O czym świadczą zimne dłonie

Czy jesteś jedną tych osób, które wiecznie mają zimne ręce? Bez względu na porę roku masz ochotę nosić rękawiczki nawet w domu, a kiedy podajesz komuś rękę słyszysz: ależ masz lodowate dłonie! Wprawdzie zimne ręce raczej nie są oznaką niczego groźnego, ale jeśli towarzyszą im dodatkowe objawy – np. poczucie głębokiego zmęczenia, możesz zacząć się zastanawiać nad wizytą u lekarza, aby określić, co jest przyczyną tej dolegliwości. Obniżona temperatura ciała w połączeniu ze zmęczeniem może być oznaką problemów z krążeniem. Zobacz, co jeszcze może oznaczać.

Dlaczego mam zawsze zimne dłonie
© Photogenica

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy a zimne dłonie
© Photogenica

Niedoczynność tarczycy wywołuje spowolnienie przemiany materii, może powodować przybieranie na wadze, zmiany skórne, wypadanie włosów oraz zmniejszoną odporność na zimno. Ręce i stopy osoby z niedoczynnością tego gruczołu są prawie zawsze zimne w dotyku. Lekarz dokona odpowiedniej diagnozy i wskaże leczenie. Może też zasugerować zmianę diety tak, aby zawierała więcej jodu.

Syndrom Raynauda

Syndrom raynauda objawy
© Photogenica

Choć przypadłość ta nie jest poważna, jest na pewno dość dziwna. Kiedy temperatura otoczenia spada, lub kiedy osoba odczuwa lęk, ciało reaguje zwężeniem naczyń krwionośnych. Czubki palców rąk i nóg zabarwiają sie delikatnie na niebiesko, czemu towarzyszy mrowienie i nieprzyjemne uczucie. Kiedy krążenie powraca, obszary te stają się zaczerwienione, a mrowienie jest głębsze, wywołując wrażenie rozgrzania opuszków palców.

Są różne poziomy syndromu Raynauda, jedne łagodne i prawie niezauważalne, inne ostre i uciążliwe. Nie jest to jednak syndrom występujący szeroko w populacji, więc jeśli masz stale zimne ręce i stopy, dobrze jest odwiedzić lekarza.

Anemia

Anemia a uczucie zimna
© Photogenica

To najczęstszy powód, dla którego ręce i stopy stają się zimne. U anemików we krwi brak jest żelaza. Jej inne objawy to uczucie zmęczenia, wypadanie włosów, czy popękane paznokcie. Zwykłe badanie krwi powie ci, czy masz anemię, a doktor przepisze najlepszą kurację.

Problemy z krążeniem lub z wagą

Problemy z krążeniem w rękach
© Photogenica

Możesz być zwyczajnie bardzo chudy. Niska zawartość tłuszczu w organizmie powoduje spadanie wewnętrznej temperatury ciała, sprawiając, że dotkliwej odczuwasz zimno.

Inna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę to problemy z krążeniem – szczególnie, jeśli odczuwasz mrowienie w dłoniach, które sprawia, że aż chcesz pocierać dłoń o dłoń, lub masować palce, aby poprawić czucie.

Zimne dłonie mogą nic nie oznaczać, ale jeśli wraz z nimi odczuwasz przemęczenie po wykonaniu czynności, które kiedyś przychodziły ci bez wysiłku, skontaktuj się z lekarzem. Najprawdopodobniej to nic poważnego, ale nigdy nie próbuj sam się diagnozować. Nie jest to ryzyko warte podejmowania.

INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?