Reklama

Olej manuka: Bardzo skuteczny w leczeniu reumatyzmu i chorób skóry

Produkowany w Nowej Zelandii i Australii olej manuka jest uniwersalnym i w pełni naturalnym lekiem na różne dolegliwości. Jego silne przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze działanie zyskało uznanie przy łagodzeniu rozmaitych chorób skórnych, w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu czy w aromaterapii. Co ciekawe, Maorysom, czyli rdzennym mieszkańcom Nowej Zelandii, manuka znana jest od stuleci. Czego warto dowiedzieć się o olejku manuka? W leczeniu jakich dolegliwości go wykorzystać? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Olej manuka: Jak powstaje?

Olej manuka wytwarza się z krzewu Leptospermum scoparium, rosnącego w Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii. Jest to roślina miododajna i wiecznie zielona o małych, białych kwiatach. Istnieje kilka odmian manuki: od płożących po wysokie i spiczaste, osiągające nawet 4 m wysokości. Mogą też różnić się wielkością i kolorami kwiatów oraz kształtem liści. Olejek znajduje się w małych pęcherzykach na liściach, które są podgrzewane, a następnie preparat jest odparowywany.

Olej manuka posiada charakterystyczny, przyjemny słodko-kwiatowy zapach, który dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi czy lawendowym oraz ostry, nieco drażniący, (często określany jako iglasty) smak. Posiada właściwości znieczulające i działa ściągająco na błonę śluzową.

Reklama

Olej manuka dobry na artretyzm i reumatyzm

Olej manuka, dzięki swoim przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym właściwościom, znalazł szerokie zastosowanie w leczeniu chorób skóry, między innymi grzybicy, trądziku czy ropni. Przynosi też ulgę przy łojotoku, skaleczeniach, oparzeniach, owrzodzeniach, a nawet po ukąszeniu owadów. Jego właściwości doceniają też cukrzycy, ponieważ daje ukojenie przy trudno gojących się ranach. Wcieranie olejku manuka w skórę bardzo pomaga przy leczeniu artretyzmu i reumatyzmu. Z kolei kąpiele z dodatkiem preparatu odprężają i odświeżają ciało oraz pomagają przy kandydozie skóry czy nadmiernej potliwości.

Zastosowanie oleju manuka

Przy problemach dermatologicznych (alergie, grzybica, ropnie, trądzik, oparzenia, owrzodzenia, opryszczka) olejek manuka można stosować bezpośrednio, wcierając go w zmienione chorobowo miejsca. Odciski znajdujące się na stopach również możemy smarować olejkiem bezpośrednio, najlepiej wielokrotnie w ciągu dnia, aż do ich całkowitego usunięcia.

Silne właściwości antybakteryjne preparatu sprawdzą się przy skaleczeniach i zranieniach, ponieważ olej manuka działa kilkukrotnie silniej niż penicylina: dociera głęboko do rany, nie powodując uszkodzenia tkanki.

Olej manuka uśmierza też bóle gardła oraz bóle zęba. Przy bólu gardła zaleca się płukanie jamy ustnej i gardła roztworem olejku manuka i wodą (ok. 5 kropel na szklankę wody) kilka razy w ciągu dnia. Płukanie sprawdza się również przy nieprzyjemnym zapachu z ust. Olej manuka skutecznie usunie też osad nazębny. Przy bólu zębów czy bólu dziąseł można stosować preparat bezpośrednio na bolące miejsce.

Przy objawach grypowych warto zwilżyć piżamę i pościel chorego kilkoma kroplami oleju oraz zastosować inhalację, dodając kilka kropel do miski z wodą, po czym kilka razy dziennie wdychać w celu dezynfekcji górnych dróg oddechowych. W celu zmniejszenia dolegliwości przy bólu gardła, zapaleniu zatok, przeziębieniu oraz męczącym kaszlu można zwilżyć chusteczkę kilkoma kroplami i głęboko wdychać.

Olejek manuka można dodać też do odprężającej kąpieli, w tym celu wlej do wanny kilka kropel specyfiku. Świetnie komponuje się z innymi olejkami, np. bergamotowym, cytrynowym, pomarańczowym, lawendowym, z drzewa herbacianego czy drzewa różanego.

Należy pamiętać, by nie stosować olejku manuka bezpośrednio do oczu oraz przy wysypce dziecięcej. W przypadku tej ostatniej należy rozcieńczyć go z oliwką dla dzieci w stosunku 1:10.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy