Reklama

O czym mogą świadczyć bóle w podbrzuszu?

Bóle w podbrzuszu mogą mieć różnorodne podłoże, jednak nigdy nie powinny być bagatelizowane. W przeciwieństwie od tych, zlokalizowanych w brzuchu, nie świadczą o niestrawności czy błahych dolegliwościach żołądkowych. Choć najczęściej skarżą się na nie panie i powiązanym z nimi cyklem menstruacyjnym, mogą również przydarzyć się panom. Czego mogą być przyczyną? Najczęściej są one związane z infekcjami układu moczowego, które nieleczone mogą prowadzić do bolesnych komplikacji. Ból w podbrzuszu pojawia się również w wyniku ataku wyrostka robaczkowego, a także poważnych problemów z żeńskim i męskim układem rozrodczym. Dlaczego występujące bóle powinny niepokoić? Kiedy udać się do specjalisty?

Charakterystyka bólów w podbrzuszu

Bóle w podbrzuszu zlokalizowane są w linii poniżej pępka. Mogą być one cykliczne, o czym bardzo dobrze wiedzą kobiety. Ale jak wiadomo, mogą być one powszechne także u mężczyzn, ponieważ w tym miejscu zlokalizowane są również kluczowe organy wewnętrzne, które składają się na układ moczowy oraz rozrodczy. Krótkotrwały i delikatny ból nie powinien wzbudzać paniki, ale silny atak nie może być bagatelizowany, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą mu inne objawy. Szczególnie, takie jak krew w kale, biegunka, wysoka gorączka, wymioty (z krwią), krwawienia z narządów płciowych czy omdlenia. Każdy silny atak, który utrudnia funkcjonowanie, nawet jeśli nie występują inne symptomy, powinien być skonsultowany ze specjalistą.

Reklama

Problemy ginekologiczne

Oprócz bólów miesiączkowych, które mogą przybierać różną formę i nasilenie, mogą występować również inne, które mogą trwać w szczytowej fazie cyklu lub poza nim. Co może być ich powodem? Najczęściej związany jest on ze powstającym stanem zapalnym układu rodnego, np. pochwy i macicy, ale także miednicy, co jest częstą przypadłością wśród pań. Niestety, ból w podbrzuszu może wynikać również z rozrastającą się torbielą na jajniku albo jej pęknięciem (co objawia się bólem nagłym i silnym, który po kilku godzinach mija samoistnie). Inną dolegliwością może być rozwijająca się endometrioza. Inną powszechną dolegliwością jest zapalenie przydatków, które objawia się symetrycznym bólem po lewej i prawej stronie, a także gorączką i upławami.

Problemy z układem moczowym

Ból w podbrzuszu jest również częstym objawem chorego pęcherza lub cewki moczowej. Najczęściej świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym. Towarzyszy im często dyskomfort podczas oddawania moczu, brak możliwości wypróżnienia się lub odwrotnie, czyli częste potrzeby korzystania z toalety, a także krwiomocz. Silny ból może być również wynikiem kamicy nerkowej, czyli zatkaniem moczowodów przez kamień, który trzeba usunąć chirurgicznie. Panowie po 50. roku życia powinni zwracać szczególną uwagę na ból w podbrzuszu, gdyż jest to pierwszy symptom problemów związanych z prostatą.

Problem z układem pokarmowym

Choć bóle w podbrzuszu nie mają związku z niestrawnością, to należy pamiętać, że tam zlokalizowane są jelita, które mogą działać nieprawidłowo. O czym mogą świadczyć? O stanie zapalnym lub tzw. zespole jelita drażliwego, któremu towarzyszą problemy z wypróżnieniami, a także częste skurcze. Niekiedy mogą się pojawiać również pieczenie w przełyku, obecność śluzu lub krwi w stolcu, a także bóle głowy oraz poczuje niepokoju i dyskomfort psychiczny. Jednak najniebezpieczniejszym powodem jest zapalenie wyrostka robaczkowego, którego zignorowanie może prowadzić nawet do śmierci. Początkowo objawia się delikatnym bólem po prawej stronie podbrzusza, który nasila się z czasem. Mogą również pojawiać się utrata apetytu, gorączka oraz wymioty. Zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga pilnej interwencji chirurgicznej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy