Od czego zależy wielkość biustu?
Małe i trójkątne, średnie i obłe lub wyjątkowo obfite — piersi mogą mieć wiele form. Na ich kształt i rozmiar wpływają różne czynniki. Od czego zależy wielkość biustu? Czy można wpłynąć na jego kształt? Najpiękniejsze piersi to nie duże i okrągłe czy małe i jędrne — bo na ten temat zdania mogą być podzielone — najpiękniejszy biust musi być zdrowy! Dlatego nie można zapominać o regularnych badaniach.
- Rozmiar i kształt biustu zależą od genów i hormonów
- Podejmując jednak pewne działania można wpłynąć na wygląd piesi
- Rozmiar i kształt biustu zmieniają się kilkakrotnie w ciągu życia
- Cykl menstruacyjny ma wpływ na kształt i rozmiar piesi
Jednym z czynników mających największy wpływ na rozmiar biustu, są geny. Zapewne dla wielu osób nie jest to zaskakujące stwierdzenie. Skoro geny odpowiadają za nasz wzrost, kolor oczy i włosów, dlaczego z piersiami miałoby być inaczej? Zarówno rozmiar, jak i kształt biustu, są w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Co ciekawe, podobnie jak twarz, piersi również są nierówne. Z reguły asymetria jest niewielka i właściwie niezauważalna (może jedynie dla profesjonalnych brafitterek). Jednak zdarzają się także przypadki, gdy różnica między piersiami jest większa, wówczas może ją skorygować odpowiednia wkładka do biustonosza lub interwencja chirurgiczna.
Kształt piersi oraz ich wielkość są także determinowane przez hormony. Nie tylko w okresie dojrzewania, ale także w późniejszym wieku progesteron, prolaktyna, czy estrogen mogą zmienić rozmiar miseczki.
W okresie dojrzewania jajniki zaczynają wydzielać estrogen, to właśnie on odpowiada za odkładanie się tkanki tłuszczowej w ciele, czego jednym z efektów jest wzrost biustu. Do prawidłowego rozwoju piersi potrzebne jest także odpowiednie stężenie insuliny i hormonów tarczycy: tyroksyny, trijodotyroniny i kalcytoniny.
Ukształtowane w okresie dojrzewania piersi zachowują przez dłuższy czas swój kształt i rozmiary, ale zmienia się to wraz z pojawieniem się we krwi dużej ilości progesteronu, prolaktyny i estrogenu. Wzrost ich stężenia następuje, gdy kobieta jest w ciąży. W tym czasie hormony wytwarzane w przysadce mózgowej, łożysku i jajnikach przygotowują gruczoły do wytwarzania mleka. Ostatecznie za jego produkcję odpowiada wydzielany przez przysadkę mózgową oksytocyna. W tym czasie biust znacząco zwiększa swoje rozmiary. W okresie ciąży i karmienia może być cięższy o 0,5 - 1,5 kilograma. Często zmienia się także pigmentacja brodawek i skóry piersi. Hormony mogą powodować bowiem powstawanie ciemniejszych plam w tych miejscach.
Ostatnia duża zmiana hormonalna, która wpływa także na wygląd piersi, ma miejsce w okresie menopauzy. W tym czasie spada produkcja hormonów płciowy, co oznacza zanikanie tkanki gruczołowej w piersiach. W przypadku szczupłych kobiet zmiana będzie bardziej widoczna, niż u pań przy tuszy, u których miejsce gruczołu zajmuje tkanka tłuszczowa. W tym czasie piersi stają się mniej jędrne i coraz bardziej ciążą ku ziemi.
Wiele kobiet obserwuje u siebie powiększenie piersi na trzy — cztery dni przed menstruacją. Brodawki stają się wówczas bardziej wrażliwe, a biust staje się nabrzmiały. Za te wszystkie objawy odpowiada zwiększone stężenie estrogenu we krwi przy jednoczesnym obniżeniu poziomu progesteronu. W efekcie w organizmie zostaje zatrzymana woda, stąd wrażenie, że sutki i piersi są nabrzmiałe. Gdy miesiączka ustępuje, poziom hormonów wraca do normy, woda nie jest dłużej zatrzymywana w organizmie, a biust wraca do normalnego stanu.
Choć na kształt i rozmiar piersi w największym stopniu wpływają geny i hormony, to jednak można nieco wpłynąć na te parametry. Jak już wspomniano piersi to w głównej mierze tkanka gruczołu mlekowego i tłuszczowa. Zatem wraz z przyrostem wagi, powiększa się także biust, natomiast wraz z jej utratą, piersi także nieco maleją.
Największy wpływ można mieć na kształt piersi - by były bardziej jędrne i uniesione warto wykonywać ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie mięśni klatki piersiowej. Dzięki temu można nieco unieść biust i poprawić jego jędrność.
Garbienie się to kolejny powód, dla którego biust prezentuje się nieestetycznie. Przez wygięcie kręgosłupa ku ziemi, piersi wydają się bardziej obwisłe. Wystarczy się wyprostować i ściągnąć łopatki, aby biust lepiej się prezentował, a kręgosłup był w zdrowej pozycji.
Choć panie czasem miewają kompleksy na punkcie rozmiaru piersi - jedne chciałby mieć większe, inne tęsknią do małych - to nie rozmiar i kształt biustu mają najważniejsze znaczenie dla jego piękna. Przede wszystkim ładne piersi, to zdrowe piersi. Dlatego należy regularnie poddawać się profilaktycznym badaniom, aby wyeliminować ryzyko zachorowania na raka i w efekcie usunięcia gruczołów, a nawet zagrożenia życia.
***
Zobacz również: Mammografia - dla kogo i kiedy?