Nie ufaj BMI
Należy odpowiedzieć sobie na dwa pytania: czy BMI jest dobrym wskaźnikiem wagi, i czy waga jest dokładnym odzwierciedleniem zdrowia - zastanawiają się eksperci. Coraz częściej, bowiem pojawia się pytanie czy BMI pozwala obiektywnie ocenić naszą masę ciała?
BMI (ang. Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała, który ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Podwyższona wartość BMI związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób.
Dr Alessandro R Demaio wyjaśnia, że indeks masy ciała stał się narzędziem najczęściej stosowanym do określania "zdrowych zakresów wagowych".
"Chociaż jest to proste i użyteczne narzędzie do badania, gdy patrzy się na grupy ludzi, nie jest to dokładny wskaźnik zdrowia jednostki. Sama waga nie rozróżnia kilograma tłuszczu w stosunku do kilograma mięśnia, ani nie uwzględnia kształtu ciała i różnic w rozmieszczeniu tłuszczu związanych np. z pochodzeniem etnicznym lub płcią" - podkreśla lekarz.
Dietetyk, Tim Crowe, przyznaje, że BMI to jedynie przybliżony przewodnik dotyczący zdrowia. "Proste pomiary, takie jak obwód talii, są bardziej miarodajne. Obwód talii wskazuje dokładnie ile tłuszczu zgromadzonego jest w okolicach brzucha, co jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem choroby. BMI jest o wiele lepszy, gdy patrzymy na zdrowie całych populacji i jak zmienia się on w czasie, a nie jako narzędzie diagnostyczne dla jednostki" - wyjaśnia dietetyk. (PAP Life)
autor: Monika Dzwonnik