Reklama

Objawy niedoboru potasu

Nawet niewielki niedobór potasu bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i daje szereg uciążliwych objawów. Na dłuższą metę uniemożliwia prawidłową pracę układu nerwowego, a także serca czy nerek. Niedobór potasu najczęściej spowodowany jest nieprawidłową dietą lub restrykcyjnym odchudzaniem się, ale też zaburzeniami pracy jelit czy przyjmowanymi lekami. Sprawdź, jakie symptomy powinny skłonić cię do zbadania poziomu tego ważnego pierwiastka w twoim organizmie.

Przyczyny niedoboru potasu

O niedoborze potasu (inaczej hipokaliemia) mówimy, gdy jego stężenie w surowicy krwi spada poniżej 3,8 mmol/l. Przyczyną zazwyczaj jest dieta uboga w produkty zbożowe, paprykę, banany czy orzechy i czekoladę. Szczególnie groźne są popularne w ostatnich latach monodiety (opierają się na jednym produkcie spożywczym), które zaburzają równowagę elektrolitową. Do hipokaliemii mogą przyczyniać się też niektóre leki (zwłaszcza te stosowane przy nadciśnieniu czy moczopędne) oraz nadużywanie kawy, czarnej herbaty i alkoholu. Niedobór potasu występuje także przy zaburzeniach wchłaniania (przewlekłe choroby jelit) i nawracających biegunkach.

Reklama

Objawy niedoboru potasu

Zbyt niski poziom potasu może objawiać się przewlekłym zmęczeniem i osłabieniem, obrzękami kończyn górnych i dolnych, skurczami mięśni (zwłaszcza łydek) czy mrowieniem dłoni i twarzy. Charakterystyczna jest też większa drażliwość, nadpobudliwość oraz problemy ze snem. U wielu osób pojawiają się również zaburzenia pracy serca (przypomina to kołatanie i arytmię), nadciśnienie tętnicze i problemy z jelitami: naprzemienne zaparcia i biegunki. Inne symptomy hipokaliemii to zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu.

Diagnostyka i leczenie niedoboru potasu

Wiele osób z niedoborem potasu zaczyna podejrzewać, że cierpi na poważną chorobę neurologiczną lub ma problemy z sercem. Dlatego w pierwszej kolejności należy wykonać badanie krwi, które pozwoli określić stężenie najważniejszych pierwiastków we krwi. Przy dużych niedoborach konieczna jest suplementacja potasu, przy mniejszych pomóc może odpowiednia dieta. Warto pić duże ilości soku pomidorowego, koktajle bananowe, a także spożywać orzechy i gorzką czekoladę. Wykluczyć trzeba też przewlekłe choroby jelit czy rzadkie schorzenia nadnerczy, które mogą zaburzać wchłanianie potasu do organizmu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy