Reklama

O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy mogą pojawić się nagle u osób w każdym wieku. Ich powstanie często zrzucamy na karb przemęczenia, braku energii albo panującej aury. Nie zawsze muszą nas niepokoić, ale jeśli zdarzają się często, warto znaleźć przyczynę ich pojawiania się. Czasami oznaczają błahe dolegliwości, jednak mogą również świadczyć o poważnych problemach, które realnie zagrażają naszemu zdrowiu. Co mogą oznaczać częste zawroty głowy? Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Jak wyglądają zawroty głowy?

Zawroty głowy są dolegliwością, która może się objawiać w różny sposób. Najczęściej charakteryzują się odczuwaniem wirowania i kołysania postrzeganej rzeczywistości, której towarzyszy trudność w utrzymaniu równowagi. Niekiedy mogą się również pojawić inne symptomy, takie jak bóle brzucha i nudności, a także wymioty czy uderzenia gorąca. Niektórzy również mogą odczuwać oczopląs, podwójne widzenie oraz ogólną dezorientację.

Jak często pojawiają się zawroty głowy?

Zawroty głowy mogą pojawiać się u osób w każdym wieku. Młodsi mogą odczuwać je łagodniej, ale z wiekiem ich intensyfikacja może przybierać na sile. Nie zawsze muszą być groźne dla zdrowia: najczęściej towarzyszą nagłemu poruszeniu się. Zawroty głowy mogą pojawić się podczas wstawania z fotela, szybkiego podnoszenia lub odchylania głowy albo po intensywnym wysiłku fizycznym.

Reklama

Obwodowe zawroty głowy

Zawroty głowy mogą mieć dwa podłoża. Pierwszy z nich obejmuje zaburzenia w obrębie błędnika. To właśnie one charakteryzują się zniekształconym postrzeganiem otaczającego nas świata, czyli wirowaniem oraz trudnością w utrzymaniu równowagi. Także jemu towarzyszą dolegliwości związane z układem trawiennym czy problemami ze słuchem lub orientacją. Co ciekawe, osoba, która cierpi na ten rodzaj zawrotów głowy, może bez problemu opisać dopadające je dolegliwości. Ten rodzaj nosi nazwę obwodowych zawrotów głowy.  

Nieobwodowe zawroty głowy

Pojawienie się nieobwodowych zawrotów głowy ma charakter nagły, bardzo często spowodowany upadkiem albo urazem (najczęściej głowy). Poczucie niestabilności i wirowania otoczenia połączone jest z niemożnością złapania równowagi. Tak samo, jak w przypadku objawów obwodowych, mogą pojawić się różne inne objawy. W porównaniu do pierwszego typu, osoba doświadczająca nieobwodowych zawrotów głowy, często nie potrafi obiektywnie opisać stanu, w jakim się znajduje.

O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Pojawiające się zawroty głowy nie zawsze są groźne dla zdrowia. Zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się sporadycznie i ich obecność jesteśmy w stanie racjonalnie wytłumaczyć. Jeśli zdarzają się cyklicznie, mogą świadczyć o różnorodnych zmianach zachodzących w organizmie. Zawroty głowy często towarzyszą nieprawidłowemu działaniu układu krążenia, np. nadciśnieniu tętniczemu albo zaburzeniom akcji serca. Zawroty głowy mogą być również symptomem nieprawidłowego działania układu nerwowego, takich jak urazu mózgu czy błędnika, udaru oraz padaczki lub migrenowych bóli głowy. Nie wolno ich bagatelizować, ponieważ mogą także świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej.

Nie ignoruj zawrotów głowy

Zawroty głowy często towarzyszą różnym zaburzeniom psychicznym. Niekiedy mogą być też powikłaniami po przewlekłych zaburzeniach snu, takich jak np. bezsenności. Oczywiście, często to pierwszy symptom silnych stanów lękowych oraz depresji, których nie wolno bagatelizować i leczyć bez pomocy specjalisty.

Co należy zrobić, kiedy zaatakowały nas zawroty głowy?

Nagłe zawroty głowy mogą być niespodziewane, dlatego warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji postępować, aby uniknąć groźnego upadku. Przede wszystkim (o ile jest taka możliwość) najlepiej usiąść lub położyć się. Jeśli atak wystąpił podczas spaceru, warto wybrać stabilny przedmiot, np. ścianę, poręcz, latarnię oraz mocno się przytrzymać. Równie dobrze jest skupić wzrok na jednym nieruchomym przedmiocie, aby przeczekać objawy. Jeśli nie mijają one przez dłuższy czas, warto poinformować kogoś z najbliższego otoczenia, aby wezwać pogotowie ratunkowe.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Jeśli zawroty głowy pojawiają się często, a towarzyszące objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzając podstawowe badania wykluczy niektóre przyczyny, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skieruje na szczegółowe badania do neurologa lub laryngologa, którzy wdrożą ewentualne leczenie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy