Reklama

Olejki eteryczne. Jak je stosować?

Dzięki olejkom eterycznym wiele roślin uzyskuje leczniczą moc. Ich działanie było znane już w starożytności, a wielowiekowe doświadczenie nie straciło na ważności. Te naturalne substancje dały początek aromaterapii, która nadal praktykowana jest w leczeniu wielu dolegliwości. Olejki eteryczne znajdują się w wielu kosmetykach, lekarstwach, a nawet perfumach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować je w przypadku wielu trapiących nas schorzeń. Jak je bezpieczne stosować? Jakie choroby można za ich pomocą wyleczyć? Przekonajmy się.

Co warto wiedzieć o olejkach eterycznych

O tym, że olejki eteryczne są obecne w wielu częściach niektórych roślin, wiadomo było już w starożytności. Dlatego sporządzano z nich napary, dodawano je do potraw albo wykonywało się z nich lecznicze okłady. Dopiero w średniowieczu udało się wydestylować olejki i stosować je na taką skalę, jaka znana jest współcześnie. Wydarzenie to dało początek nowej dziedzinie nauki – aromaterapii. Obecnie znanych jest ponad 2000 substancji, które wykazują lecznicze działanie; znajdują się w każdej części rośliny: łodydze, kwiatach, liściach i korzeniach, a także w żywicy czy nasionach. Najczęściej korzystają z nich koncerny farmaceutyczne oraz kosmetyczne, na ich bazie powstają leki, maści, suplementy diety oraz perfumy.

Reklama

Co znajduje się w olejkach eterycznych?

Choć badania nad działaniem olejków eterycznych były prowadzone przez wiele wieków, do dziś nie udało się odkryć wszystkich związków chemicznych, które w nich występują. Lecznicze działanie zawdzięczają obecności aldehydów, estrów, alkoholi, terpenów i ketonów. Dzięki nim ich skuteczne zwalczają bakterie, wirusy, grzyby, stany zapalne oraz niwelują ból. Olejki eteryczne zakupione w sklepie można wykorzystywać do zwalczania różnych dolegliwości. Wcześniej jednak warto zapoznać się z ich działaniem, ponieważ każdy z nich ma inne właściwości i zastosowania.

Olejek miętowy

Pozyskiwany z mięty pieprzowej olejek ma zdolności przeciwbólowe. Swoje działanie zawdzięcza obecności mentolu, który po aplikacji na skórze daje uczucie chłodu. Szczególne przydatny jest w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak np. niestrawność

Olejek sosnowy

Olejek sosnowy niweluje schorzenia dróg oddechowych. Szybko rozprawia się z nieżytem nosa, zapaleniem zatok czy bolącym gardłem. Stosowany regularnie podnosi odporność i zapobiega rozwojowi infekcji. Warto używać go z rozwagą, ponieważ może powodować reakcje alergiczne.

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy wykazuje podobne działanie jak ten pozyskiwany z sosny. Najlepiej sprawdza się w leczeniu pierwszych objawów przeziębienia i grypy. Najczęściej używany jest do inhalacji górnych dróg oddechowych.

Olejek cytrynowy

Olejek pozyskiwany z cytrusów wykazuje działanie tonizujące i przeciwbakteryjne. Jego stosowanie pomaga w leczeniu dolegliwości skórnych, takich jak trądzik, stany zapalne oraz przebarwienia. Może z powodzeniem zastąpić krem przeciwzmarszczkowy – zapobiega rozpadowi kolagenu oraz hamuje proces starzenia się skóry.

Olejek herbaciany

Olejek pozyskiwany z drzewa herbacianego zabija bakterie, wirusy i grzyby. Sprawdza się doskonale w wielu dolegliwościach skórnych, takich jak stany zapalne, trądzik oraz choroby grzybicze.

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy łagodzi bóle różnego pochodzenia. Sprawdza się w leczeniu stłuczeń, reumatyzmu, stanów zapalnych oraz dolegliwości kobiecych. Poza tym przydatny jest dla osób, które żyją w nadmiernym stresie, ponieważ jego zapach ma działanie kojące i uspokajające.

Olejek bazyliowy

Olejek bazyliowy pomaga osobom, które podejmują się na co dzień wytężonego wysiłku umysłowego i skutecznie poprawia koncentrację. Może być również wykorzystywany w przypadku występowania bólu mięśni, stawów czy kości.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne mogą być wykorzystywane w różnoraki sposób, przede wszystkim w aromaterapii, w formie inhalacji w podgrzewanych kominkach. Można również stosować je na odzież, chusteczki albo na pościel – wdychanie ich pozwala na leczenie dolegliwości związanych z górnymi drogami oddechowymi. Można je też aplikować bezpośrednio na skórę, np. podczas masażu. Warto pamiętać, aby wcześniej połączyć je z oliwką, olejem kokosowym albo wazeliną. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aromaterapia | olejki eteryczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy