O czym mogą świadczyć częste omdlenia?
Omdlenie, czyli nagła utrata przytomności, to zjawisko, które ma różnorodne przyczyny. Najczęściej jest skutkiem chwilowego niedotlenienia mózgu, silnych emocji i wzruszeń, a także gwałtownych skoków ciśnienia. Sporadyczne omdlenia zazwyczaj nie są niebezpieczne – niektóre osoby po prostu mają do nich tendencję. Jednak nawracająca i częsta utrata przytomności może świadczyć o poważnych schorzeniach. Zagrożone może być serce i układ krążenia, a także mózg, układ nerwowy i hormonalny. Sprawdź, o czym świadczą częste omdlenia i kiedy należy się zgłosić do lekarza.
Omdlenia bardzo często spowodowane są nagłym spadkiem ciśnienia tętniczego (hipotensja ortostatyczna). Dochodzi do niego przy zmianie pozycji, np. podczas gwałtownego wstawania z łóżka. Dolegliwości tej towarzyszą bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia (np. mroczki przed oczami), kołatanie serca oraz sztywnienie karku. Hipotensja często rozwija się u osób zażywających leki moczopędne i antydepresyjne. Omdlenia należy skonsultować z lekarzem, który zdecyduje o dalszym leczeniu.
Częste omdlenia a zaburzenia pracy serca
Do utraty przytomności może również dochodzić na skutek arytmii, czyli zaburzeń pracy serca. Objawia się ona zbyt szybką lub zbyt wolną pracą serca, przez co mózg i inne narządy nie są właściwie ukrwione i dotlenione. Przyczyną arytmii może być miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, problemy z tarczycą czy niedobory potasu. Zaburzenia serca często wywołują omdlenia, objawiają się też dusznościami, dławiącym bólem klatki piersiowej i zawrotami głowy. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u specjalisty.
Przyczyną omdleń mogą być także zaburzenia układu nerwowego, a konkretnie niewłaściwe przekazywanie impulsów nerwowych do serca. Skutkuje to krótkotrwałym zatrzymaniem przesyłania krwi do mózgu. Przez kilkanaście sekund pojawia się arytmia i nagły spadek ciśnienia. Po tym czasie wszystko wraca do normy. Omdlenia warto jednak skonsultować z lekarzem i wykonać podstawowe badania, by wykluczyć problemy z sercem.
Częste omdlenia a zespół zatoki szyjnej
Omdlenia są też charakterystyczne przy zespole zatoki szyjnej. Główną przyczyną schorzenia jest miażdżyca i zwężanie światła naczyń krwionośnych. W efekcie dochodzi do poważnych zaburzeń krążenia i niedotlenienia organizmu. Inne objawy to zawroty i bóle głowy oraz skoki ciśnienia tętniczego.
Częste omdlenia a niedocukrzenie
Do omdleń stosunkowo często dochodzi też w wyniku hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Zazwyczaj pojawia się ona u osób z niezdiagnozowaną cukrzycą, ale też na skutek przyjmowania nieadekwatnej ilości insuliny. Hipoglikemia może też wystąpić u osób zmagających się ze schorzeniami nerek i niewydolnością wątroby. Zbyt niski poziom glukozy we krwi jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, może nawet doprowadzić do śpiączki. Dlatego wahania cukru we krwi zawsze należy konsultować z lekarzem.
Paradoksalnie do omdlenia może dojść na skutek hiperwentylacji, czyli zbyt szybkiego oddychania. Prowadzi ono do zaburzeń metabolicznych, które skutkują krótkotrwałą utratą przytomności. Inne objawy to drętwienie ciała (zwłaszcza dłoni i stóp), mrowienie skóry wokół ust i skurcze warg.
Częste omdlenia a niedoczynność tarczycy
Omdlenia mogą być również jednym z objawów niedoczynności tarczycy. Gruczoł ten odpowiada za wiele procesów metabolicznych i wpływa na pracę innych narządów. Zbyt niski poziom hormonów tarczycy osłabia metabolizm, objawia się utratą energii, apatią, sennością i ciągłym uczuciem zimna. Chorzy zaczynają też przybierać na wadze. Choroby tarczycy negatywnie wpływają też na serce i sprzyjają niewydolności krążenia. Omdlenia często świadczą o zaawansowanym stadium choroby i dużych niedoborach hormonów. Nieleczona niedoczynność tarczycy wywołuje też nabyty zespół wydłużonego QT, czyli komorowe zaburzenie serca. W jego przebiegu obserwuje się częstoskurcz serca, który jest przyczyną nagłych omdleń i śmierci nawet bardzo młodych osób.