Reklama

Nietypowe objawy zawału serca

Choroby układu krążenia są jednym z najczęstszych powodów zgonów w Polsce. Nadciśnienie, choroba wieńcowa oraz miażdżyca prowadzi do zawału serca, który w świadomości wielu z nas, jest tylko domeną osób starszych. Okazuje się, że atak serca dotyczy również coraz młodszych Polaków. Lekarze alarmują – wykryty w porę zwiększa szansę na szybki powrót do zdrowia. Dlatego należy się regularnie badać oraz być czujnym: jeśli występują objawy, należy błyskawicznie wezwać pogotowie. Niestety, zawał jest zdradliwy i nie każde jego symptomy są oczywiste, dlatego niektóre z nich bagatelizujemy, a wtedy może już być za późno na ratunek. Jak rozpoznać zawał? O tym dowiesz się z artykułu.

Czym jest zawał serca?

Zawał mięśnia sercowego, zwany również zawałem serca albo atakiem serca, jest martwicą mięśnia sercowego, do której dochodzi na skutek jego niedokrwienia. Spowodowane to jest zablokowaniem tętnicy wieńcowej, doprowadzającej krew do tego ważnego organu. Do zablokowania arterii dochodzi najczęściej na skutek pęknięcia blaszki miażdżycowej – w jej miejscu powstaje zakrzep, który blokuje przepływ krwi. Im dłużej tętnica jest niedrożna, tym większa powierzchnia serca obumiera. W takim wypadku liczy się czas – chory musi zostać jak najszybciej objęty opieką lekarza. Dlatego należy bacznie przyjrzeć się pierwszym objawom, które towarzyszą zawałowi serca.

Reklama

Najczęstsze objawy zawału serca

Zawał serca może przybierać różną formę, dlatego nie wszystkie jego objawy są oczywiste. Niektóre z nich mogą w ogóle nie występować albo możemy je pomylić z innymi dolegliwościami. Najczęściej występuje nagły i silny ból w klatce piersiowej, który chorzy opisują jako piekący i rozdzierający. Może on również promieniować ku lewej stronie ciała, przechodząc przez ramię, szyję na żuchwie kończąc. Pojawia się też postać brzuszna, która charakteryzuje się bólem zlokalizowanym w nadbrzuszu, niedaleko wyrostka.

Czym różni się zawał u osoby młodszej od zawału u seniora

Zawał może przybierać różne formy: od gwałtownej po łagodną. Wtedy nawet nie wiemy, że dochodzi do zmian w naszym sercu. Istnieją również przypadki, gdy osoba przez wiele dni nie miała świadomości, że doszło do nieodwracalnych zmian w sercu – mając do czynienia z takim przypadkiem, mówi się o "zawale przechodzonym". Przyjmuje się również, że u osób starszych, które wcześniej miały problemy z układem krążenia, zawał może dawać łagodniejsze objawy niż u osoby młodej. Dzieje się tak, że u osób z chorobą wieńcową wytwarza się tzw. krążenie oboczne, które odciąża zablokowaną tętnicę poprzez pracę okolicznych naczyń krwionośnych. Niestety, ludzie młodzi nie mają wykształconego takiego obiegu, stąd zawał w ich przypadku ma poważniejszy przebieg.

Jakie mogą być nieoczywiste objawy zawału?

Objawy zawału mogą przybierać formę, które mogą – na pierwszy rzut oka – przypominać inne, banalne schorzenia. Pierwszy z nich, to ból zlokalizowany w okolicy łopatek. Najczęściej jest on bagatelizowany i kojarzony z problemami związanym z kręgosłupem. Powszechnie ignorowany jest przez osoby prowadzące siedzący tryb życia. Inne objawy mogą przypominać zgagę – piekący ból w przełyku, odbijanie się treści pokarmowej, nudności, wymioty oraz ból brzucha. Poza tym może jeszcze towarzyszyć uczucie duszności, nadmierna potliwość, zasłabnięcie i utrata przytomności. Zablokowana tętnica wieńcowa prowadzi do wahań ciśnienia krwi w organizmie, co doprowadza do poczucia niepokoju i strachu oraz uczucie zbliżającej się śmierci.

Jakie są przyczyny zawału?

U osób starszych do ataku serca dochodzi na skutek choroby wieńcowej, nieleczonego nadciśnienia, otyłości, miażdżycy oraz zaniedbania badań kontrolnych. Wiele naszych nawyków przyczynia się do powstawania zawałów. Niewłaściwa dieta, która jest uboga w wartości odżywcze, palenie papierosów, nadużywania alkoholu, wycieńczenie organizmu oraz przewlekły stres bardzo obciążają układ krwionośny. Przekonanie, że zawał serca to domena starszych osób, to mit z którym ostatnio się walczy i powoli buduje się świadomość dotyczącą tej choroby.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atak serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy