Reklama

Reklama

Nietypowe objawy zawału serca, które powinna znać każda kobieta

Większość osób kojarzy zawał serca z narastającym bólem w klatce piersiowej i dusznościami, czasem również z utratą przytomności. Zawały u kobiet często już kilka dni wcześniej dają szereg objawów, które niekoniecznie kojarzą się z problemami z sercem. A powinny!

Biorąc pod uwagę dane z wszystkich krajów świata, choroby serca to przyczyna śmierci największej liczby kobiet. Jak wynika z raportu NIZP-PZH, w Polsce choroby układu krążenia zajmują drugie (po nowotworach) miejsce na liście przyczyn przedwczesnej śmierci kobiet (czyli takiej, która nastąpiła przed 75 rokiem życia).

Reklama

Oto osiem mniej oczywistych objawów zawału serca, które najczęściej przydarzają się kobietom. Warto je znać i w porę skontaktować się z lekarzem!

Płytki oddech

Jak pokazują badania, 42 proc. kobiet przed zawałem serca zaobserwowało u siebie spłycenie oddechu i zadyszkę, która nie była spowodowana wysiłkiem, stresem ani innymi zewnętrznymi przyczynami.

Zadyszka jest też jednym z symptomów zawału u mężczyzn, ale u kobiet może występować bez bólu w klatce piersiowej. Dlatego często bywa odczytywana, jako brak kondycji lub ogólne zmęczenie.

Ból górnej połowy ciała

Nie chodzi tu wyłącznie o ból serca, ale także innych obszarów ciała, zlokalizowanych powyżej pępka: pleców, szyi, ramion, rąk, a nawet szczęki i zębów. Zwykle ból jest mocniej odczuwalny po lewej stronie ciała.

Ten promieniujący ból pochodzi od serca, ponieważ ten narząd jest na tyle słabo unerwiony, że dolegliwości rozprzestrzeniają się na okoliczne partie.

Mdłości i wymioty

Z badań prowadzonych przez komórkę zajmującą się zdrowiem kobiet w Departamencie Zdrowia USA wynika, że kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni doznają zaburzeń układu pokarmowego, które są jednym z objawów zawału serca. Mowa tu o mdłościach, wymiotach, bólu brzucha i poczuciu niestrawności.

Podczas zawału serca, prawa tętnica wieńcowa, która biegnie do dolnej części serca, jest zablokowana. Dlatego wiele kobiet odczuwa ból w okolicach brzucha, który często uznają za dolegliwości żołądkowe. Szczególnie, gdy w tym samym czasie nie czują one bólu w okolicach serca.

Ciągłe zmęczenie i bezsenność

W jednym z amerykańskich badań, którym objęto grupę 515 kobiet ustalono, że 70 proc. z nich w ciągu miesiąca poprzedzającego zawał, czuło większe zmęczenie niż zwykle. Niepokojącym - szczególnie panie - sygnałem są też problemy ze snem i nagła zmiana rytmu snu.

Objawy grypy

Jeśli czujesz się zmęczona, obolała, rozbita, masz zły dzień, w którym nie jesteś w stanie robić tego, co robisz zazwyczaj, może to być objaw grypy albo zapowiedź nadchodzącego zawału serca. Jak twierdzi Suzanne Steinbaum, która zajmuje się chorobami kobiecego serca w nowojorskim szpitalu Lenox Hill, większość kobiet, które trafiają do szpitala z rozpoznaniem zawału, skarży się na grypopodobne objawy w ciągu kilku wcześniejszych dni.

Zimne poty

Ta dolegliwość dość często towarzyszy kobietom w okresie okołozawałowym i w żadnym razie nie należy jej ignorować szczególnie, gdy pojawiają się też inne objawy z tej listy.

Niestety, wiele kobiet zrzuca zimne poty na karb menopauzy i nie odczytuje ostrzeżenia wystarczająco wcześnie.

Zawroty głowy

Zawroty głowy i poczucie oszołomienia (trochę przypominające lekkie upojenie alkoholowe) to jeden z objawów zawału. Jak obliczono w USA, 39 proc. kobiet czuło narastające zawroty głowy wraz z postępującym zawałem serca. Zdarza się, że dochodzi też do omdleń i utraty przytomności.

Tego typu problemy są wynikiem zablokowania naczyń krwionośnych prowadzących krew do serca.

Ból w klatce piersiowej

U mężczyzn, ból w klatce piersiowej to najmocniejszy i najłatwiej dostrzegalny symptom zawału. U kobiet pojawia się później, wśród innych, mniej typowych objawów, choć zwykle również ma miejsce.

Bez względu pacjenci często opisują ten ból, jako uczucie, że słoń stanął im na klatce piersiowej. Jest to ostateczny i najbardziej wyraźny sygnał, że czas wezwać pomoc lekarską.

Dowiedz się więcej na temat: zawał | atak serca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje