O czym świadczy ciągłe uczucie zimna?
Ciągłe uczucie zimna, a nawet dreszcze mimo przebywania w optymalnej temperaturze to częsty objaw wielu chorób. Zazwyczaj towarzyszy przeziębieniu, grypie czy innej infekcji. Jeśli jednak nie masz gorączki, kaszlu ani bólu gardła, przyczyna może być zupełnie inna. Ciągłe marznięcie, zimne dłonie i stopy to symptom problemów z krążeniem, anemii, a także groźnych niedoborów. W ten sposób ujawniają się też choroby tarczycy, zaburzenia psychiczne czy zbyt niska masa ciała. Sprawdź, o czym świadczy ciągłe uczucie zimna i jakie objawy powinny cię zaniepokoić.
Ciągłe uczucie zimna i marznięcie dłoni czy stóp to charakterystyczny objaw niskiego ciśnienia tętniczego krwi. Zazwyczaj to naturalna cecha danej osoby, zdarza się jednak, że może wiązać się z zaburzeniami krążenia. Ciśnienie można podnieść poprzez dosalanie potraw, nawadnianie organizmu i aktywność fizyczną.
Ciągłe uczucie zimna a anemia
Nieustanne odczuwanie chłodu może być też związane z anemią. Skutkiem tej choroby krwi jest niedotlenienie całego organizmu i zaburzenia metabolizmu. W efekcie chora osoba traci całą energię, jest wręcz wyczerpana. Inne symptomy to blada skóra, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca i duszności.
Uczucie zimna to jeden z charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy. Kiedy ten gruczoł zaczyna szwankować, w organizmie spada stężenie kluczowych hormonów odpowiedzialnych za przemianę materii i dostarczanie energii. W efekcie czujemy się cały czas senni, osłabieni i mamy problemy z koncentracją. Skóra staje się wysuszona i może się łuszczyć (zwłaszcza na łokciach i kolanach). Inne symptomy to zaparcia i przybieranie na wadze.
Ciągłe uczucie zimna a stres
Ciągłe uczucie zimna może się też wiązać z silnym lub przewlekłym stresem. W naszym organizmie wydzielają się wtedy hormony stresu, które na dłuższą metę zaburzają metabolizm i sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na energię. W takiej sytuacji mózg kieruje najwięcej krwi i tlenu do najważniejszych narządów (przede wszystkim do serca), a reszta ciała może cierpieć na niedobory (np. skóra, kończyny). Pomocne mogą być techniki relaksacyjne, duża ilość snu, masaże i gorące kąpiele.
Bardzo niska tolerancja na zimno może też wiązać się z zaburzeniami psychicznymi, np. nerwicą. Życie w ciągłym napięciu i lęku negatywnie wpływa na cały organizm. Osoby zmagające się z tego typu problemami często odczuwają senność, zmęczenie i ciągłe zimno.
Ciągłe uczucie zimna a niedobory żywieniowe
Uczucie zimna możemy też zaobserwować w czasie stosowania restrykcyjnych diet i szybkiej utraty masy ciała. Zbyt mała ilość przyjmowanych kalorii uniemożliwia dostarczenie minimalnych ilości energii. Objaw ten jest również charakterystyczny dla niedoboru witaminy B12, która odpowiada za produkcję czerwonych krwinek i dostarczanie tlenu do komórek naszego ciała.
Inną przyczyną nietolerancji zimna może być niedowaga – niewystarczająca ilość tkanki tłuszczowej, która jest naturalną izolacją przed czynnikami zewnętrznymi.