O czym świadczy ból w klatce piersiowej?
Ból w klatce piersiowej u wielu osób wzbudza niepokój. Najczęściej kojarzony jest z zawałem serca lub innymi poważnymi chorobami układu krążenia. Warto jednak wiedzieć, że w ten sposób objawiają się też choroby układu pokarmowego, oddechowego czy mięśniowo-szkieletowego. Uciążliwy lub nawracający ból w klatce piersiowej to także symptom zaburzeń psychicznych, a nawet chorób zakaźnych. Bez względu na przyczynę ucisku w okolicach mostka nigdy nie powinno się bagatelizować. Sprawdź, o czym może świadczyć ból w klatce piersiowej.
Ból w klatce piersiowej bardzo często wiąże się ze schorzeniami układu krążenia. Jeśli nasila się przy wysiłku fizycznym, a mija po odpoczynku, możemy mieć do czynienia z dławicą piersiową lub chorobą wieńcową. Ból ma wtedy charakter ostry i gniotący, może promieniować do ramienia. Z kolei ból nasilający się podczas oddychania może świadczyć o zapaleniu osierdzia – bardzo niebezpiecznym zjawisku, które może doprowadzić do trwałego uszkodzenia serca.
Natychmiastową reakcję powinien wywołać ostry i gniotący ból w okolicy mostka, zwłaszcza jeśli połączony jest z dusznościami, bladością skóry, zimnymi potami i nagłym lękiem. To charakterystyczne objawy zawału serca. Warto wiedzieć, że u kobiet może wystąpić ból górnej części jamy brzusznej, nudności i objawy zbliżone do zatrucia pokarmowego. Jeśli tylko podejrzewamy zawał serca, należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia.
Ból w klatce piersiowej może być też efektem chorób układu oddechowego. W ten sposób objawia się zapalenie płuc. Inne symptomy to duszności, mokry kaszel, gorączka i silne osłabienie. Powikłaniem zapalenia płuc jest zapalenie opłucnej – ból w klatce piersiowej pojawia się wtedy podczas kaszlu i wdychania powietrza.
Silny, kłujący ból w klatce piersiowej, który pojawił się po urazie mechanicznym (np. wypadku samochodowym) może świadczyć o odmie opłucnowej, czyli przedostaniu się powietrza do jamy płucnej. Jest to zagrożenie dla życia i zdrowia, dlatego kluczowa jest szybka interwencja lekarza.
Ból w klatce piersiowej a choroby zakaźne
Silny, paraliżujący ból w klatce piersiowej to także charakterystyczny objaw półpaśca – groźnej choroby zakaźnej wywoływanej przez ten sam wirus, który odpowiada za ospę wietrzoną. Półpasiec najczęściej atakuje dorosłych w czasie osłabienia odporności. Charakterystyczna jest także bolesna i swędząca wysypka (pęcherzyki wypełnione surowicą). Ból zwykle jest pierwszym zwiastunem choroby – pojawia się tylko po jednej stronie tułowia, w środkowej części klatki piersiowej.
Wciąż niewiele osób łączy ból w klatce piersiowej ze schorzeniami układu pokarmowego. Tymczasem w ten sposób objawia się refluks żołądkowy – treść pokarmowa zmieszana z sokami trawiennymi cofa się do przełyku, co wywołuje piekący ból i zgagę. Z kolei bóle w dolnej części klatki piersiowej mogą świadczyć o chorobie wrzodowej żołądka, a nawet zapaleniu trzustki. W tym drugim przypadku ból może być trudny do wytrzymania i nasila się w pozycji leżącej. Ból na pograniczu klatki piersiowej i brzucha, który pojawia się po posiłkach, może być efektem chorób dróg żółciowych (np. kamicy żółciowej).
Ból w klatce piersiowej a choroby układu mięśniowo-szkieletowego
Długotrwały i tępy ból w okolicy klatki piersiowej to również oznaka zwyrodnień kręgosłupa czy nadwyrężenia mięśni po treningu. Może trwać przez kilka dni i nasila się podczas wykonywania ruchów. To także efekt napięcia mięśniowego spowodowanego stresem (sprzyja temu spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem).