O czym mogą świadczyć opuchnięte palce?
Opuchnięte palce dłoni są częstą przypadłością, która nie powinna nas niepokoić. Zazwyczaj palce puchną nam w upalne dni lub na skutek nieprawidłowej diety. Sprzyja temu szczególnie spożywanie zbyt dużej ilości soli, a także alkoholu. Opuchlizna może regularnie towarzyszyć kobietom – pojawia się w drugiej fazie cyklu i nasila szczególnie tuż przed miesiączką, a także w trzecim trymestrze ciąży. Odpowiedzialne są za to wahania hormonalne. Jeśli jednak opuchlizna palców utrzymuje się przez dłuższy czas, wiąże się dodatkowo z bólem i innymi dolegliwościami, warto zgłosić się do lekarza i sprawdzić, czy nie cierpimy na poważne schorzenia.
Opuchlizna u kobiet często wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Odpowiedzialny jest za to progesteron, który rozszerza naczynia krwionośne i zatrzymuje wodę w organizmie. Stężenie tego hormonu zwiększa się w drugiej fazie cyklu i utrzymuje na wysokim poziomie aż do momentu wystąpienia miesiączki. U kobiet w tym czasie może wystąpić nie tylko opuchlizna palców, ale także obrzęk twarzy i bolesność piersi. Podobne dolegliwości są charakterystyczne dla trzeciego trymestru ciąży. W tym czasie także zwiększa się wydzielanie progesteronu przez organizm.
Nadmiar wody w organizmie prowadzący do opuchlizny może świadczyć o nieprawidłowej diecie. Częstym winowajcą opuchlizny jest zawarty w soli sód. Optymalna dzienna dawka tej przyprawy to mała łyżeczka. Takie ilości soli znajdują się w produktach, które zjadamy każdego dnia (w pieczywie, przetworach, zupach czy sałatkach). Dlatego powinniśmy zrezygnować z dosalania potraw, unikać słonych przekąsek, gotowych dań, kostek rosołowych i gotowych mieszanek przypraw. Zatrzymywaniu wody sprzyja również częste spożywanie alkoholu, w tym niskoprocentowego. Obrzęki mogą być także efektem dostarczanie zbyt małej ilości wody do organizmu. Dziennie powinniśmy wypijać co najmniej 1,5 litra płynów, latem minimum 2,5 litra.
Opuchlizny dłoni i palców często doświadczamy w upalne dni. Pocąc się, tracimy więcej wody, więc organizm zaczyna ją magazynować, by jak najdłużej zachować stabilność i uchronić się przed odwodnieniem. Wysoka temperatura wpływa także na rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Krew płynie wolniej, a przepuszczalność ścianek naczyń się zwiększa i do tkanek ciała przedostaje się więcej wody. Efektem jest niewielki obrzęk, który jednak szybko znika, gdy zanurzymy dłonie w zimnej wodzie.
Niedoczynność tarczycy
Długo utrzymująca się opuchlizna palców może być objawem niedoczynności tarczycy. Zaburzone wydzielanie tyroksyny powoduje zwolnienie metabolizmu i zatrzymywanie wody w organizmie. Chorobie towarzyszą także symptomy takie jak zmęczenie, senność, przybieranie na wadze, wypadanie włosów, opuchlizna twarzy i powiek. W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i zbadać poziom hormonów.
Niewydolność krążenia
Opuchlizna palców może świadczyć o zaburzeniach w przepływie krwi. Choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze i przebyte zawały mogą prowadzić do niewydolności serca, które nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu organizmu na krew. Przepływ krwi w naczyniach krwionośnych się zmniejsza, pogarsza się też ukrwienie narządów, a w organizmie gromadzi się sód i zatrzymuje woda. Opuchlizna pojawia się także wokół kostek, na udach i brzuchu, towarzyszą jej zmęczenie i duszności, zmniejszony apetyt.
Choroby autoimmunologiczne
Choroby autoimmunologiczne są spowodowane zaburzoną pracą układu odpornościowego, który zaczyna atakować własne tkanki, narządy lub układy narządów. Jedną z nich jest reumatoidalne zapalenie stawów. Wśród pierwszych objawów tej choroby wyróżnia się obrzęk i ból stawów w palcach dłoni. Schorzenie powoduje stan zapalny błon pokrywających stawy. Z czasem ból pojawia się w nadgarstkach i kolanach. Inną odmianą choroby jest młodzieńcze zapalenie stawów, które dotyka dzieci poniżej 16. roku życia.
Autoimmunologiczną chorobą przewlekłą jest także toczeń. Najczęściej chorują kobiety w wieku rozrodczym. Schorzenie wywołuje zapalenie tkanki łącznej wokół stawów, atakuje także serce, układ nerwowy i nerki. Wielu chorych w początkowym stadium choroby skarży się na opuchliznę i ból stawów. Innymi charakterystycznymi objawami są zmęczenie, ból głowy i pojawiające się na policzkach rumieńce w kształcie motyla.
Choroby autoimmunologiczne wymagają wdrożenia specjalistycznego leczenia, które pozwoli spowolnić ich przebieg i zapobiec trwałemu zdeformowaniu stawów czy uszkodzeniu narządów wewnętrznych.
Jeśli obrzękom nie towarzyszą inne dolegliwości, to nie powinny nas one martwić. W ich zwalczeniu pomocna będzie zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce. Bardzo ważne jest regularne przyjmowanie płynów, a także wysiłek fizyczny, który poprawi krążenie i zapobiegnie zatrzymywaniu wody w organizmie. Warto również stosować ziołowe herbaty i napary. Moczopędnie działa na przykład pokrzywa, pietruszka, a także perz i mniszek lekarski.