O czym świadczą zmiany na skórze?
Problemy dermatologiczne prędzej czy później dotykają każdą osobę. Przede wszystkim są uciążliwe i mogą być przyczyną sporego dyskomfortu. Uporczywy trądzik, przebarwienia, siniaki czy żylaki na ciele nie tylko szpecą i obniżają poczucie własnej wartości. Wszelkie zmiany na skórze bardzo często są też oznaką podstępnych chorób czy zaburzeń hormonalnych. Obserwując je dokładnie, możemy wykryć problemy z tarczycą, wątrobą czy układem krążenia. Przed decyzją o wykonaniu zabiegu medycyny estetycznej warto więc wykonać badania diagnostyczne. Tylko wyeliminowanie podstawowej choroby czy problemu hormonalnego może uwolnić nas od problemów dermatologicznych. Sprawdź, o czym mogą świadczyć zmiany na skórze.
Siniaki to efekt uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się pod skórą. Zazwyczaj dochodzi do nich na skutek ucisku lub uderzenia. U niektórych osób sińce tworzą się jednak wyjątkowo często, co najprawdopodobniej jest oznaką kruchości naczyń krwionośnych. Warto jednak wiedzieć, że w ten sposób może objawiać się anemia lub zaburzenia krzepliwości krwi spowodowane zbyt małą ilością płytek krwi. Za procesy krzepnięcia odpowiada też wątroba – siniaki bywają więc też pierwszym objawem jej uszkodzenia, a nawet marskości. Z kolei sińce połączone z obrzękami na ciele i cieniami pod oczami mogą sygnalizować niewydolność nerek.
O czym świadczą żylaki na skórze?
Tworzenie się żylaków na nogach często uwarunkowane jest genetycznie. Niestety, nie jest to tylko defekt estetyczny, ale oznaka problemów z układem krążenia. Żylaki są zazwyczaj efektem niewydolności żylnej, spowodowanej uszkodzeniem zastawek. W ten sposób krew, która powinna być transportowana w górę ciała, do serca, w pewnym stopniu zaczyna się cofać i rozszerzać naczynia krwionośne. To dlatego żylakom towarzyszą często obrzęki kostek i uczucie ciężkich nóg. Przypadłość tę powinno się konsultować z lekarzem – brak leczenia może prowadzić do zakrzepicy żylnej i zapalenia żył, a nawet powstania groźnego dla życia zatoru w naczyniach krwionośnych.
Przebarwienia na skórze powstają na skutek odkładania się zbyt dużej ilości melaniny, czyli barwnika pigmentowego. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne. Brązowe plamy pojawiają się zazwyczaj na twarzy, rękach czy dekolcie. Przebarwienia mogą też jednak świadczyć o zaburzeniach hormonalnych (bardzo często są efektem wysokiego stężenia estrogenów i progesteronu, dlatego można je zaobserwować w ciąży i w okresie menopauzy). Bywają też jednym z symptomów nadczynności tarczycy lub niedoczynności kory nadnerczy. Mogą być skutkiem przyjmowania niektórych leków (przede wszystkim antybiotyków lub środków moczopędnych). Warto wiedzieć, że brązowe plamy na skórze to również jeden z nietypowych objawów poważnych chorób wątroby (mogą sugerować, że w wątrobie odkłada się zbyt dużo żelaza).
O czym świadczą zajady w kącikach ust?
Zajady w kącikach ust to częsty objaw osłabienia odporności (wtedy nasz organizm, a przede wszystkim skórę atakują uśpione drobnoustroje, np. grzyby, bakterie lub drożdżaki). Bolesne owrzodzenia tworzą się również, gdy brakuje nam witamin z grupy B. Warto jednak wiedzieć, że zajady mogą też sygnalizować zbyt wysoki poziom cukru we krwi.
Uporczywy trądzik (zwłaszcza u dorosłych) bardzo często wiąże się z nieprawidłową dietą bogatą w cukry proste, a także błędami w pielęgnacji cery. Może być też jednak efektem zaburzeń hormonalnych (przede wszystkim nadmiarem testosteronu i prolaktyny w organizmie), ale też zakażeń bakteryjnych. Powstawaniu trądziku sprzyjają też niektóre leki, np. hormonalne lub antydepresyjne).
O czym świadczy łuszczenie się skóry?
Nawracające się łuszczenie skóry to prawdziwa zmora wielu osób. Może być objawem przewlekłych schorzeń (np. łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry), ale też alergii lub niedoborów witamin lub minerałów (zwłaszcza witaminy A czy cynku). W ten sposób ujawniają się też jednak poważne choroby narządów wewnętrznych. Wysuszona, łuszcząca się skóra to często pierwszy objaw cukrzycy lub niedoczynności tarczycy.