Reklama

Nimfy kleszcza: Czy są niebezpieczne?

Wszyscy wiedzą, że kleszcze to bezwzględne stworzenia, które przynoszą więcej szkody niż pożytku. Czają się w zaroślach, a nawet trawnikach, tylko po to, aby przyczepić się do ludzkiej skóry i bezczelnie wysysać z nas krew. Niestety, kontakt z tym pajęczakiem nie należy do najprzyjemniejszych, bowiem mogą zostawić nam "pamiątkę" w postaci boreliozy czy odkleszczowego zapalenia mózgu. Jednak istnieją jeszcze nimfy, czyli niedojrzałe postaci kleszczy, które nie dość, że z determinacją poszukują żywiciela, to mogą zarażać tak samo, jak dorosłe osobniki. Wszystko to, co trzeba wiedzieć o nimfach kleszczy, znajdziesz poniżej.

Czym są nimfy kleszczy?

Nimfy to, kolejne po larwie, stadium rozwojowe kleszcza. Od dorosłego osobnika zdecydowanie różni się wyglądem. Rzadko przekracza półtora milimetra wielkości, a jego ciałko zazwyczaj jest ciemnobrązowe. Poza tym, tak samo jak dorosły kleszcz, posiada cztery pary odnóży, które służą mu do sprawnego przemieszczania się. Nimfa kleszcza jest zdeterminowana do szukania żywiciela, ponieważ potrzebuje pokarmu w postaci krwi, aby przejść w kolejną, ostatnią fazę rozwoju. A co się stanie, kiedy ten karkołomny wyczyn się nie uda? Nimfy kleszcza mogą odpuścić na zimę, by w kolejnym sezonie zaatakować ponownie ze zdwojoną siłą.

Reklama

Czy nimfy kleszczy są groźne?

Dlaczego nimfy kleszcza są groźne? Przede wszystkim są trudno dostrzegalne, zwłaszcza wtedy gdy ich wbicia w skórę nie są bolesne. Nawet gdy uczepią się naszej skóry, to często mylone są z brudem, brodawkami lub paprochami. Jak długo trwa pobieranie krwi przez nimfę kleszcza? Około tygodnia, bo tyle potrzebuje, by powiększyć dwukrotnie swoje rozmiary i zamienić się w dorosłego osobnika, który jest w stanie składać jaja. Jednak w czasie pożywiania się naszą krwią, kleszcz może wstrzykiwać do naszego organizmu ślinę i wymiociny, które są wektorem do przenoszenia groźnych chorób - to właśnie one stwarzają potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Zobacz też: Czy bać się małpiej ospy? Lekarka zabrała głos

Choroby przenoszone przez nimfy kleszczy

Jeśli wydaje nam się, że nimfy kleszczy są mniej groźne od dorosłych osobników, to jesteśmy w grubym błędzie! Powagę sytuacji wzmaga fakt, że te mniejsze pajęczaki są trudne do zlokalizowania, więc usunięcie jest trudniejsze. A jakie choroby grożą nam po kontakcie z nimfą kleszcza?

  • Borelioza
  • Kleszczowe zapalenie mózgu
  • Babeszjoza
  • Antaplazmoza

Ukąszenie przez nimfę kleszcza jest bezbolesne i praktycznie przez pewien czas niezauważalne. Dopiero z czasem może pojawić się zaczerwienienie, ból i tzw. rumień wędrujący. Czasami ukąszeniu kleszcza może towarzyszyć ogólne osłabienie organizmu, gorączka czy wymioty. Jeśli nawet nie pojawiły się objawy, a zauważyliśmy nimfę kleszcza, warto udać się do lekarza.

Jak uchronić się przed atakami nimf?

Jak uchronić się przed nimfami? Trzeba stawiać na profilaktykę taką, jak w przypadku dorosłych osobników. Na wyjścia w plener przydatne będą zakrywające większą część ciała ubrania, a także stosowanie repelentów. Po powrocie zaś nie wolno zapomnieć o dokładnym sprawdzeniu całego ciała, a kąpiel po spacerze nam nie zaszkodzi.

Oczywiście, istnieją również naturalne środki, które pomogą pozbyć się nimf kleszczy. Co warto mieć na uwadze?

  • Lawendę
  • Złocienia dalmatyńskiego
  • Olejki eteryczne


Sprawdź także:

Męty w oku. Czym są i skąd się biorą dziwne kształty przed oczami?

Paracenteza. Na czym polegała operacja Putina?

Czym naprawdę są zakwasy. Bolesne uczucie korzystne dla mięśni

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama