Nieświeży oddech
Niewłaściwa higiena jamy ustnej, zła dieta, palenie, picie alkoholu - to wszystko sprzyja powstawaniu nieświeżego oddechu. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?
Nieświeży oddech (z łac. fetor ex ore lub halistosis) to jeden z podstawowych problemów higieny jamy ustnej, który dotyka wielu osób. Przypadłość ta powoduje niezręczne sytuacje w codziennym życiu, czasami nawet utrudnia kontakty z ludźmi. Spora część z nas nie wyczuwa przykrej woni z własnych ust, ci zaś, którzy zdają sobie z niej sprawę, traktują ją często jako nieuleczalną chorobę. Warto jednak pamiętać, że nieświeży oddech nie jest chorobą, ale objawem. Halistosis można zlikwidować - należy tylko poznać czynniki powodujące tę przypadłość oraz wypracować metody, które pozwolą się jej pozbyć.
Jaka jest przyczyna?
Tym, co odczuwamy jako przykrą woń z ust, są lotne związki siarki. Przyczyn tego stanu należy poszukiwać w jamie ustnej lub w chorobach ogólnoustrojowych. Dokładną diagnozę pomoże ustalić lekarz stomatolog. Aż w ponad połowie przypadków skutkiem nieświeżego oddechu są zaniedbania w higienie jamy ustnej, czyli nieumiejętne i niedbałe szczotkowanie zębów, ubytki, próchnica, schorzenia dziąseł. Często zdarza się, że źródłem nieświeżego oddechu jest język, na którym gromadzi się nalot. Dlatego bezwzględnie należy pamiętać, aby codziennie go czyścić.
Nieświeży oddech pojawia się często po przebudzeniu. Jest to tzw. halistosis poranny. Przyczyną jego powstawania jest zmniejszone wydzielanie śliny podczas snu, co powoduje mnożenie się flory bakteryjnej w jamie ustnej. W takim przypadku nieprzyjemny zapach znika zaraz po umyciu zębów.
Zdarza się, że przyczyn nieświeżego oddechu należy poszukiwać w chorobach ogólnoustrojowych, takich jak przewlekłe zapalenie migdałków, zapalenie zatok czy gardła, angina, infekcje żołądka. Jest to jednak mały odsetek przypadków. Nie bez znaczenia jest także palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu. Warto pomyśleć o zrezygnowaniu z tych używek, jeżeli chcemy mieć świeży oddech.
Jak sobie radzić?
Nieprzyjemny zapach z ust można zlikwidować. Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, a w szczególności regularnie i dokładnie szczotkować zęby. Należy dobrać odpowiednią pastę, która pomoże zwalczyć nieprzyjemny oddech. Na rynku dostępne są produkty, które zapewniają 12-godzinne uczucie świeżości. Nie można zapominać o regularnym stosowaniu nici dentystycznych, które pomagają usuwać resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Trzeba również oczyszczać język z gromadzącego się na nim nalotu, najlepiej za pomocą szczoteczki lub specjalnej skrobaczki. Dobrze jest używać antybakteryjnych płukanek do ust. Niezmiernie ważne są regularne wizyty u stomatologa - co najmniej raz na 6 miesięcy.
W walce z nieświeżym oddechem istotne jest, aby nie dopuszczać do wysychania jamy ustnej. W tym celu należy pić spore ilości napojów, najlepiej wody mineralnej lub żuć gumę bezcukrową. Warto jednak pamiętać, że odświeżające cukierki i dezodoranty do ust leczą skutki, a nie przyczynę, więc sprawdzają się na krótką metę. Trzeba także ograniczyć spożycie napojów alkoholowych i papierosów - używki te wysuszają usta, tym samym pogłębiają problem. Na świeżość oddechu mają wpływ również pokarmy, które spożywamy. Stosowanie ostrych przypraw, czosnku i cebuli może powodować nieświeży oddech, wówczas należy wyeliminować te składniki z codziennego menu.
Jeżeli zachowujemy higienę, a nieprzyjemny zapach z ust nadal się utrzymuje, to znaczy, że nieświeży oddech może być skutkiem choroby narządów wewnętrznych. Choć takie przypadki należą do rzadkości, wówczas jednak należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.
Nieświeży oddech to przypadłość, która nie jest przyjemna dla otaczających nas ludzi. Warto więc sprawdzić, czy ta dolegliwość nas nie dotyczy. Jeżeli zetkniesz się z nieświeżym oddechem u innych, delikatnie i taktownie zwróć uwagę każdemu, kto cierpi na tę przypadłość. Amerykanie wymyślili nawet specjalne kartki okolicznościowe. Pamiętaj, że nieświeży oddech jest problemem, z którym można sobie poradzić. Wystarczy przestrzegać kilku zasad oraz dobrać właściwe środki.