Wystarczy wprowadzić do codziennego jadłospisu kilka produktów, aby odczuć poprawę. Warto spróbować, zanim sięgniesz po leki!
Sok z buraka obniża ciśnienie prawie na 24 godziny123RF/PICSEL
Regulując i kontrolując jego wartości, zmniejszasz ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego, problemów z nerkami, udaru mózgu czy zawału serca. Zanim jednak zdecydujesz się na leczenie farmakologiczne (które często ma efekty uboczne), spróbuj kilku naturalnych metod - mogą naprawdę pomóc!
1. Jedz surowe migdały
Nie prażone! Są ważnym elementem zdrowej dla serca diety DASH (zbliżonej do śródziemnomorskiej). Dzięki bogactwu kwasów tłuszczowych obniżają cholesterol i ciśnienie krwi oraz zmniejszają stany zapalne w naczyniach krwionośnych.
2. Dodawaj do potraw pieprz cayenne
Rozszerza naczynia krwionośne i poprawia przepływ krwi, co sprawia, że ciśnienie spada. Cayenne uważany jest za najszybciej działający, naturalny środek je obniżający. Jeśli dwie łyżeczki pieprzu wymieszasz z ciepłą wodą i miodem, uzyskasz skuteczne lekarstwo, które zadziała natychmiast.
3. Woda kokosowa
Można kupić gotową w większości sklepów. Zawiera wiele niezbędnych dla zdrowia elektrolitów, m.in. sporą dawkę potasu. Dzięki temu właśnie obniża ona ciśnienie.
A jeszcze lepiej - świeżo wyciskany sok. Zawiera mnóstwo substancji, które szybko (i na długo!) rozszerzają naczynia krwionośne. Badania przeprowadzone na zlecenie British Heart Foundation udowodniły znaczący spadek ciśnienia krwi u osób codziennie pijących szklankę soku z buraka.
5. Sięgaj po ziemniaki
Są doskonałym źródłem potasu, który reguluje ciśnienie. Pod tym względem najlepsze są te słodkie, czyli bataty. Podobnie działają też banany.
Co jeść przed snem, żeby się wyspać?
Problemy ze snem to jedna z chorób cywilizacyjnych, która dotyka nas coraz częściej. Szacuje się, że prawie połowa ludzi na świecie cierpi lub cierpiała z powodu bezsenności. Nie jest tajemnicą, że niewysypianie się ma fatalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jakość snu zależy od wielu czynników - jednym z nich jest dieta, a dokładniej to, co jemy przed pójściem do łóżka.
Wrogiem snu jest zarówno nadmierne objadanie się wieczorem, jak i położenie się spać z pustym żołądkiem. Nie rezygnuj zatem z kolacji, ale swój posiłek komponuj z głową. Niektóre produkty sprzyjają zasypianiu, a inne wręcz przeciwnie – spowodują, że godzinami będziesz przewracać się z boku na bok.
Najważniejsza zasada to unikanie ciężkostrawnych i tłustych potraw. Kolacja powinna być lekka. Lekarze radzą, aby wieczorem unikać jedzenia białka, a postawić na węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Ponadto warto zrezygnować z serów – zawierają one tyraminę, która ma działanie pobudzające.123RF/PICSEL
Zasypianie utrudniają napoje i desery z kofeiną, a także… alkohol. Ten ostatni daje złudne uczucie odprężenia, ale uniemożliwia wejście w głęboką fazę snu i właściwą regenerację organizmu, który musi zająć się metabolizowaniem szkodliwych związków. 123RF/PICSEL
Naturalnym sprzymierzeńcem w walce z bezsennością są wiśnie. Stanowią one bogate źródło melatoniny, czyli hormonu regulującego cykl snu. Badania wykazały, że owoce te mogą podnieść poziom melatoniny w zaledwie dwa tygodnie i tym samym poprawić jakość naszego snu. Wystarczy pić szklankę niesłodzonego soku wiśniowego dwa razy dziennie – rano i wieczorem, by wydłużyć sen nawet o 90 minut!
Banan to kolejny owoc ułatwiający zasypianie. Głównie ze względu na wysoką zawartość tryptofanu, który jest niezbędny do produkcji serotoniny i melatoniny. Znajdziemy w nim również magnez – pierwiastek wpływający na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Wykazuje on działanie uspokajające i rozluźniające.
Tabletkę nasenną może zastąpić również kiwi. Badania potwierdziły, że zjedzenie dwóch kiwi na godzinę przed snem pomaga szybciej zasnąć i dłużej spać. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Tajpej na Tajwanie obliczyli, że osoby jedzące ten owoc przed pójściem do łóżka zasypiają o 35 proc. szybciej i śpią o 13 proc. dłużej. Przy siedmiogodzinnym śnie to ok. 45 minut, a więc całkiem sporo.
Ryby morskie, zwłaszcza te tłuste, także mogą pomóc w walce z bezsennością. Zawierają one kwasy tłuszczowe omega-3, a także witaminę D, które wpływają na regulację poziomu serotoniny. Ta z kolei jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu i odpowiada między innymi za proces zasypiania. W rybach znajdziemy również tryptofan, który poprawia jakość snu i ułatwia zasypianie.
Nie bez powodu nasze babcie i mamy podawały nam do picia mleko przed snem. Również chudy twaróg to dobry usypiacz. Nabiał jest lekkostrawny i jednocześnie sycący. Zawiera też tryptofan, który bierze udział w produkcji serotoniny oraz melatoniny. Ich odpowiedni poziom powoduje senność i przyspiesza zaśnięcie. Najwięcej tryptofanu znajdziemy w mleku i twarogu. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy powinny wybierać produkty bez laktozy.
Szpinak jest bogatym źródłem witaminy B6, która bierze udział w przekształcaniu tryptofanu w melatoninę. Szpinak ma też sporo magnezu i kwasu foliowego, które koją nerwy i działają uspokajająco. Najbardziej wartościowy jest surowy, niepoddany obróbce cieplnej. Można go wykorzystać jako składnik sałatek lub koktajli.
Idealną przekąską przed snem jest również ryż jaśminowy. Ma on specyficzny aromat, zbliżony do zapachu kwiatów jaśminu, co nie każdemu odpowiada, ale warto polubić jego smak. Ryż ten zawiera dużo potasu, który pomaga regulować ciśnienia krwi, a także witamin z grupy B wspomagających układ nerwowy. Dzięki nim możemy się wyciszyć i uspokoić po stresującym dniu. Jedzenie ryżu jaśminowego przed snem pozwala skrócić czas potrzebny do przejścia w sen głęboki nawet o połowę. Ważne, by go nie rozgotować, tylko podawać na sypko – inaczej jego indeks glikemiczny wrośnie.
Natura oferuje nam wiele ziół ułatwiających zasypianie. Przed snem warto sięgnąć po napar z melisy lub rumianku, które mają właściwości uspokajające. Podobnie działają owoce głogu, szyszki chmielu, męczennica cielista oraz lawenda. Regularne picie ziołowych herbatek pomaga wygrać z bezsennością, ponieważ koi nerwy, wycisza organizm i redukuje napięcia spowodowane stresem czy przemęczeniem. Pamiętaj, że zdrowy sen jest możliwy dopiero wtedy, gdy organizm poradzi sobie ze stresem i pobudzeniem towarzyszącymi nam w ciągu dnia.
6. Zrzuć zbędne kilogramy
Nadciśnienie bardzo często towarzyszy nadwadze. W wielu przypadkach wystarczy unormować wagę, by ciśnienie wróciło do normy.
7. Żurawina - na nią uważaj!
Zarówno sok, jak i suszone lub świeże owoce obniżają ciśnienie krwi. Jednak nie jest to metoda dla wszystkich. Powinny jej unikać osoby przyjmujące preparaty z grupy antagonistów wapnia - żurawina może nasilić działanie leków i wywołać gwałtowny, niebezpieczny spadek ciśnienia.
Zobacz również:
#POMAGAMINTERIA
Fundacja Centaurus - największy w Europie azyl dla koni walczy o przetrwanie swoje oraz podopiecznych. Z powodu epidemii COVID z dotacji wycofują się kolejne upadające firmy i tracący pracę darczyńcy. Na to wszystko nakłada się susza, która spowodowała dwukrotny wzrost cen siana. Sytuacja jeszcze nigdy nie była tak dramatyczna. Organizacja walczy o swoje być albo nie być. Pomóż i ocal setki zwierząt od śmierci! Sprawdź szczegóły >>>