Obalamy mity o arbruzie

Arbuz nie dość ze smaczny, to działa bardzo korzystnie na organizm. Wiele osób unika jedzenia tego owocu z obawy o zdrowie - niepotrzebnie!

Arbuz aż w 92 proc. składa się z wody i wykazuje działanie moczopędne
Arbuz aż w 92 proc. składa się z wody i wykazuje działanie moczopędne123RF/PICSEL

Prawda

- Wskazany przy chorobach dróg moczowych

Ponieważ arbuz aż w 92 proc. składa się z wody, wykazuje działanie moczopędne. Dzięki temu przyspiesza wypłukiwanie chorobotwórczych bakterii, które znajdują się w drogach moczowych. Nie należy jednak zjadać go przed nocą, bo uczucie parcia na pęcherz nie pozwoli nam się wyspać.

- Regenerują mięśnie

Miąższ arbuza zawiera cytrulinę, która rozszerza naczynia krwionośne i działa jak pompa mięśniowa - zwiększa objętość mięśni podczas ćwiczeń, a po ich zakończeniu łagodzi zakwasy, czyli zapobiega bólowi.

Mity

- Diabetycy nie mogą jeść arbuza

Chociaż ma dość wysoki indeks glikemiczny (wynosi 75), to dzięki niewielkiej zawartości węglowodanów sprawia, że ładunek glikemiczny jest niski i nie powoduje gwałtownego wzrostu glukozy we krwi. Osoby chore na cukrzycę mogą czasem sięgać po ten owoc.

- Pestki trzeba wyrzucać

Przeciwnie, należy je zjadać, ponieważ są skarbnicą cennych substancji: magnezu, żelaza, kwasu foliowego, kwasów tłuszczowych nienasyconych i antyutleniaczy. Pestki arbuza zostały uznane za superfood.

Dobry Tydzień
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?