O czym może świadczyć chrypka?
Chrypka to częsta dolegliwość, która zazwyczaj wiąże się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Jest wtedy objawem podrażnień gardła i krtani, które zmieniają ton i barwę głosu. To również przypadłość charakterystyczna dla nałogowych palaczy. Przewlekłej chrypki nie należy jednak bagatelizować – jeśli trwa dłużej niż trzy-cztery tygodnie, warto skonsultować się z lekarzem. W ten sposób ujawniają się choroby tarczycy, alergie, refluks żołądkowo-przełykowy, a nawet nowotwory. Sprawdź, o czym może świadczyć chrypka.
Na skutek infekcji lub nadwyrężenia strun głosowych może dojść do zapalenia krtani. Sprzyja mu także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Czynnikiem ryzyka jest również ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza (np. praca na zewnątrz). Na dłuższą metę może to powodować przewlekłe zapalnie krtani, które objawia się pieczeniem i drapaniem w gardle, a także suchym kaszlem i chrypką. W takiej sytuacji warto zgłosić się do laryngologa – brak leczenia zwiększa ryzyko nowotworu krtani. Przyczyną chrypki może też być zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (wirus HPV). U dorosłych w takiej sytuacji konieczne może być leczenie chirurgiczne.
Chrypka a refluks żołądkowo-przełykowy
Chrypka jest też mało znanym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Cofająca się z żołądka treść pokarmowa zawiera też kwas solny i inne substancje drażniące, które wywołują zgagę i nieprzyjemne pieczenie w klatce piersiowej. U niektórych osób dolegliwości obejmują też tylną część krtani i wywołują obrzęk fałd głosowych. Pacjenci skarżą się, że mają wrażenie obecności ciała obcego w gardle. Leczenie polega na zwalczaniu dolegliwości związanych z układem pokarmowym.
Przewlekła chrypka szczególnie u kobiet często wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, a konkretnie chorobami tarczycy. Nieprawidłowo funkcjonujący gruczoł lub znajdujące się na nim guzki mogą uciskać m.in. struny głosowe, krtań i tchawicę. W takiej sytuacji najlepiej niezwłocznie zgłosić się do endokrynologa i wykonać usg tarczycy. Brak leczenia może nawet doprowadzić do problemów z oddychaniem.
Chrypka a guzki i polipy krtani
Przewlekły stan zapalny krtani może skutkować powstaniem guzków i polipów na fałdach głosowych. Potocznie określa się je „guzkami śpiewaczymi”, bo są częstą przypadłością piosenkarzy, nauczycieli i innych osób, które w pracy wykorzystują głos. Polipy są skutkiem częstego nadwyrężania strun głosowych, mogą się powiększać, a nawet uciskać na tchawicę i uniemożliwiać oddychanie.
Przewlekła chrypka może być także symptomem nowotworu krtani. Najczęściej atakuje on palaczy, znacznie rzadziej osoby prowadzące zdrowy tryb życia. Nasz niepokój powinny też wzbudzić duszności, suchy kaszel, problemy z przełykaniem czy uczucie ciała obcego w gardle. Niektórzy pacjenci skarżą się też na ciągłe zmęczenie i bóle ucha. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu nowotworu (w zaawansowanym stadium wraz z całą krtanią).
Chrypka a alergia
Chrypka może być objawem alergii – zarówno pokarmowej, jak i na pyłki roślin czy jad owadów. Silna reakcja układu immunologicznego może wywoływać obrzęk krtani, a następnie problemy z oddychaniem. Nagły obrzęk może być nawet zagrożeniem dla życia i niezbędne jest wezwanie karetki pogotowia. Chrypka i opuchlizna krtani to także objawy poprzedzające atak astmy oskrzelowej.