Reklama

O czym świadczy krwiomocz?

Krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu to objaw, który powinien skłonić nas do szybkiej wizyty u lekarza. W ten sposób ujawniają się najczęściej stany zapalne układu moczowego, ale też poważne choroby nerek czy prostaty. U kobiet krwiomocz może być z kolei związany z endometriozą. Lekarze alarmują, że obecność krwi w moczu to również sygnał chorób nowotworowych, np. pęcherza moczowego czy gruczołu krokowego. Sprawdź, jakie objawy towarzyszące krwiomoczowi powinny cię zaniepokoić.

Czym jest krwiomocz?

Krwiomocz (inaczej hematuria) to określenie obecności krwi w moczu. Jeśli jest ona widoczna gołym okiem (mocz jest zabarwiony na czerwono, brązowo lub różowo) mówimy o krwiomoczu makroskopowym. Czasem jednak zjawisko to można zaobserwować jedynie pod mikroskopem i mówimy wtedy o krwiomoczu mikroskopowym. W obu przypadkach przyczyną mogą być poważne schorzenia.

Krwiomocz a stan zapalny dróg moczowych

Krwiomocz najczęściej sygnalizuje stan zapalny w drogach moczowych. Przyczyną może być infekcja bakteryjna czy grzybicza pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Inne charakterystyczne symptomy to parcie na pęcherz, potrzeba częstego oddawania moczu, a w jego trakcie silne pieczenie i dyskomfort oraz gorączka i ogólne osłabienie. Konieczna może być antybiotykoterapia.

Reklama

Krwiomocz a choroby nerek

Znacznie groźniejszą przyczyną obecności krwi w moczu mogą być choroby nerek, np. kłębuszkowe zapalenie nerek. Jest ono częstym powikłaniem infekcji bakteryjnych i wirusowych, a nieleczone może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Krwiomocz może również sygnalizować kamicę nerkową (choroba objawia się silnym kolkowym bólem w dolnej części pleców oraz niemożnością oddania moczu) lub gruźlicę nerkową (bakteryjne zakażenie daje o sobie znać poprzez silny ból brzucha i pieczenie w trakcie oddawania moczu).

Inne choroby, które objawiają się krwiomoczem, to torbielowatość nerek (prowadzi do niewydolności tego narządu, często współistnieje z nadciśnieniem tętniczym), zawał nerki (wywołują go zatory w żyłach i tętnicach tego narządu, a objawy przypominają kolkę nerkową) czy martwica brodawek nerkowych (sprzyja jej cukrzyca i nadużywanie leków przeciwbólowych).

Krwiomocz a endometrioza

Endometrioza to przewlekła choroba, w przebiegu której dochodzi do nieprawidłowego rozrostu tkanek błony śluzowej macicy. Ogniska tych rozrostów najczęściej pojawiają się w narządach rozrodczych kobiety, ale zdarza się, że naciekają na ściany pęcherza moczowego, a nawet jelit. Choroba objawia się krwiomoczem, bólem w trakcie oddawania moczu, a także bolesnym uciskiem na pęcherz moczowy.

Krwiomocz a choroby prostaty

Obecność krwi w moczu bardzo często mogą też stwierdzić mężczyźni po 50. roku życia. To oni są najbardziej narażeni na przerost prostaty, a także zapalenie tego gruczołu. Objawia się ono trudnościami w oddawaniu moczu, a także bólami w dole brzucha.

Krwiomocz a choroba nowotworowa

Niestety zdarza się, że krwiomocz jest objawem rozwijającej się choroby nowotworowej. Najczęściej mamy do czynienia z rakiem nerek, prostaty, pęcherza moczowego, cewki moczowej lub moczowodu. Czynnikiem ryzyka jest wiek (powyżej 55. roku życia), palenie papierosów oraz obciążenie genetyczne. Obecność krwi w moczu może być też związana z zaawansowanym nowotworem pochwy oraz szyjki i trzonu macicy. U dzieci należy wykluczyć guz Williamsa - najczęstszy nowotwór nerek.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: endometrioza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy