Nie tylko alkohol. Jakie napoje są również szkodliwe dla wątroby?
O tym, że alkohol nie służy wątrobie, wie chyba każdy z nas. Jednak napojów, które szkodzą wątrobie, jest znacznie więcej. Ich regularne spożywanie może doprowadzić w przyszłości nawet do marskości i całkowitej niewydolności organu. Choć zazwyczaj bardzo nam smakują, to z pewnością nie są dobre dla wątroby.
To, co spożywamy, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Nie od dziś wiemy, że alkohol nawet w niewielkich ilościach nie służy naszemu zdrowiu, a jednym z organów, który cierpi na tym najbardziej, jest wątroba. Szkodzi jej nie tylko alkohol, ale również inne napoje, które bardzo chętnie spożywamy. Na które z nich powinniśmy uważać szczególnie?
Nawet niewielka ilość alkoholu negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Każda jego dawka powoduje obniżenie sprawności funkcjonowania układu nerwowego. Alkohol zwiększa też ryzyko rozwoju takich chorób, jak: nowotwory jamy ustnej, gardła, trzustki oraz jelita grubego, a także marskości wątroby, alkoholowego stłuszczenia wątroby czy alkoholowego zapalenia wątroby.
Spożywanie alkoholu szkodzi wątrobie, ponieważ podczas procesów metabolicznych alkoholu etylowego powstają toksyczne substancje prowadzące do jej uszkodzenia. Najsilniejszą toksyną jest aldehyd octowy. Alkohol prowadzi do przebudowy komórek wątrobowych i ich włóknienia, bowiem to właśnie ten organ bierze na siebie cały ciężar metabolizowania toksycznego dla naszego organizmu alkoholu.
Napoje energetyczne oraz te słodkie i gazowane są prawdziwą bombą kaloryczną ze względu zawartość cukru. Ich regularne spożywanie może doprowadzić do niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, która objawia się przewlekłym zmęczeniem, osłabieniem i silnym bólem brzucha.
- Słodkie napoje, takie jak soki, napoje owocowe, wody owocowe, energetyki i niektóre izotoniki to zabójstwo dla naszej wątroby, trzustki i nerek. Niszczą nasz układ pokarmowy, sercowo-naczyniowy, gospodarkę cukrową i hormonalną - powiedziała w rozmowie z WP abcZdrowie Patrycja Zabrzeska, psychodietetyk, trener personalny.
W przypadku napojów energetycznych, poza ilością cukru, pojawia się kolejne zagrożenie. Zawierają one kofeinę, a czasem również inne dodatki, takie jak tauryna. Eksperci przestrzegają, że regularne i częste spożywanie energetyków może również prowadzić nawet do uszkodzenia wątroby.
Sprawdź także: Paznokcie Terry'ego - to znak, że wątroba choruje
Od najmłodszych lat słyszymy, że spożywanie mleka jest niezwykle zdrowe i wzmacnia kości. Jednak czy na pewno tak jest? To zależy od zawartości tłuszczu w mleku. Badanie opublikowane w "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" jednoznacznie wykazało, że dieta obfitująca w tłuszcze nasycone jest szkodliwa dla wątroby i zwiększa ryzyko wystąpienia stłuszczenia organu. Choć tłuszcz jest nośnikiem smaku i być może dlatego pełnotłuste mleko tak bardzo nam smakuje, to warto wiedzieć, że jedna szklanka pełnego mleka zawiera 4,5 grama tłuszczów nasyconych, co stanowi około 20 proc. dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej.
W związku z tym warto przerzucić się na mleko odtłuszczone lub roślinne, a wątroba z pewnością nam za to podziękuje.
Zobacz także: Skórne objawy chorób wątroby