O czym świadczy kołatanie serca?
Kołatanie serca to dolegliwość, która zawsze wzbudza pewien niepokój. Najczęściej kojarzymy ją z chorobami układu krążenia i wadami serca. I rzeczywiście – przyspieszone i niemiarowe bicie serca może być objawem chorób mięśnia sercowego, takich jak migotanie i trzepotanie przedsionków, choroba niedokrwienna czy niewydolność serca. Warto jednak wiedzieć, że w ten sposób ujawniają się też inne schorzenia – przede wszystkim nerwice i zaburzenia lękowe, nadczynność tarczycy, a nawet refluks żołądkowo-przełykowy. Kołatanie serca może też być spowodowane gwałtownymi zmianami hormonalnymi, anemią, a także zaburzeniami elektrolitowymi. Jego powikłania mogą nawet doprowadzić do udaru mózgu. Sprawdź, kiedy kołatanie serca może być niebezpieczne i o czym świadczy.
Kołatanie serca to charakterystyczny objaw chorób tego narządu. Zaburzenia rytmu serca mogą być spowodowane wadami wrodzonymi, zapaleniem osierdzia czy niewydolnością serca. Zazwyczaj towarzyszą im też inne symptomy: bóle w klatce piersiowej, przyspieszony oddech, zawroty głowy, wysokie ciśnienie i puls (ponad 100 uderzeń na minutę). W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia.
Kołatanie serca a nerwica
Kołatanie serca to częsty objaw nerwicy, depresji i innych zaburzeń lękowych. Na szczęście nie ma to żadnego związku z wadami serca. Przyczyną tego niepokojącego symptomu może być też silny lub długotrwały stres oraz napady paniki. Kołatanie najczęściej pojawia się nocą. Inne objawy psychosomatyczne charakterystyczne dla zaburzeń psychicznych to pocenie się, problemy ze snem, naprzemienne biegunki i zaparcia, duszności i bóle głowy. Przyczyną są zaburzenia działania układu oddechowego i krążeniowego na skutek lęku.
Kołatanie serca jest również charakterystycznym objawem nadczynności tarczycy. Gdy gruczoł ten wydziela za dużo hormonów, gwałtownie przyspiesza metabolizm, a serce jest obciążone. Może to nawet prowadzić do przerostu mięśnia sercowego. Nadmiar hormonów tarczycy rozszerza naczynia krwionośne i pobudza serce do szybszej pracy, co objawia się kołataniem, ale też dusznościami w czasie wysiłku fizycznego. Inne objawy nadczynności tarczycy to nadmierne pocenie się, stałe odczuwanie ciepła, bezsenność, problemy z koncentracją, a także nawracające biegunki i nagła utrata masy ciała.
Kołatanie serca a zespół sobotniej nocy
Kołatanie serca może być również efektem nadużywania alkoholu i innych używek, a także biegunek, wymiotów i odwodnienia. W efekcie dochodzi do zaburzeń elektrolitowych (m.in. niedoboru potasu) i objawów ze strony układu krążenia. Lekarze mówią wtedy o zespole sobotniej nocy, czyli skutkach intensywnego imprezowania.
Okazuje się, że refluks żołądkowo-przełykowy jest najczęstszym schorzeniem mylonym z zawałem serca. Wszystko dlatego, że do jego nietypowych objawów zalicza się właśnie kołatanie serca, duszności, świszczący oddech i piekący ból w klatce piersiowej. Dolegliwości te pojawiają się w dodatku po wysiłku fizycznym. Kluczowym rozróżnieniem jest jednak powiązanie tych symptomów ze spożywaniem posiłków – występują na krótko po jedzeniu. Dla pewności zawsze jednak warto zgłosić się do lekarza, by wykluczyć choroby serca.
Kołatanie serca jest też charakterystyczną przypadłością podczas gwałtownych zmian hormonalnych – np. w ciąży czy w okresie menopauzy. W ten sposób może też ujawniać się anemia, migrena czy wysoka gorączka, a także choroby autoimmunologiczne.