Reklama

Niedoczynność i nadczynność tarczycy: Jak je rozpoznać?

Nadczynność i niedoczynność tarczycy to dzisiaj jedne z najczęstszych przypadłości. Niestety niewiele osób potrafi je rozróżnić, choć ich podstawowa przyczyna jest taka sama - zaburzona praca gruczołu tarczycy. Warto znać charakterystyczne objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy, by umieć odpowiednio zareagować, gdy pojawią się pierwsze symptomy. Podpowiadamy, co pozwoli nam rozróżnić te dwa schorzenia.

Dlaczego warto dbać o tarczycę?

Tarczyca to jeden z najważniejszych narządów, bez którego nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Tarczyca jest przede wszystkim odpowiedzialna za wydzielanie trzech ważnych hormonów:

- tyroksyny - reguluje procesy przemiany materii;

- trijodotyroniny - również reguluje przemianę materii;

- kalcytoniny - reguluje gospodarkę wapniową.

Zaniedbanie zdrowia tarczycy prowadzi do poważnych schorzeń, w tym nowotworu. Sprawdźmy, po czym rozpoznać jej nadczynność i niedoczynność oraz na czym polega ich leczenie.

Nadczynność tarczycy

Reklama

Nadczynność tarczycy to zaburzenie wywołane nadmierną produkcją hormonów przez gruczoł tarczycy. Jako przyczyny nadczynności tarczycy wymienia się najczęściej:

* urazy psychiczne (lęk, stres);

* zaburzenia hormonalne, które pojawiają się w okresie przekwitania;

* guzy przysadki mózgowej;

* spożywanie produktów bogatych w jod;

* ostre i przewlekłe choroby zakaźne;

* zaburzenia występujące w narządach płciowych.

Objawy nadczynności tarczycy

Klasycznymi objawami nadczynności tarczycy są przyspieszony metabolizm i nadmierny apetyt. Chory zaczyna jeść coraz więcej, a jednocześnie chudnie. Do objawów tej przypadłości zalicza się również:

* nadmierną potliwość;

* nerwowość i niestabilność emocjonalną;

* zaburzoną koncentrację;

* osłabienie;

* kołatanie serca;

* nieregularne stolce;

* wytrzeszcz oczu.

Leczenie nadczynności tarczycy

Leczenie zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy, opiera się na stosowaniu środków farmakologicznych. Ważne jest również przestrzeganie odpowiedniej diety i prowadzenie zdrowego stylu życia. W trakcie leczenia wykonuje się również badania, które mają wykluczyć nowotwór. A co powinno znaleźć się w jadłospisie osoby zmagającej się z nadczynnością tarczycy? Przede wszystkim produkty bogate w białko, a także w witaminy i minerały. Znajdziemy je w większości warzyw i owoców. Należy unikać potraw tłustych, soli, alkoholu, a także jedzenia nadmiernej ilości słodyczy. Te produkty mogą zaburzyć pracę tarczycy.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy objawia się z kolei niedoborem hormonów tarczycy. Przyczyny tej przypadłości to zazwyczaj:

* uszkodzenie gruczołu tarczowego;

* mała stymulacja ze strony przysadki mózgowej;

* niedobór jodu;

* całkowite lub częściowe wycięcie tarczycy;

* wrodzona niedoczynność tarczycy;

* stosowanie niektórych leków.

Objawy niedoczynności tarczycy

Do objawów niedoczynności tarczycy można zaliczyć:

* uczucie ciągłego zmęczenia;

* senność;

* depresję;

* zaburzenia pamięci;

* znaczny przyrost masy ciała;

* zaparcia;

* nadciśnienie tętnicze;

* suchą skórę;

* zaburzone miesiączkowanie.

Leczenie

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu leków uzupełniających niedobory hormonu. Zazwyczaj jest to lewotyroksyna. Leczenie odbywa się zazwyczaj w warunkach ambulatoryjnych, choć oczywiście zdarzają przypadki wymagające hospitalizacji.

Jeśli któreś z objawów wskazujących na niedoczynność lub nadczynność tarczycy utrzymują się około trzech tygodni, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak prawidłowo dbać o tarczycę?

Ogromny wpływ na tarczycę ma dieta, którą stosujemy. Co zatem jeść, by poprawić pracę tego narządu? Jadłospis powinien być lekkostrawny oraz bogaty w warzywa i owoce. Zaleca się regularne spożywanie produktów bogatych w jod w przypadku niedoczynności tarczycy. Z kolei przy nadczynności warto ich unikać. Ponadto, ważne jest regularne oczyszczanie organizmu z toksyn, dlatego należy pamiętać o systematycznym piciu wody.

Prawidłowe dbanie o tarczycę pozwala zapobiec takim schorzeniom, jak nadczynność oraz niedoczynność, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka tarczycy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby tarczycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy