Reklama

Reklama

Opryszczka to nie tylko pęcherzyki

Wywołujący ją wirus, kiedy wniknie do organizmu, zostaje na zawsze. Drzemie w zwojach nerwowych i budzi się, gdy odporność słabnie.

Chorobę wywołuje Herpes Simplex Virus (HSV). Opryszczkowe pęcherzyki najczęściej pojawiają się na granicy skóry i czerwieni wargowej. Atak wirusa najpierw wywołuje mrowienie, swędzenie i ból. Po 6 do 24 godzin pojawiają się wykwity. 

Reklama

Najpierw grudka - rośnie i zmienia się w wypełniony płynem pęcherzyk. Po jego pęknięciu zostaje małe owrzodzenie, które samo się goi. Proces ten trwa do 21 dni.

Opryszczka potrafi zajmować też inne rejony

Może przenieść się do wnętrza jamy ustnej i wywołać jej (i dziąseł) opryszczkowe zapalenia. Zmiany pojawiają się na podniebieniu, mogą też obejmować wewnętrzną część policzków i dziąsła. 

Tworzą nieregularnie rozsiane skupiska mikropęcherzyków. Gdy pękają i zmieniają w nadżerki, intensywnie bolą. Zdarza się, że powodują ból i krwawienie dziąseł podczas jedzenia.

Wirus może zawędrować do gardła

Wywołane tym zapalenie często na początku przypomina atak grypy, z osłabieniem, złym samopoczuciem, dreszczami i gorączką, bólami mięśni (choć może mieć łagodniejszy przebieg). Po 3 dniach dołącza się ból gardła, piekący i palący. 

Pęcherzyki na migdałkach i tylnej ścianie gardła widać gołym okiem. Po kilku dniach pękają, ból gardła się nasila.

Dowiedz się więcej na temat: opryszczka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje