Nerwica żołądka: Przyczyny, objawy i leczenie
Bóle brzucha, nudności, zgaga, naprzemiennie występujące zaparcia i biegunki to objawy, które nasuwają skojarzenia z chorobami układu pokarmowego. I rzeczywiście, często są one spowodowane refluksem, wrzodami żołądka lub dwunastnicy, a także przewlekłymi schorzeniami jelit. Warto jednak wiedzieć, że przyczyną może być silny stres i zaburzenia nerwicowe. Wszystko dlatego, że układ pokarmowy jest kontrolowany przez autonomiczny układ nerwowy. Jak odróżnić choroby żołądka od problemów z psychiką?
Nerwica żołądka to określenie przestarzałe i nie używa się go już w oficjalnym języku medycznym. Prawidłowa nazwa to zaburzenie nerwicowe dające objawy somatyczne, czyli fizyczne – w tym przypadku ze strony układu pokarmowego. Dzieje się tak, ponieważ jest on kontrolowany przez układ nerwowy. Jego praca może jednak zostać zaburzona - na przykład na skutek silnego lub długotrwałego stresu, napięcia psychicznego, niepokoju i lęku. Objawy nerwicy żołądka nasilają się również przed niektórymi sytuacjami, np. ważnym egzaminem czy rozmową o pracę. Mogą występować także z opóźnieniem po sytuacji traumatycznej, np. śmierci bliskiej osoby, wypadku samochodowym itp. Zawsze wiążą się z silną reakcją układu nerwowego. U osób z nerwicą lęk i stres pojawia się jednak i utrzymuje przez dłuższy czas bez żadnej przyczyny i wywołuje zaburzenia fizjologiczne. Niestety ze względu na objawy nerwica żołądka często mylona jest ze schorzeniami układu pokarmowo-trawiennego, takimi jak refluks, wrzody czy zespół jelita wrażliwego.
Nerwica żołądka objawia się zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Charakterystyczne symptomy to nudności, bóle brzucha, biegunki i zaparcia. Wiele osób skarży się także na zgagę, niestrawność, burczenie i uczucie przelewania się płynów w jamie brzusznej. Równolegle osobom zmagającym się z nerwicą żołądka towarzyszą objawy ze strony układu nerwowego, takie jak uczucie lęku i niepokoju (może nie mieć przyczyny, lęk u nerwicowców często bywa irracjonalny), stres, zmęczenie i apatia. Charakterystyczne są też problemy z zasypianiem i budzenie się w trakcie snu. Możliwe jest również osłabienie apetytu i spadek masy ciała.
Podstawą leczenia nerwicy żołądka powinna być psychoterapia. Rozmowy z psychologiem lub zajęcia grupowe mają na celu ustalenie przyczyn zaburzeń psychicznych. Pacjenci uczą się radzić sobie ze stresem, lękiem i niepokojem, uświadamiają sobie też, że wiele innych osób ma podobne problemy. Pomocne są także techniki relaksacyjne czy joga. Wsparciem mogą być niewielkie dawki leków uspokajających, przeciwlękowych i nasennych - dobra jakość snu odgrywa kluczową rolę w leczeniu nerwicy. W zwalczaniu objawów nerwicy żołądka stosuje się także środki farmakologiczne przeciwko biegunce i zaparciom, wzmacniające śluzówkę żołądka czy eliminujące zgagę.
Nerwica żołądka a dieta
Objawy nerwicy żołądka pomoże też zniwelować odpowiednia dieta. Posiłki powinny być lekkostrawne i bogate w błonnik, a przede wszystkim spożywane regularnie co 3-4 godziny w niewielkich ilościach. Ograniczyć należy smażenie i żywność wysokoprzetworzoną, a także kawę i mocną herbatę. Podstawą diety powinny być warzywa i owoce (poleca się szczególnie banany, które wzmacniają śluzówkę żołądka) oraz produkty pełnoziarniste. Pomocne będą także napary z korzenia kozłka lekarskiego, rumianku czy lawendy.