Reklama

Olej z zarodków pszenicy: Dlaczego jest najbardziej wartościowy?

Obecnie panuje trend na oleje roślinne, gdyż uznaje się je za najzdrowsze tłuszcze. Zaznaczyć trzeba jednak, że również w tych roślinnych rodzajach można wyróżnić bardziej i mniej wartościowe oleje. Najlepszym okazuje się nie oliwa z oliwek, lecz olej z zarodków pszenicy. Jest to prawdziwa bomba regeneracyjna, zawiera multum składników odżywczych i wzmacniających. Olej z zarodków pszenicy to bogate źródło witaminy E i pod tym względem bije inne oleje na głowę. Dzięki tej witaminie młodości wykorzystywany jest w pielęgnacji suchej, wrażliwej lub dojrzałej skóry; świetnie też wpływa na włosy. W dodatku zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i liczne antyoksydanty, przez co wzmacnia układ krwionośny, reguluje ciśnienie i pomaga zapobiegać chorobom serca. Do tego w oleju z zarodków pszenicy znajdziemy fitosterole obniżające cholesterol i lecytynę usprawniającą pracę mózgu. Co jeszcze warto wiedzieć o tym oleju?

Jak powstaje olej z zarodków pszenicy?

Pszenica to zboże pochodzące z południowej i środkowej Azji, dziś uprawiane w wielu rejonach świata. Znana jest przede wszystkim z tego, że otrzymuje się z niej mąkę, z której wyrabia się chleb, ciasto i inne wypieki. Ma jednak jeszcze inne, bardzo pożyteczne zastosowanie – produkuje się z niej olej, wykazujący szereg właściwości. Olej pozyskiwany jest z zarodków, które wchodzą w skład ziarna razem z bielmem i otaczającą je łuską. Co istotne, zarodki to zaledwie 2-3% ziarna pszenicy, 85% stanowi bielmo przeznaczone na mąkę. Dlatego też do wytłoczenia 1 litra oleju wykorzystuje się aż 1,5 tony pszenicy. To sprawia, że olej z zarodków pszenicy jest dość drogi (15-30 zł za 50 ml), ale jest on niesamowicie wydajny.

Reklama

Olej z zarodków pszenicy jest tłoczony na zimno lub pozyskuje się go poprzez ekstrakcję przy pomocy dwutlenku węgla czy też rozpuszczalnika. Ma intensywny pomarańczowy kolor i zbożowy zapach. Wyróżnia go bardzo bogaty skład wartości odżywczych. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. linolenowego, stearynowego czy palmitynowego – niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i nerwowego. Ponadto w oleju z zarodków pszenicy znajdziemy wspomnianą już witaminę E oraz witaminy A, C, D, B1, B2, B3 i K. Inne cenne składniki to fitosterole, błonnik, oktakosanol i fosfolipidy, w tym lecytyna oraz minerały: magnez, potas, żelazo, wapń i sód.

Właściwości oleju z zarodków pszenicy

Olej z zarodków pszenicy wykorzystywany jest głównie w przemyśle kosmetycznym, ze względu na silne właściwości regeneracyjne i odmładzające skórę. To dzięki niezwykle wysokiemu stężeniu witaminy E i innych antyoksydantów zwalczających wolne rodniki, hamujących proces starzenia się i mających działanie przeciwzapalne. Olejem można pielęgnować skórę przesuszoną, wrażliwą i dojrzałą, gdyż doskonale nawilża, ujędrnia i spłyca zmarszczki. Łagodzi także podrażnienia i stany zapalne skóry. Olej z zarodków pszenicy jest składnikiem gotowych kremów pielęgnacyjnych, ale można również stosować go bezpośrednio na twarz, szyję i dekolt. Do nawilżenia całej twarzy wystarczą 4 krople olejku. Wpływa on także korzystnie na włosy, wsmarowywany w skórę głowy pobudzi krążenie i przyspieszy wzrost włosów. Oprócz tego może posłużyć za odżywkę, która domyka łuski włosów i wygładza je. Olej z pszenicy nawilży także dłonie i spierzchnięte usta.

Olej z zarodków pszenicy przyniesie też wiele korzyści, gdy zastosuje się go od wewnątrz. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 w odpowiedniej proporcji poprawiają krążenie krwi, wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają zakrzepom i skokom ciśnienia. Przez to chronią serce i zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. Zapobiegają także stanom zapalnym i korzystnie wpływają na układ nerwowy. Olej z pszenicy wspomoże leczenie zapalenia jelit, wrzodów żołądka oraz złagodzi objawy choroby Parkinsona. Dodatkowo - dzięki zawartym w nim fitosterolom - obniża on poziom złego cholesterolu.

Wydolność i wytrzymałość

Olej z zarodków pszenicy to świetny środek regeneracyjny i zwiększający wytrzymałość organizmu. Zawdzięcza to oktakosanolowi, związkowi, który poprawia wydolność tlenową organizmu, wpływa na dobry sen i wzmacnia układ nerwowy, usprawniając czas reakcji i uodparniając na stres. Potwierdza to fakt, że w latach 60. XX wieku sportowcy, którzy stosowali olej z zarodków pszenicy, potrafili szybciej się zregenerować i byli bardziej wytrzymali fizycznie. Bardzo ważnym składnikiem tego tłuszczu jest też lecytyna, poprawiająca koncentrację i pamięć, chroniąca wątrobę i serce.

Jak stosować olej z zarodków pszenicy?

W kosmetologii można wykorzystać czysty olej z zarodków pszenicy, nakładając kilka kropli na skórę. Ma on dość tłustą konsystencję, więc zaleca się mieszać go z innymi, lżejszymi olejami, np. macadamia i jojoba. Jeżeli chodzi o spożywanie oleju z pszenicy, można dodawać go do marynat, sałatek i sosów lub łączyć z jogurtem, płatkami śniadaniowymi czy sokiem. Najlepiej stosować 5 łyżeczek dziennie. Oleju nie można podgrzewać, gdyż traci wtedy swoje wartości odżywcze.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy