Reklama

Olej z pestek dyni: Idealnie wpływa na jelita i zapobiega wypadaniu włosów

Pozyskiwany z surowych lub prażonych pestek dyni i wyróżniający się charakterystycznym orzechowym smakiem olej posiada niesamowite zdrowotne właściwości. Wyjątkowo dobroczynnie wpływa na nasze jelita, jak i cały układ pokarmowy i umożliwia pozbycie się pasożytów. Ponadto skutecznie łagodzi dolegliwości towarzyszące schorzeniom prostaty oraz układu moczowego, zwalcza stany zapalne u osób cierpiących na artretyzm i obniża poziom złego cholesterolu LDL. Oczywiście znalazł też szerokie zastosowanie w kuchni i w kosmetyce. Doskonale sprawdza się zarówno jako dodatek do sałatek, surówek, chleba, warzyw czy deserów i jednocześnie jest stosowany jako skuteczny preparat zapobiegający wypadaniu włosów. Dowiedzmy się o oleju z pestek dyni nieco więcej, a z pewnością nie pożałujemy.

Co znajdziemy w oleju z pestek z dyni?

Dobroczynne właściwości oleju z pestek dyni wiązane są bezpośrednio z jego składem. Stanowi on przede wszystkim źródło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy w nim też cenne witaminy A, E, D oraz z grupy B, jak i składników odżywczych, takich jak selen, potas, cynk oraz fitosterole. Dzięki obecności tych ostatnich olej z pestek dyni wykazuje właściwości antyoksydacyjne.

Warto dodać, że stosunek wyjątkowo korzystnych kwasów omega-3 zawartych w oleju z pestek z dyni do kwasów omega-6 nie jest korzystny. Te pierwsze są w mniejszości, co powoduje, że dieta bogata w ten produkt powinna być urozmaicona w ryby, owoce morza i inne oleje, w tym zwłaszcza olej rzepakowy.

Reklama

Olej z pestek dyni a pasożyty

Olej z pestek dyni wyjątkowo dobroczynnie wpływa na układ pokarmowy człowieka, a przede wszystkim na jelita. Lekarze zwracają uwagę, że zawarte w nim alkaloidy przyspieszają proces usuwania z organizmu pasożytów - takich jak tasiemiec czy owsiki - oraz toksycznych substancji i wszelkich innych zbędnych produktów przemiany materii. Co bardzo istotne, olej z pestek dyni wykazując działanie detoksykujące, nie uszkadza narządów układu pokarmowego, w tym zwłaszcza jelit.

Olej z pestek dyni a prostata

Preparaty na bazie oleju z pestek dyni łagodzą dolegliwości towarzyszące przerostowi gruczołu krokowego oraz schorzeniom układu moczowego. Zawarte w nich fitosterole obniżają nadmierne stężenie dihydrotestosteronu - hormonu, który jest odpowiedzialny za przerost gruczołu krokowego.

Olej z pestek dyni a cholesterol i artretyzm

Zawarte w oleju z pestek z dyni fitosterole dobroczynnie wpływają na cały układ sercowo-naczyniowy; obniżają poziom złego cholesterolu LDL i minimalizują ryzyko pojawienia się chorób serca. Z kolei antyoksydanty i kwasy tłuszczowe łagodzą stany zapalne i przynoszą ulgę osobom cierpiącym na artretyzm.

Olej z pestek dyni a kosmetyka

Olej z pestek dyni znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zawarte w nim związki - w tym zwłaszcza beta-sitosterol - obniżają nadmierne stężenie dihydrotestosteronu - hormonu, który jest odpowiedzialny - poza przerostem prostaty - za nadmierne wypadanie włosów. Produkt równie dobroczynnie wpływa na skórę - doskonale ją nawilża i uelastycznia; wygładza też z zmarszczki i łagodzi dolegliwości związane z trądzikiem. Ponadto wspiera walkę z cellulitem i zmniejsza widoczność blizn, rozstępów i przebarwień. Olej z pestek dyni wykorzystywany jest też w kuracjach poprawiających kondycję włosów. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek kosmyków i udoskonala ich wygląd, nadając im promiennego blasku.

Olej z pestek dyni a kuchnia

Olej z pestek dyni wspaniale wzbogaca smak surówek, sałatek, kanapek czy serów. Doskonale sprawdzi się również jako dodatek do deserów. Warto jednak pamiętać, że powinien być zawsze stosowany na zimno. Obróbka termiczna powoduje, że traci swoje cenne właściwości.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy