O czym świadczy ból brzucha z lewej strony?
Ból brzucha to bardzo częsta dolegliwość, którą przez to niestety w wielu przypadkach lekceważymy. Zwykle trwa od kilku minut do kilku godzin i przechodzi samoistnie, ma też różne nasilenie. Ważna jest także lokalizacja bólu, która może nam wskazać, jakiego narządu dotyczy. Niepokojącym objawem jest ból brzucha z lewej strony, gdyż może świadczyć o groźnych schorzeniach wymagających jak najszybszej interwencji chirurgicznej. Zwykle wtedy ból jest bardzo silny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a także wymusza określoną pozycję, w której natężenie dolegliwości jest mniejsze. Ból brzucha z lewej strony może być spowodowany zapaleniem trzustki lub żołądka, powiększeniem śledziony, zapaleniem przydatków czy nawet tętniakiem aorty brzusznej. Dlatego też nie można bagatelizować tego objawu i należy zgłosić się do lekarza, by ustalić jego przyczynę. O czym jeszcze może świadczyć ból brzucha z lewej strony?
Silny ból w górnej części jamy brzusznej w okolicy lewego podżebrza może być objawem ostrego zapalenia trzustki. Ból ma wtedy bardzo duże natężenie, jest uporczywy i przeszywający oraz promieniuje aż do pleców. Utrzymuje się nawet kilka dni i często nie ustępuje po przyjęciu leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Może nieco zmniejszać się, gdy chory w pozycji siedzącej pochyla się do przodu, a także nasilać się przy głębszym oddychaniu lub kaszlu. Dolegliwościom bólowym towarzyszą nudności, wymioty, gorączka i brak apetytu.
Mniej nasilony, lecz utrzymujący się przez dłuższy czas ból brzucha z lewej strony pod żebrami może świadczyć o przewlekłym zapaleniu trzustki, do którego dochodzi w wyniku stopniowego uszkodzenia narządu. Towarzyszą mu wzdęcia, uczucie pełności, wymioty i biegunka tłuszczowa. Ból trzustki należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem, gdyż choroby tego narządu mogą zagrażać życiu człowieka.
Pulsujący ból brzucha z lewej strony
Ból brzucha z lewej strony, określany jako pulsujący i promieniujący do krzyża lub krocza, może świadczyć o tętniaku aorty brzusznej. Dochodzi wtedy do poszerzenia tej głównej tętnicy i pojawienia się na niej wybrzuszenia, czyli właśnie tętniaka. Najczęstsze przyczyny to podeszły wiek, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba wieńcowa czy też obturacyjna choroba płuc. Bólowi brzucha towarzyszą uczucie pełności po posiłku, bóle pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, obrzęki nóg i krwiomocz. Takie objawy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem, gdyż może dojść do pęknięcia tętniaka, co objawia się nagłym, nieznośnym bólem. Może też dojść do wstrząsu krwotocznego, zaburzeń widzenia, niedowładu kończyn i utraty przytomności. Jedynym ratunkiem jest wtedy operacja naczyniowa.
Ból w lewym podżebrzu może także oznaczać problemy ze śledzioną. Najczęściej jest to spowodowane powiększeniem tego narządu, który zaczyna uciskać na inne. Przyczynami tego stanu mogą być choroby zakaźne, marskość wątroby, torbiele śledziony, choroby autoimmunologiczne czy nawet zwykłe przeziębienie. Bólowi brzucha towarzyszą bóle pleców, nudności i uczucie pełności. Na szczęście powiększona śledziona może powrócić do normalnego stanu przy podjęciu odpowiedniego leczenia. Gwałtowny ból śledziony promieniujący do lewego barku może świadczyć o pęknięciu narządu na skutek urazu (np. wypadku komunikacyjnego). Dochodzi wtedy do masywnego krwotoku, a jedynym rozwiązaniem jest usunięcie śledziony.
Ból brzucha z lewej strony na górze
Jeszcze jedną z przyczyn bólu brzucha pod lewym podżebrzem mogą być choroby przewodu pokarmowego. Silny, tępy i gniotący ból świadczyć może o chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Dolegliwości bólowe pojawiają się wtedy zazwyczaj na czczo (np. w nocy lub rano), a ustępują po jedzeniu. Są one uciążliwe, ale chory może z nimi funkcjonować. Ulgę przynoszą leki zobojętniające kwas żołądkowy. Przyczyną może być długotrwałe przyjmowanie leków niesteroidowych przeciwzapalnych lub zakażenie bakterią Helicobacter pylori. To ostatnie może także prowadzić do zapalenia bony śluzowej żołądka, które również objawia się bólem brzucha z lewej strony. Towarzyszą temu objawy niestrawności, wymioty z krwią i smoliste stolce.
Po lewej stronie brzucha, na wysokości pępka, znajduje się część okrężnicy, czyli jelita grubego. Ból w tej okolicy może świadczyć więc o zapaleniu uchyłków jelita grubego. Pojawiają się one, gdy ściana jelita traci elastyczność, a od wewnątrz działa na nią duże ciśnienie. Uchyłki pojawiają się zazwyczaj u osób starszych, po 40. roku życia i tych, który stosowali dietę ubogą w błonnik. Stan zapalny uchyłków objawia się kurczowym bólem brzucha z lewej strony, nudnościami, biegunkami, zaparciami, gorączką, dreszczami i cienkimi, ołówkowymi stolcami.
Skurczowy ból w dolnej części brzucha
Silny, kłujący i skurczowy ból w dolnej części brzucha po lewej lub prawej stronie może także być spowodowany zapaleniem przydatków, czyli jajników i jajowodów. Jest to dość częsta przypadłość występująca u kobiet w wieku rozrodczym. Ból jest zazwyczaj rozlany, o zmiennym natężeniu, promieniujący do ud i pachwin, często też obejmuje dolną część pleców. Zapaleniu towarzyszą takie objawy jak gorączka, nudności, wymioty, biegunka, upławy o nieprzyjemnym zapachu i ból podczas stosunku. Z takimi symptomami należy udać się do ginekologa, gdyż nieleczony stan zapalny może prowadzić nawet do niepłodności.
Piekący ból brzucha po lewej stronie
Także przepuklina pachwinowa może objawiać się piekącym, kłującym bólem brzucha po lewej stronie, który promieniuje do pachwiny lub worka mosznowego. Dolegliwości bólowe nasilają się przy głębszym oddychaniu, kaszlu czy podnoszeniu ciężarów. Zwykle w tym miejscu pojawia się także uwypuklenie.