Od piasku w nerkach do kamicy moczowej
W moczu każdego człowieka znajdują się różnego rodzaju substancje chemiczne. Wszystko jest w porządku, gdy występują one w stanie rozpuszczonym i nie przeszkadzają człowiekowi w normalnym funkcjonowaniu.
Następstwem tego stanu jest wytrącanie się z nierozpuszczonych substancji tzw. piasku w nerkach.
Zanim jednak zagłębimy się w chemiczne meandry organizmu, przyjrzymy się uważnie przyczynom powstawania tych niewielkich złogów w nerkach. Wpływ na ich formowanie się w układzie moczowym mogą mieć między innymi dziedziczne skłonności do zaburzeń funkcjonowania tego układu. Nie zawsze jednak całą winą za własne choroby można obarczać geny...
W wielu jednak przypadkach to nasze działanie destrukcyjnie wpływa na organizm i prowadzi do zaburzeń funkcjonowania układu, który przecież ma nam pomagać w wydalaniu z organizmu zbędnych substancji. Wśród czynników, na które możemy mieć wpływ, wymienia się przede wszystkim dietę. Warto zaznaczyć, że odpowiednim podłożem dla tworzenia się piasku, a w dalszej perspektywie występowania kamicy nerkowej, jest przede wszystkim nadmiar soli, mleka czy też białka zwierzęcego.
Nieprawidłowemu funkcjonowaniu naszych nerek sprzyja też niestety niedobór magnezu, a także przyjmowanie niektórych leków czy też zwykłe zaburzenia metaboliczne. Wśród przyczyn towarzyszących, związanych z występowaniem piasku w nerkach, wymienia się również nadmiar witaminy D (hiperwitaminoza), nadmierne wydalanie wapnia z moczem, a także zbyt małą ilość przyjmowanych płynów.
Niebagatelną rolę odgrywają również choroby przewlekłe. Specjaliści zwracają tutaj szczególną uwagę na sarkoidozę oraz nadczynność przytarczyc.
Piasek to nic innego jak niewielkich rozmiarów kryształki, które w pierwszej fazie są drobnymi , niezauważalnymi - jeśli chodzi o funkcjonowanie organizmu i samopoczucie człowieka - strukturami. W większości przypadków wytworzenie się piasku w nerkach przebiega po prostu bezobjawowo. Ponieważ jednak organizm nie daje nam sygnałów, na piasek w nerkach lekarz może się natknąć przypadkowo podczas wykonywania badania USG. Nie zawsze jednak te "chemiczne drobiny" są widoczne.
W układzie moczowym chorej osoby te początkowo niewielkie formy mogą się zacząć ze sobą łączyć. Jeśli tak się stanie, proces ten doprowadzi do utworzenia się kamieni moczowych, nazywanych inaczej złogami.
Choć kamica nerkowa jest ogólnie uznawana za schorzenie bolesne, to obecność złogów w nerkach niekoniecznie zawsze musi wiązać się z silnym bólem, czy jakimikolwiek innymi zauważalnymi i utrudniającymi życie objawami. Może się zdarzyć, że przez lata będą się rozwijać w nerkach, a osoba cierpiąca na kamicę moczową wcale nie będzie tego świadoma...
W niektórych przypadkach dopiero silny ból pleców sprawi, że chory zwróci się o pomoc do lekarza specjalisty. Wtedy może się okazać, że nieleczony wcześniej pacjent od dawna cierpi na kamicę moczową, która spowodowała ukształtowanie się w jego układzie moczowym pokaźnych rozmiarów kamieni.
Jeśli chodzi o ich skład chemiczny, to jest on uzależniony między innymi od pH moczu. Najczęściej zbudowane są z fosforanu wapnia, a także ze szczawianu (dotyczy moczu z wysokim pH). Rzadziej z fosforanu magnezowo-amonowego czy też z kwasu moczowego.
Wspomniany wyżej fosforan, inaczej nazywany struwitem, pojawia się w kamieniach moczowych u osób, które cierpią na przewlekłe zakażenie nerek.
Powstawaniu piasku w nerkach można zapobiegać przede wszystkim pijąc dużo wody. Lekarze zalecają spożywanie tej niskozmineralizowanej. Osoby, które mają problemy z układem moczowym powinny wypijać dziennie - zwłaszcza w okresie letnim, gdy wysokie temperatury sprzyjają odwadnianiu organizmu - trzy litry wody.
Dzięki takiemu spożyciu rozrzedzimy mocz, zmniejszając jednocześnie ryzyko wytrącania się najpierw tych niewielkich złogów, za jakie uznaje się właśnie piasek, a w dłuższej perspektywie zmniejszymy ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej.
Warto więc zadbać o zdrowie, odpowiednią dietę i styl życia, by przeciwdziałać powstawaniu piasku. Profilaktyka pozwoli nam bowiem uniknąć intensywnych kolek nerkowych, przeszywającego bólu czy krwiomoczu, które mogą towarzyszyć kamicy nerkowej.
Jak przeciwdziałać nawrotom kamicy nerkowej
10 przykazań dla zdrowych nerek
Czynniki sprzyjające powstawaniu kamieni w nerkach
Zdrowe nerki. Profilaktyka kamicy nerkowej
Woda: To dzięki niej nerki dobrze pracują