Reklama

Olejek cytronelowy: Jak z niego korzystać?

Olejek cytronelowy to produkt, który znany jest ze swoich licznych właściwości. Pozyskiwany m.in. z trawy cytrynowej produkt, ma przyjemny i odświeżający zapach, który większości dobrze się kojarzy. Zawarty w olejku cytral znalazł zastosowanie w kosmetyce oraz medycynie, więc można zaliczyć go do naturalnego remedium na różne dolegliwości. Jak korzystać z dobrodziejstw olejku cytronelowego? Na co pomoże? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Nie tylko aromaterapia

Olejki eteryczne najczęściej kojarzone są z aromaterapią, ale tak naprawdę ma o wiele więcej zastosowań. Nie inaczej jest z olejkiem cytronelowym, który - dzięki cytralowi - jest składnikiem kosmetyków oraz medykamentów. Pozyskiwany jest łatwą metodą z trawy cytrynowej uprawianej na Jawie, w Indonezji i Cejlonie. Olejek cytronelowy ma bardzo ciekawy, odświeżający zapach: wyczuwalna jest nuta świeżej trawy, z wyraźnym dodatkiem cytrusów. Tradycyjnie olejek cytronelowy wykorzystywany jest do różnego rodzaju form aromaterapii, ponieważ przypisuje mu się działanie:

Reklama
  • uspokajające,
  • łagodzące,
  • antyseptyczne,
  • pobudzające,
  • odświeżające.

Jak korzystać z olejku cytronelowego?

Jak skorzystać z dobrodziejstw olejku? Jest na to kilka rozwiązań, ale trzeba zacząć od zastosowania go w kominku do aromaterapii: wtedy najbardziej przyda się, kiedy chcemy ukoić nerwy po ciężkim dniu. Można dodawać go również do kąpieli, co jest szczególnie przydatne w przypadku upałów, ponieważ odświeżające działanie jest wtedy najbardziej pożądane.

Oczywiście, nie tylko latem olejek cytronelowy jest wskazany do stosowania. Warto przypomnieć sobie o nim nawet zimą, kiedy częściej męczą nas infekcje. Wtedy poleca się inhalacje z olejku cytronelowego, które łagodzą stany zapalne dróg oddechowych, kaszel, a także zatkany nos. Olejek cytronelowy w takiej formie pomoże również wtedy, kiedy cierpimy z powodu gorączki.

Olejek cytronelowy to także kosmetyk. Pomoże zniwelować przebarwienia pojawiające się na skórze, złagodzi stan zapalny, a także ma działanie tonizujące. Jednak nie wolno stosować olejku cytronelowego bezpośrednio na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia go z wodą.

Naturalny repelent

Jeśli nie przekonują nas dostatecznie powyższe zastosowania olejku cytronelowego, to warto przekonać się do niego, gdy idziemy na spacer. Dlaczego? Ponieważ jego zapach jest odstraszający dla meczących owadów i pajęczaków, czyli komarów i kleszczy. Jak chronić się przed nimi za pomocą olejku? Najlepiej stosować go w formie nierozcieńczonej, kropiąc naszą odzież. Jeśli jednak idziemy na spacer z odkrytymi częściami ciała, to komary i kleszcze mają otwartą drogę do ataku. W takim wypadku wystarczy olejek rozcieńczyć z odrobiną wody i w takiej formie nakładać na skórę.

Polecamy także:

Jak się pozbyć much z domu? Oto sprawdzone patenty

Leśnik przeprowadził eksperyment z kleszczami. Daje do myślenia!

Kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają ciśnienie. Naukowcy: wystarczą trzy gramy dziennie


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy