Reklama

Objawy wysokiego ciśnienia krwi

Chcesz wiedzieć, jakie są objawy wysokiego ciśnienia krwi? Być może wydaje ci się, że je znasz, ale, niestety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś w błędzie. Skoro jednak już tu jesteś, przekonaj się, czy twoje domysły są zgodne z prawdą.

Rumieńce na twarzy

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów związanych z wysokim ciśnieniem krwi jest przekonanie, że świadczą o nim częste rumieńce na twarzy. Prawda jest taka, że rumieńce pojawiają się tylko w wyniku chwilowego przyspieszenia akcji serca i nie mają żadnego związku z tą chorobą. Na czym polega różnica? Chwilowe zwiększenie ciśnienia krwi występuje podczas ćwiczeń, picia alkoholu, zetknięcia z gorącą wodą lub w związku ze stresem. Jeżeli twarz jest cała czerwona, powodują to zazwyczaj: niska temperatura na dworze, pikantne potrawy, podrażnienie promieniami słonecznymi. Więc, jak widzisz, rumieńce i zaczerwienienie twarzy nie są objawami stałego wysokiego ciśnienia krwi.

Reklama

Bóle głowy

Uważa się również, że bóle głowy mogą być powodowane wysokim ciśnieniem krwi. Tak oczywiście nie jest, chociaż takie przekonanie panowało nawet wśród lekarzy na początku XX wieku. Teraz wiemy jednak, że zbyt wysokie ciśnienie krwi może jedynie spowodować, że bóle głowy będą pojawiały się o 40% rzadziej, niż u osoby z normalnym ciśnieniem. Spowodowane jest to częściowo dzięki temu, że wysokie tętno usztywnia naczynia krwionośne, które z kolei zakłócają pracę zakończeń nerwowych, które byłyby odpowiedzialne za uczucie bólu.

Krwotoki z nosa

To kolejny często powtarzany mit. Krwotoki z nosa najczęściej powodowane są przez suche powietrze, reakcje alergiczne, przeziębienia, zbyt mocne wydmuchiwanie nosa lub wskutek działania leków. W rzeczywistości ponad 80% pacjentów ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi nigdy nie skarżyło się na krwotoki z nosa, tych dwóch problemów nie należy więc ze sobą wiązać.

Zawroty głowy

Ponieważ zawroty głowy są częstym efektem ubocznym działania leków na nadciśnienie, często wiąże się je z samą dolegliwością. Nie należy ich jednak bagatelizować, ponieważ mogą być objawem nadchodzącego udaru, który może być spowodowany właśnie przez zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Jakie są właściwie objawy nadciśnienia

Objawów tych nie jest wiele i często są trudne do wykrycia, bo nie występują u wszystkich chorych. Dlatego tez o nadciśnieniu mówi się czasem „cichy zabójca”. Dlatego też, jeśli doświadczasz któregoś z wymienionych poniżej symptomów, koniecznie skonsultuj się

z lekarzem.

Faktem jest, że jedynym sposobem sprawdzenia, czy rzeczywiście masz do czynienia

z nadciśnieniem, jest mierzenie tętna za pomocą specjalnego sprzętu w domu lub u lekarza. Czasami rutynowe badanie oczu może wykazywać wysokie ciśnienie krwi, ponieważ nadciśnienie może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych w oczach.

Nadciśnienie powoduje 62% wszystkich udarów I 49% wszystkich ataków serca. Nieżalenie od wieku, jeśli twoje tętno jest wyższe niż 140/90, koniecznie musisz popracować nad jego obniżeniem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciśnienie krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy