Reklama

O czym mogą świadczyć przekrwione oczy?

Zaczerwienione i przekrwione oczy to najczęściej efekt wiosennego zapalenia spojówek, alergii lub zwykłego przemęczenia. Jednak nawracających dolegliwości nigdy nie powinno się bagatelizować. Zdarza się, że to symptom poważniejszych chorób oczu, np. zapalenie rogówki czy twardówki, a nawet schorzeń autoimmunologicznych. Jakie mogą być przyczyny przekrwionych oczu? Które objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u okulisty? Jak leczyć przekrwione oczy za pomocą naturalnych metod?

Zapalenie spojówek

Przekrwione i opuchnięte oczy to częsty objaw zapalenia spojówek. Choroba może mieć podłoże alergiczne, wirusowe lub bakteryjne. W pierwszym przypadku charakterystyczny jest nieżyt nosa, łzawienie oczu i obrzęk powiek. Alergenem może być kurz czy pylące rośliny. Dla wirusowego zapalenia spojówek charakterystyczne jest uczucie ciała obcego w oku i wydzielina. Jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, w worku spojówkowym pojawia się ropa. Konieczna jest wtedy wizyta u okulisty i stosowanie maści lub kropli z antybiotykiem.

Choroby rogówki

Choroby rogówki są zagrożeniem dla wzroku i jakości widzenia. Ich przyczyną może być nieleczone bakteryjne zapalenie spojówek, adenowirusy, uszkodzenia mechaniczne gałki ocznej, a także zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych lub spanie w nich. Objawy zapalenia rogówki przypominają choroby spojówek, ale dodatkowo pojawia się silny ból oka (pieczenie, kłucie), czasem światłowstręt i obrzęk powiek.

Reklama

Choroby twardówki

Do zapalenia twardówki często dochodzi na skutek chorób autoimmunologicznych. Charakterystyczne objawy to czerwone plamy pod spojówką, silne łzawienie i świdrujący, trudny do zniesienia ból oka, który nasila się pod wpływem dotyku.

Przekrwione oczy a nadciśnienie tętnicze

Przekrwione oczy mogą być również efektem nadciśnienia tętniczego lub silnego stresu. Kiedy dochodzi do pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych w gałce ocznej, wygląda to, jakby oko krwawiło. Mamy wtedy do czynienia z wylewem podspojówkowym. Mimo że wydaje się to groźne, nie jest niebezpieczne dla wzroku. Krew wchłania się samoistnie w ciągu kilku tygodni.

Półpasiec oczny

Półpasiec oczny to groźne powikłanie choroby zakaźnej wywołanej reaktywacją wirusa ospy wietrznej. W przebiegu schorzenia może dojść do sparaliżowania nerwu wzrokowego, zapalenia rogówki, tęczówki, a nawet naczyń siatkówki. Oprócz silnego bólu i pieczenia oka charakterystyczna jest wysypka na czole, skroniach i powiekach.

Ostry atak jaskry

Nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego może doprowadzić do ostrego ataku jaskry. Jest to bardzo niebezpieczne dla wzroku schorzenie, które może powodować uszkodzenie nerwu wzrokowego. Objawia się silnym bólem oczu i głowy, nudnościami, wymiotami, a także nagłym zamgleniem i nieostrością wzroku. Gałki oczne są zaczerwienione i twarde. Konieczne jest szybkie leczenie w szpitalu.

Domowe sposoby na przekrwione oczy

Zdarza się, że przekrwione oczy są objawem zmęczenia, braku snu czy nadużywania alkoholu. Ulgę przynieść mogą wtedy domowe sposoby. Pomocne będą na przykład okłady z herbaty – wacik wystarczy nasączyć wystudzoną herbatą rumiankową i przyłożyć na powieki na 15 minut. Innym sposobem jest użycie plasterków świeżego ogórka. Świetne efekty przynoszą również okłady z naparu z babki lancetowatej, która ma silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy