Reklama

Niepokojący kolor naturalnej płytki paznokcia. Sygnalizuje poważne kłopoty ze zdrowiem

Niezauważone urazy, infekcja grzybicza, a może nieodpowiednio dobrana pielęgnacja? Powodów częstego występowania żółtych paznokci u stóp jest więcej, niż może nam się wydawać. Niezależnie od przyczyny, liczy się szybka reakcja i dotarcie do sedna problemu. Jak rozpoznać przyczynę nieestetycznych przebarwień? Czym zniwelować żółte paznokcie u stóp? Podpowiadamy.

Przyczyny żółtych paznokci u stóp

Żółte paznokcie u stóp to defekt, który może mieć podłoże kosmetyczne, jak i wiązać się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Charakterystyczny kolor płytki często jest wynikiem używania kolorowych lakierów, palenia papierosów oraz urazów mechanicznych. Za ich powstawaniem stoją także czynniki wewnętrzne, np. nieodpowiednia dieta, infekcje organizmu, choroby wątroby oraz nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Po dostrzeżeniu żółtych paznokci u rąk lub stóp zacznijmy od wykluczenia przypadkowego uszkodzenia. Często przebarwienie spowodowane jest zbyt ciasnymi butami oraz urazem, czego skutkiem będzie zmiana koloru. Stosowanie ciemnych oraz intensywnych lakierów żelowych oraz hybrydowych, bez odpowiedniej bazy, powoduje wnikanie produktu w płytkę i prowadzi do jej zabarwienia. Zmiana koloru paznokci u stóp następuje także w wyniku stosowania leków i suplementów diety, a także wiąże się z chorobami ogólnoustrojowymi.

Reklama

Sprawdź: Jak prawidłowo zmiękczyć paznokcie u stóp?

Zespół żółtego paznokcia

Jedną z rzadszych chorób, dotykającą przede wszystkim osoby po 50. roku życia, jest tzw. zespół żółtego paznokcia. Atakuje w takim samym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Za dolegliwością stoi zastój chłonki. Chorobę łatwo rozpoznać po trzech głównych objawach. Na co warto zwrócić uwagę? Lekarze oraz specjaliści wśród symptomów wyróżniają:

  • żółte paznokcie - w pierwszym etapie dochodzi do zahamowania tempa wzrostu paznokci, płytka robi się gruba, traci przezroczystość i przybiera barwę żółtą lub zieloną. Z czasem zmiana zaczyna dotykać wszystkie paznokcie, nie tylko u stóp, ale także u dłoni;
  • obrzęki limfatyczne - najczęściej występują w obrębie kończyn dolnych;
  • zaburzenia ze strony układu oddechowego - objawiają się przede wszystkim nieustającym kaszlem, przewlekłym i nawracającym zapaleniem zatok, a także oskrzeli.

Co ważne, zespół żółtego paznokcia może być chorobą wrodzoną lub towarzyszyć innym schorzeniom autoimmunologicznym. Wiąże się m.in. z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zapaleniem tarczycy czy toczniem rumieniowatym układowym.

Sprawdź: Domowe sposoby na żółte paznokcie

Jak wybielić płytkę paznokcia?

Zanim zaczniemy samodzielnie radzić sobie z żółtymi paznokciami, wybierzmy się na wizytę do specjalisty, który pomoże ustalić nam przyczynę zjawiska. Jeśli mamy do czynienia z grzybicą lub drożdżycą, niezbędne może okazać się wprowadzenie specjalistycznych preparatów, które zazwyczaj stosuje się przez ok. 4 tygodnie. Pożółkłe w wyniku malowania lakierem lub odbarwione od butów paznokcie uratujemy domowymi sposobami.

Naturalnym produktem o silnych właściwościach wybielających jest cytryna. Wystarczy wycisnąć z niej sok, a następnie dokładnie natrzeć żółte paznokcie i pozostawić do wchłonięcia na kilka minut. Po zabiegu dokładnie myjemy dłonie lub stopy, a następnie nawilżamy skórę ulubionym kremem. Alternatywną metodą będzie przygotowanie mieszanki z wody i octu jabłkowego.

Do miednicy z ciepłą wodą wlewamy jedną szklankę octu jabłkowego, a następnie moczymy w niej stopy przez ok. 15 minut. Produkt działa odkażająco i przyspiesza zwalczanie grzybów. Pomocna okazuje się także suplementacja witaminy E, cynku oraz regularne stosowanie maści wzbogaconej o witaminę A. Połączenie tych cennych elementów nie tylko przyspiesz wzrost paznokci, ale dodatkowo działa wzmacniająco.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy