Reklama

Noszenie maseczki ochronnej a problemy ze skórą

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych w związku z epidemią koronawirusa może towarzyszyć nam dłużej. Niesie to ze sobą wiele niedogodności, jak choćby utrudnione oddychanie w trakcie aktywności fizycznej. Niestety, może też bardzo szkodzić naszej skórze. To nie tylko przyczyna otarć, podrażnień, ale też wysuszenia i łuszczenia się skóry, a nawet zmian trądzikowych i wyprysków. Ryzyko infekcji skórnych jest szczególnie duże, jeśli problemy dermatologiczne towarzyszyły nam nawet przed epidemią. Jak dbać o skórę i dać jej odetchnąć? Jakie środki stosować, by uchronić się przed podrażnieniami i wysypką?

Jak maseczki wpływają na skórę?

Dermatolodzy ostrzegają, że w związku z epidemią koronawirusa znacznie trudniej dbać o dobrą kondycję cery. Winne są nie tylko maseczki ochronne, które obowiązkowo musimy nosić w miejscach publicznych, ale też izolacja i rzadsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu. W efekcie cera może być bardziej zmęczona i pozbawiona świeżości. Z kolei dłuższe przebywanie w maskach powoduje wysoką wilgotność i temperaturę w obrębie zakrytej części twarzy. A to idealne warunki dla rozwoju bakterii i drożdżaków, a także zablokowania ujścia mieszków włosowych. Nasilać może się więc łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik, szczególnie u osób, które już wcześniej zmagały się z problemami dermatologicznymi. Jeszcze więcej problemów stwarzają specjalistyczne maski noszone przez medyków – powodują mechaniczne podrażnienia, otarcia i alergie, ponieważ wykonane są z tworzyw sztucznych. Maseczki często są też przyczyną pękania i wysuszania warg. Jak chronić się przed tymi dolegliwościami i zapewnić skórze większy komfort?

Reklama

Jak dbać o skórę w czasie epidemii?

Podstawą pielęgnacji skóry w czasie epidemii jest jej regularne oczyszczanie i nawilżanie. Po każdym użyciu maseczki warto przemyć twarz żelem lub regenerującym tonikiem, a następnie nałożyć krem. Osoby o cerze normalnej i tłustej – nawilżający, a w przypadku cery suchej – także natłuszczający. Lekarze zalecają też, by zrezygnować z makijażu lub ograniczyć go do niezbędnego minimum. Wszelkie podkłady i pudry dodatkowo zatykają pory i sprzyjają trądzikowi. 2-3 razy w tygodniu warto też używać kosmetyków peelingujących i stosować maseczki regeneracyjne, które odżywią skórę. Dobrze, by zawierały aloes, cynk, a także witaminę A i E. Równie istotne jest też nawadnianie całego organizmu – każdego dnia powinno się przyjmować co najmniej 1,5 l płynów.

Jak wybrać najlepszą maseczkę ochronną?

Maseczka ochronna do używania na co dzień (podczas spacerów i w miejscach publicznych) powinna być przede wszystkim wygodna i umożliwiająca swobodne oddychanie. Nie musi przylegać do twarzy tak ściśle, żeby zostawiać ślady i otarcia. Wymogi te świetnie spełniają maseczki z bawełny organicznej i lnu, które zapewniają przepływ powietrza i chronią przed nadmiernym parowaniem. W dodatku są wielokrotnego użytku – wystarczy prać i je i prasować za każdym razem, gdy zdejmujemy je z twarzy. Trzeba jednak pamiętać o ich częstym zmienianiu, tak by nie dopuścić do zawilgocenia. Lepszą wygodę noszenia zapewniają też maseczki z gumkami na uszy (a nie sznurkami) – dopasowują się do rozmiaru twarzy, dzięki czemu nie spadają ani nie są zbyt obcisłe.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: maseczka ochronna | problemy z cerą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy