Reklama

O czym świadczą worki pod oczami?

Worki pod oczami to częsty objaw niedoboru snu i przemęczenia. Pojawiają się u osób, które prowadzą szybki tryb życia, nie odżywiają się zdrowo i nadużywają alkoholu czy papierosów. Charakterystyczne cienie to także efekt częstego pocierania oczu (np. na skutek alergii czy atopowego zapalenia skóry) lub zaburzeń mikrokrążenia. Większość osób traktuje je jako defekt estetyczny, tymczasem może to być także objaw poważnej choroby. Zasiniona skóra pod oczami to częsty symptom chorób wątroby, nerek, serca i tarczycy. Sprawdź, kiedy worki pod oczami powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty.

Najczęstsze przyczyny podkrążonych oczu

Worki pod oczami to najczęściej efekt regularnego niedoboru snu, stresu i przemęczenia. Organizm staje się osłabiony i odwodniony, a sytuację dodatkowo pogarsza spożywanie alkoholu i palenie papierosów, które osłabia krążenie. Warto też pamiętać, że źle zbilansowana dieta w pierwszej kolejności uwidacznia się na twarzy. Cienie pod oczami mogą być również uwarunkowane genetycznie – to wtedy cecha charakterystyczna wielu członków rodziny.

Worki pod oczami a alergia i problemy ze skórą

Cienie pod oczami są również charakterystycznym objawem alergii i atopowego zapalenia skóry. W obu przypadkach przyczyną jest częste pocieranie oczu i drażnienie cienkiej skóry w ich okolicach. Staje się ona wysuszona i napięta, stale swędzi. Alergia może z kolei przyczyniać się do problemów z oddychaniem, stanu zapalnego zatok i problemów z krążeniem. Sińce pod oczami mogą być także objawem zapalenia skórno-mięśniowego, czyli nadmiernej utraty kolagenu.

Reklama

Cienie pod oczami a anemia

Zasiniona skóra pod oczami może być również objawem anemii. Jej przyczyną jest najczęściej niedobór żelaza. Zbyt mała ilość hemoglobiny we krwi sprawia, że organizm staje się niedotleniony i wyczerpany. Skóra jest bardzo blada i sucha, a na paznokciach można dostrzec podłużne prążki i bruzdy. Najbardziej charakterystycznym objawem anemii jest jednak ciągłe zmęczenie, a wręcz wyczerpanie organizmu.

Podkrążone oczy a choroby wątroby

Worki pod oczami mogą być sygnałem źle pracującej wątroby, a nawet postępującej niewydolności tego narządu. Jeśli zmagamy się też z bólami brzucha, wysuszoną skórą, bruzdami na paznokciach i przewlekłym zmęczeniem, powinniśmy się jak najszybciej udać do lekarza. To często jedyne objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C czy marskości.

Worki pod oczami a choroby nerek, serca i tarczycy

Podkrążone oczy równie często sygnalizują nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie, co wiąże się ze złą pracą nerek, nadnerczy czy tarczycy. Stan zapalny czy zwłóknienie nerek sprawia, że narząd ten nie jest w stanie wystarczająco szybko usuwać toksyn z organizmu. Objawia się to obrzękami na ciele, a także sińcami pod oczami. Opuchlizna na twarzy (oraz podkrążone oczy) i zatrzymywanie wody w organizmie są też charakterystyczne przy niedoczynności tarczycy. Zasinienie skóry pojawia się też (razem z bólami głowy i bezsennością), jeśli zmagamy się z nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami krążenia.

Sińce pod oczami a cukrzyca i zakażenie pasożytami

Stale podkrążone oczy mogą być również oznaką zakażenia pasożytami (szczególnie u dzieci), np. owsikami. Inne symptomy to bóle brzucha, nudności i utrata wagi. W ten mało charakterystyczny sposób objawia się także cukrzyca – zbyt wysoki poziom cukru we krwi uszkadza drobne naczynia krwionośne, także te zlokalizowane pod cienką skórą pod oczami. Inne oznaki problemów z trzustką to osłabienie, silne pragnienie i częste oddawanie moczu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy