Nocni przeszkadzacze
Sen jest wtedy odżywczy, gdy nic go nie przerywa. Nie pozwól go okradać z regenerującej mocy!
Po dobrze przespanej nocy (od 7 do 8 godzin) powinnaś obudzić się energiczna i zregenerowana. Sen przebiega w cyklach, w których jest raz głębszy, raz płytszy. Cykle te (i odpowiednia liczba ich powtórzeń) są konieczne, byśmy odpoczęli. Co nam to zakłóca?
Niedobór magnezu
Minerał ten jest niezbędny dla systemu nerwowego, regulacji ciśnienia krwi i rozluźniania mięśni. Gdy mamy go za mało, śpimy płytko, niespokojnie, budzimy się przy byle szeleście. Dlatego warto po południu połknąć kapsułkę magnezu lub na kolację zjeść zielone warzywa liściaste, a na deser dwie kostki ciemnej czekolady.
Zespół niespokojnych nóg
Dotknięci nim ludzie czują, jakby pod skórą chodziły mrówki. Objawy nasila działanie leków przeciwalergicznych. Pomaga suplementowanie żelaza i/lub magnezu. I całkowite odstawienie słodyczy - a już na pewno przed snem.
Bezdech senny
Może wybudzać nawet kilkanaście razy w ciągu nocy! Występuje często u ludzi z nadwagą i osób, które z różnych względów mają niedrożne nosy i oddychają ustami. Postaraj się spać na boku (wtedy bezdech rzadziej dokucza). Porozmawiaj z lekarzem, w jaki sposób udrożnić nos.
Refluks
Gdy kwaśna zawartość żołądka cofa się do przełyku, drażni jego śluzówkę, co zakłóca sen. Jeśli trafi do oskrzeli, wybudzi cię atak kaszlu, który może trwać nawet pół godziny! Dolegliwości te ustąpią, jeśli będziesz się kłaść spać z pustym żołądkiem (kolację zjedz trzy godziny przez pójściem do łóżka). Śpij na lewym boku - w tej pozycji żołądek tak się układa, że jego zawartość się nie cofa.
Pęcherz
Zmusza do wyjść do toalety. Warto przed odpoczynkiem unikać picia, zwłaszcza napojów moczopędnych, np. herbaty! Dotyczy to zwłaszcza pań po menopauzie - pęcherz staje się wrażliwszy. Jeśli budzi cię dwa lub trzy razy, choć przed snem nie piłaś dużo, idź do lekarza. Te pobudki bywają objawem gorszej kondycji serca lub nerek.
Leki
Sen zaburzają środki z kofeiną (preparaty przeciwbólowe, przeciw przeziębieniu i grypie) i pseudoefedryną (często jest w lekach na katar). Wybudzać mogą działające odwadniająco tabletki na nadciśnienie: pod ich wpływem pęcherz szybciej się napełnia. Pobudzają sterydy i niektóre leki na astmę. Jeśli bierzesz takie farmaceutyki i masz problem ze snem, porozmawiaj z lekarzem - może zmienić leki na inne.
Te przyjemności nie przed snem
Kawa i mocna czarna herbata nie są jedynymi napojami, których trzeba unikać wieczorem. Powiedz "nie" także lampce wina czy szklance piwa. Zwykło się uważać, że mała dawka alkoholu pomaga w zaśnięciu. I rzeczywiście, robi to, ale równocześnie zaburza cykle snu, sprawiając, że staje się on płytszy i łatwiej go przerwać.
Zgaś telewizor! Zwyczaj spędzania wieczorów przed TV bardzo szkodzi nocnemu wypoczynkowi. Po pierwsze, oglądanie (zwłaszcza emocjonalnych filmów czy reportaży) pobudza układ nerwowy. Trudniej więc zasnąć i sen jest płytszy. Po drugie, sztuczna poświata wydobywająca się z ekranów (także smartfona, komputera czy tabletu) zaburza produkcję melatoniny, bez której sen nie będzie głęboki. Wyłącz więc telewizor co najmniej na godzinę przed snem - a jeszcze lepiej na trzy godziny.
Wyproś pupila z sypialni
Naukowcy zgadzają się z tym, że spanie z ulubionym zwierzakiem jest przyjemne i może nam dobrze robić - ale tylko wtedy, jeśli mamy głęboki sen. Osoby, które śpią lekko, powinny wyprosić zwierzęta z łóżka, bo ich ruchy i moszczenie się będą wybudzać właściciela.