Reklama

Objawy i powody niskiego poziomu testosteronu

Testosteron to bardzo ważny hormon w ludzkim ciele, którego poziom powoli maleje po 30. roku życia. U niektórych mężczyzn, mogą pojawić się znaczne zmiany. Około 20-40% starszych mężczyzn ma niski poziom testosteronu, ale ten problem nie ogranicza się tylko do nich. Młodzi mężczyźni także mogą mieć z tym problem. Wbrew pozorom jest to poważna choroba która w świecie medycznym istnieje pod nazwą hipogonadyzmu, a wpływ na nią mają różne czynniki. Niski poziom testosteronu to mniej niż 300 mg na dL. Poniżej przedstawiamy przyczyny jak i objawy tego schorzenia.

Symptomy

Gdy patrzysz na nie pojedynczo, prawdopodobnie nie pomyślałbyś o tym, że możesz mieć niski testosteron. Jest tak, ponieważ są one także wywoływane przez inne schorzenia, lecz nie daj się temu zaskoczyć i nie przypisuj wszystkiego stresowi czy ciężkim warunkom w pracy. Oto niektóre z powszechnych objawów:

Fizyczne:

-Problemy z erekcją,

-Brak energii,

-Bezpłodność (lub obniżona płodność nasienia),

-Rozrost piersi,

-Przybranie na wadze,

-Zmniejszenie masy mięśniowej,

-Wypadające włosy na ciele,

-Bezsenność lub zaburzenia snu,

-Pogorszenie pracy serca,

Reklama

-Bezdech senny,

O podłożu emocjonalnym i psychicznym:

-Wyczerpanie

-Zmniejszenie popędu seksualnego (libido)

-Brak motywacji

-Zmętnienie świadomości,

-Depresja,

Co jest przyczyną niskiego testosteronu?

Spadek poziomu tego hormonu powiązany jest z wiekiem, ale także z różnymi chorobami dotykającymi gruczołów które produkują i kontrolują testosteron. Wraz z wiekiem, zapotrzebowanie na testosteron się zmniejsza, ale nienormalnym jest by zdrowy mężczyzna nie miał w ogóle ochoty na seks. Jest to zdecydowanie powiązane z niskim poziomem testosteronu, którego najczęstszymi przyczynami są:

Uszkodzenie jąder



 Gdy są uszkodzone, jądra mogą przestać produkować testosteron który jest mężczyźnie potrzebny. Co ciekawe, jeśli tylko jedno jądro zostało uszkodzone, drugie jest w stanie wyprodukować wystarczająco testosteronu by nie pojawiły się zaburzenia.

Wiek

– Wraz z wiekiem, poziom produkcji testosteronu powoli maleje, dlatego starsi mężczyźni mają niższe stężenie testosteronu.

Otyłość

– Część testosteronu naturalnie zamieniana jest na estrogen, hormon który kojarzy nam się z kobietami. Mężczyźni także potrzebują estrogenu, przykładowo by mieć zdrowe kości. Problem z otyłością polega na tym, że zmiana w estrogen zachodzi w komórkach tłuszczu. Im więcej ich masz, tym więcej testosteronu zamieniasz na estrogen, stąd jego niski poziom.

Hemochromatoza

– Zbyt duże stężenie żelaza może powodować zaburzenia w pracy jąder i przysadki mózgowej która ma wpływ na produkcję testosteronu.

Leki

– Środki przeciwbólowe, a także niektóre hormony mogą wpływać negatywnie na produkcje testosteronu.

Choroby

- Świnka, zapalenie opon mózgowych oraz kiła są znanymi obniżaczami poziomu testosteronu.

Jednoczesne choroby

– Układ rozrodczy może zostać tymczasowo wyłączony z powodu fizycznego stresu choroby lub zabiegu, jak również w czasie znacznego stresu emocjonalnego.

Stany zapalne

– Pewne warunki i choroby, takie jak sarkoidoza, gruźlica, histiocytoza i AIDS mogą mieć wpływ na przysadkę mózgową i podwzgórze podczas stanu zapalnego.

Leczenie nowotworów

– Chemioterapia lub radioterapia używana w leczeniu raka mogą zakłócać produkcję testosteronu i nasienia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy