Reklama

Niezawodne domowe sposoby na ból gardła. Dyskomfort znika

Jesienią i zimą ból gardła często jest pierwszym objawem wirusowej lub bakteryjnej infekcji. Zazwyczaj towarzyszą mu: ogólne zmęczenie, brak apetytu, dreszcze i uczucie osłabienia. Wówczas warto zastosować domowe metody, które pomogą zminimalizować dyskomfort.

Przyczyny bólu gardła mogą być różne. Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków zaradczych warto więc dokładnie przeanalizować dolegliwości towarzyszące. Ból gardła może być skutkiem alergii, a także przewlekłych stanów zapalnych. Jeśli objaw jest wyjątkowo dokuczliwy i utrzymuje się przez długi czas,  nie należy go bagatelizować. Wówczas należy udać się do lekarza, który zdiagnozuję przyczynę.

Jeśli powodem bólu gardła jest infekcja, warto - oprócz ewentualnego leczenie farmakologicznego - zastosować również domowe sposoby walki w wirusem. Naturalne metody wzmacniają organizm i pomagają zniwelować dyskomfort. Zimą i późnią jesienią warto stosować je także w ramach profilaktyki. 

Reklama

Zwalcz ból gardła domowymi sposobami: Płukanki

Soli przypisuje się przeciwzapalne i przeciwobrzękowe właściwości. Płukanki z soli to jedna z domowych metod, które pomagając  zmniejszyć uczucie dyskomfortu. Jak przygotować miksturę? Wystarczy, że rozpuścimy łyżkę soli w szklance wody, a następnie wypłuczemy roztworem gardło. Aby poczuć ulgę, płukanie należy powtarzać co kilka godzin. 

Równie skuteczne mogą okazać się płukanki ziołowe. Szczególnie warte uwagi są napary z czarnego bzu, szałwii oraz rumianku. Zbyt gorąca woda może spowodować poparzenia przełyku. Do płukanek powinniśmy użyć letniej lub lekko ciepłej wody.  

Domowe sposoby na ból gardła: Rozgrzewające napoje

Jeśli chcemy szybko pozbyć się uciążliwej infekcji, powinniśmy dbać o odpowiednie nawodnienie. Ciepłe napoje łagodzą uciążliwe objawy i hamują postępy choroby.

W zwalczeniu bólu gardła pomóc może gorąca herbata z miodem. Ten naturalny produkt wpływa stymulująco na układ immunologiczny. W przypadku przeziębienia szczególnie poleca się miody: wrzosowy, rzepakowy i spadziowy.

Wypróbuj ssanie lub żucie czosnku. Ból gardła znika

Czosnek nie bez przyczyny nazywany jest również naturalnym antybiotykiem. Przypisuje się mu działanie przeciwwirusowe. Allicyna, substancją, znajdująca się w czosnku ma silne działanie bakteriobójcze. To właśnie ona sprawa, że to warzywo - stosowane często jako przyprawa - może pomóc w walce z infekcjami.          

W jakiej formie najlepiej zastosować czosnek, by pozbyć się bólu gardła? Mleko z dodatkiem miodu i czosnku to mikstura, którą w przypadku przeziębień stosowały nasze babcie. Skutecznie rozgrzewa i wzmacnia odporność.

Jeśli chcemy szybko pozbyć się uciążliwego bólu gardła, możemy spróbować także mniej konwencjonalnej metody. Ssanie lub żucie obranych ząbków czosnku jest popularne zwłaszcza w Chinach. Niektórzy twierdzą, że ta domowa metoda potrafi szybko postawić na nogi.

***

Przeczytaj również: 

Kuchenne triki ułatwiające przygotowanie jedzenia

Jak umyć lustro bez smug? Oto kilka sposobów!

Chleb. Piec samodzielnie czy kupić w sklepie?

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból gardła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy