Nietypowe objawy zawału serca
Zawał serca to jedna z najczęstszych przyczyn zgonu w naszym kraju. Jedynym ratunkiem przed śmiercią jest szybka reakcja i wezwanie karetki pogotowia. Kluczowa jest znajomość objawów – najbardziej charakterystyczne to ucisk i ból klatki piersiowej promieniujący czasem na lewą rękę, a także uczucie duszności. Warto jednak wiedzieć, że nawet w 40 proc. przypadków symptomy są nietypowe. Zawał serca bardzo często w inny sposób objawia się też u kobiet, przez co znacznie trudniej je uratować. Dowiedz się, jakie są mniej znane oznaki zawału serca i sprawdź, na czym polega stan przedzawałowy, naucz się rozpoznawać wczesne symptomy tej choroby.
Zawał serca dotyka coraz młodszych osób, nawet po 30. roku życia. Prawdziwe żniwo zbiera jednak wśród ludzi po 50. i 60. roku życia. Jego przyczyną jest zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, miażdżyca i choroba wieńcowa. Szczególnie narażone na zawał serca są osoby z otyłością brzuszną, chorujące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub zmagające się z przewlekłą chorobą nerek. Czynnikiem ryzyka jest też palenie papierosów i szybki, stresujący styl życia. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca to ból klatki piersiowej promieniujący do lewej ręki, duszności lub kołatanie serca. Warto jednak znać też mniej typowe symptomy.
Zdarza się, że zawał serca poprzedzają mniej znane objawy. Zalicza się do nich drętwienie lewej ręki, mrowienie lub pieczenie klatki piersiowej, zawroty głowy, uczucie lęku, nudności i wymioty. Nasz niepokój powinny też wzbudzić inne symptomy zwiastujące zawał serca. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na szybsze męczenie się nawet podczas niewielkiego wysiłku fizycznego, opuchliznę stóp, a czasem całych kończyn dolnych, a także zimne poty i bladość skóry. U części zawałowców przed atakiem pojawia się również przewlekły kaszel. Warto wiedzieć, że cukrzycy w czasie zawału znacznie rzadziej odczuwają ból w klatce piersiowej.
Maska zawału serca
Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest tzw. maska brzuszna zawału serca – to zespół objawów „maskujący” kłopoty z układem krążenia. Przypomina dolegliwości ze strony układu pokarmowego – charakterystyczne są nudności i wymioty, a także piekący ból górnej części brzucha. Symptomy te są bagatelizowane zwłaszcza przez osoby zmagające się z refluksem żołądkowym lub po prostu mylone ze zgagą czy niestrawnością. Tymczasem może dochodzić wtedy do zawału dolnej ściany serca.
Warto wiedzieć, że u kobiet znacznie częściej obserwuje się nietypowe objawy zawału serca. Przede wszystkim występuje u nich maska brzuszna, ale też objawy grypopodobne, bezsenność lub zła jakość snu. Zawał u kobiet często poprzedzony jest też przewlekłym zmęczeniem, spłyconym oddechem, pogorszeniem się kondycji fizycznej, zawrotami głowy czy omdleniami. Wiele pacjentek zwracało też uwagę na zimne poty (niestety mylone często z objawami menopauzy) i bóle górnej części ciała – pleców, ramion, szyi, a nawet żuchwy.
Czym jest stan przedzawałowy?
Stan przedzawałowy to potoczne określenie choroby niedokrwiennej serca. Jest w nim jednak sporo prawdy, bo sugeruje pacjentom, że to ostatni moment dla ratunek dla serca – zmianę stylu życia, odżywiania się czy rozpoczęcie aktywności fizycznej. Stan przedzawałowy oznacza, że w tętnicach wieńcowych zalegają duże ilości cholesterolu, a serce staje się mniej ukrwione. Charakterystycznym objawem stanu przedzawałowego jest ból klatki piersiowej i brzucha oraz duszności w trakcie wysiłku fizycznego. Objawy mijają w czasie spoczynku. Brak leczenia i regularnych badań diagnostycznych grozi całkowitym zatorem w tętnicach i zawałem.