Niewinne oznaki kłopotów ze zdrowiem
Wiele zmian, które pojawiają się na twarzy i ciele bagatelizujemy. Niesłusznie! Niektóre z nich to nie tylko mankamenty urody, ale i zwiastuny problemów zdrowotnych.
Zaczyna się od pojawienia się maleńkiej siateczki żyłek (fachowa nazwa to teleangiektazje) na nogach. Te małe, nieznacznie poszerzone naczynka to pierwszy objaw rozwijającej się niewydolności żylnej i zapowiedź żylaków!
Gdzie szukać przyczyny:
Stojący lub siedzący tryb życia powoduje, że mięśnie nóg rzadko pracują i masują żyły w niewystarczającym stopniu.
Niewydolne naczynia słabo odprowadzają krew w górę, w kierunku serca.
Krew, która zalega w żyłach, naciska na ścianki naczyń i powoduje ich coraz większe poszerzenie(najpierw powstają pajączki, a potem tworzą się żylaki).
Takim zmianom w układzie żylnym dodatkowo sprzyja występowanie schorzenia w rodzinie - obciążenie genetyczne.
Leczenie konieczne, bo...
Żylaki mogą być przyczyną zapalenia tkanki podskórnej. Pojawiają się swędzące obrzęki, przebarwienia i owrzodzenia skóry.
Powikłaniem żylaków może być groźna zakrzepica. Wędrujący skrzep to niebezpieczeństwo zatoru w naczyniach doprowadzających krew do ważnych narządów (np. płuc, mózgu).
Metody terapii
Leki przeciwzakrzepowe - zapobiegają powstawaniu skrzepów i zatorów w naczyniach.
Noszenie specjalnych rajstop i pończoch uciskających.
Laseroterapia - światło lasera niszczy zmienione naczynia.
Skleroterapia - podaje się miejscowo leki, które powodują zwłóknienie i wyłączenie uszkodzonego naczynia z układu żylnego.
Operacyjne usunięcie żylaków - m.in. głównych odcinków żył powierzchownych.
Leczeniem żylaków zajmują się: flebolog i chirug naczyniowy.
Dodatkowe zalecenia:
Warto chronić nogi przed działaniem wysokich temperatur. Niewskazane są: gorące kąpiele i depilacje, długie opalanie się, korzystanie z solarium oraz sauny.
Starajmy się utrzymywać właściwą wagę ciała (każdy zbędny kilogram niepotrzebnie obciąża żyły).
Odpoczywając na leżąco, nogi układajmy tak, by stopy były powyżej poziomu serca.
Ograniczmy picie kawy oraz alkoholu.
Przepis na okład na żylaki
Dwa razy w tygodniu stosuj ziołowy odwar. 4 łyżki suszonych kwiatów nagietka zalej szklanką zimnej wody. Gotuj na wolnym ogniu przez 20 min. Odstaw do wystygnięcia. W odwarze namocz 2 spore kawałki gazy i owiń nimi łydki na 20 min.
Wiele kobiet uskarża się na owłosienie typu męskiego, pojawiające się na twarzy, udach, brzuchu i wokół brodawek sutkowych.
Gdzie szukać przyczyny:
Winne mogą być zaburzenia hormonalne wywołane zespołem policystycznych jajników. Wtedy w kobiecym organizmie występuje nadmiar męskich hormonów płciowych.
Leczenie konieczne, bo...
Bagatelizowanie zespołu policystycznych jajników może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania i trudności z zajściem w ciążę.
Metody terapii:
Zwykle podstawą są środki farmakologiczne, ograniczające produkcję androgenów. Leczeniem zespołu policystycznych jajników zajmuje się specjalista endokrynolog.
Najczęściej występują na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach.
Gdzie szukać przyczyny:
Pieprzyki to znamiona barwnikowe, które mogą być skutkiem działania promieni UV.
Przebarwienia także powstają pod wpływem promieniowania UV. Sprzyjają im m.in.: zaburzenia hormonalne, doustna antykoncepcja i stosowanie preparatów z dziurawcem.
Dlaczego trzeba je kontrolować:
Zmiany na skórze mogą rozwinąć się w nowotwór. Dlatego powinniśmy je regularnie badać (np. po letnim urlopie). Konsultacja jest konieczna, jeśli: zmiana powiększa się, ma średnicę powyżej 6 mm, jest asymetryczna, ma postrzępiony kontur, ciemniejszy środek i jaśniejsze brzegi, łuszczy się.
Metody terapii:
Pieprzyki - zabieg zamrażania ciekłym azotem i łyżeczkowania, laseroterapia, usuwanie chirurgiczne (plus badanie histopatologiczne).
Przebarwienia - specjalne peelingi, zabieg tzw. mikrodermabrazji, laseroterapia. Badaniem i leczeniem zmian na skórze zajmują się specjaliści: dermatolog i chirurg.
Jego objawem jest zaczerwienienie policzków, nosa, brody i czoła.
Gdzie szukać przyczyny:
Gdy na skórę często działają wysokie lub niskie temperatury dochodzi do trwałego rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych.
Przyczyną rumienia może być przemrożenie skóry twarzy (nawet w dzieciństwie) oraz nadmierne opalanie się (także w solarium).
Leczenie konieczne, bo...
Zmieniona skóra twarzy jest narażona na atak chorobotwórczych drobnoustrojów.
Może dojść do zakażenia zmian np. pasożytem nużeńca ludzkiego i rozwoju zapalenia gruczołów łojowych. Niekiedy występuje grzybica (leczenie schorzenia jest trudne).
Metody terapii:
Doustnie: środki uszczelniające naczynia krwionośne, z wit. PP, antybiotyki.
Miejscowo: specjalne preparaty (przepisuje je lekarz) dla skóry naczyniowej.
Pomocne są: naświetlania laserem lub lampami LED oraz specjalne peelingi.