Reklama

Olejek goździkowy: Właściwości i zastosowania

Olejek goździkowy to niezwykle cenny produkt pozyskiwany z pąków kwiatowych goździkowca korzennego. Od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej ze względu na jego liczne właściwości lecznicze. Wykazuje działanie antyseptyczne, odkażające i znieczulające, dzięki czemu stosowany jest do dezynfekcji jamy ustnej, walki z próchnicą i jako środek łagodzący ból zęba. Przyspiesza też gojenie się ran i zmian skórnych, np. aft. Świetnie radzi sobie też z trądzikiem, infekcjami grzybiczymi i ukąszeniami owadów. Olejek z goździków ma także działanie przeciwzapalne, a do tego udrażnia drogi oddechowe, więc może wspomóc leczenie przeziębienia, kaszlu, zapalenia oskrzeli czy astmy. Można również przyjmować go przy dolegliwościach układu pokarmowego oraz bólach mięśni i stawów. Jakie właściwości posiada jeszcze olejek goździkowy? W jaki sposób można go używać? Sprawdźmy.

Czym jest olejek goździkowy?

Olejek goździkowy jest naturalnym olejkiem eterycznym pozyskiwanym z suszonych pąków goździkowca korzennego (inaczej czapetka pachnąca). Roślina ta występuje na obszarach równikowych, m.in. na Zanzibarze, Madagaskarze czy w Indonezji. Olejek otrzymywany jest metodą destylacji pary wodnej. Olejek można również uzyskać z szypułek i liści, lecz ma wtedy gorszą jakość ze względu na mniejszą zawartość substancji czynnych. Olejek goździkowy ma jasnożółty kolor i intensywny korzenny zapach. Od starożytności znane są jego właściwości zdrowotne, dzięki czemu wykorzystywany jest w medycynie ludowej, kosmetyce oraz przemyśle perfumeryjnym i spożywczym.

Reklama

Co zawiera olejek goździkowy?

Najcenniejszą substancją znajdującą się w olejku goździkowym jest eugenol – związek z grupy terpenów o właściwościach antyseptycznych, odkażających i znieczulających. Jego zawartość w olejku z pąków wynosi od 78 proc. do nawet 95 proc. Ważnym składnikiem tego olejku jest też salicylan metylu o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i rozgrzewającym. Ponadto olejek goździkowy zawiera kwas benzoesowy, benzoesan benzylu, a także sporo witamin i minerałów: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, witaminy A i C.

Olejek goździkowy w dentystyce

Ze względu na działanie odkażające i znieczulające olejek goździkowy z powodzeniem wykorzystywany jest od lat w dentystyce. Stosuje się go do dezynfekcji jamy ustnej i kanałów zębowych, dodawany jest do pas do zębów i płynów do płukania ust. Wchodzi także w skład niektórych cementów dentystycznych używanych jako tymczasowe wypełnienie. Po rozcieńczeniu z wodą (nierozcieńczony podrażnia) można nim płukać jamę ustną w celu złagodzenia stanów zapalnych, podrażnień i owrzodzeń, np. aft czy pleśniawek. Jest też domowym sposobem na ból zęba, wystarczy posmarować nim bolące miejsce. Pomaga także w walce z próchnicą zębów.

Olejek goździkowy na infekcje i przeziębienie

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i przeciwwirusowym olejek goździkowy wzmacnia także układ odpornościowy i pomaga walczyć z infekcjami. Udrażnia też drogi oddechowe, dlatego warto wykonywać inhalacje przy jego użyciu w przypadku przeziębienia, kaszlu, zapalenia oskrzeli, astmy czy gruźlicy. Olejek z goździków ma też działanie rozkurczowe, wiatropędne i ściągające oraz przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze. Może więc pomóc zwalczyć infekcje i zaburzenia układu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunkę, wzdęcia i pasożyty. Odkaża także drogi moczowe.

Olejek goździkowy a skóra

Dzięki temu, że olejek goździkowy dobrze odkaża i znieczula, można stosować go do dezynfekcji ran, oparzeń i zmian skórnych. Produkt przyspiesza ich gojenie się, łagodzi ból i regeneruje skórę. Niweluje także swędzenie po ukąszeniach owadów, a poza tym skutecznie je odstrasza. Jego działanie antyseptyczne sprawia, że może być też wykorzystywany do walki z trądzikiem, świerzbem i grzybicą skóry. Należy zachować ostrożność przy nakładaniu go na skórę, najlepiej rozcieńczający z wodą lub olejem bazowym. Olejek goździkowy dodawany jest do kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych. Poprawia ukrwienie skóry, a dzięki temu wpływa na jej lepszy koloryt, łagodzi zmarszczki i cienie pod oczami. Natomiast masaż przy użyciu olejku z goździków pomaga walczyć z cellulitem.

Bóle mięśni i stawów oraz nerwobóle

Olejek goździkowy można także stosować zewnętrznie na bóle mięśni i stawów, zwłaszcza w przypadku reumatyzmu i artretyzmu. Powoduje przekrwienie i rozgrzanie skóry, znieczula, a także działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Podobnie zadziała w przypadku nerwobóli i bólów głowy.

Aromaterapia olejkiem goździkowym

Olejek goździkowy ma też świetny efekt aromaterapeutyczny. Odświeża zapach i oczyszcza je z bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy. Doceniany jest więc m.in. przez alergików. Olejek poprawia też w ten sposób nastrój, działa antystresowo, odpręża i relaksuje. Inhalacje olejkiem goździkowym lub kąpiele z jego dodatkiem niwelują też zmęczenie, pomagają się skoncentrować, zwalczyć bezsenność, a nawet łagodzić objawy depresji.

Jak stosować olejek goździkowy?

Olejku goździkowego nie należy stosować w wersji nierozcieńczonej, gdyż może podrażnić skórę. Do smarowania bolących miejsc wystarczy zmieszać 4-5 kropel olejku z łyżeczką wody, oliwy z oliwek lub innego oleju. W przypadku przeziębienia i grypy należy dodać do miski z gorącą wodą 5-6 kropel olejku, następnie pochylić się nad nią i przykryć ręcznikiem. Podczas inhalacji oddychamy głęboko przez nos i wydychamy powietrze ustami. Można także zrobić sobie ciepłą kąpiel z dodatkiem 5-10 kropli olejku. Płyn do dezynfekcji jamy ustnej przygotowujemy w proporcji 20 kropli olejku na pół szklanki wody. Olejek można stosować doustnie, pijąc po 1-3 krople 3-4 razy dziennie nie dłużej niż przez tydzień. Jego nadmierne spożycie może przyczyniać się do dolegliwości trawiennych oraz zaburzeń nerek i wątroby.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: goździki działanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama