Reklama

Opuchnięte kostki, ciężkie nogi? Jest na to rada

Pod koniec upalnego dnia wiele z nas może skarżyć się na opuchnięte kostki i uczucie ciężkich nóg. Kłopoty mogą pojawić się także po intensywniejszym wysiłku fizycznym, np. długiej wycieczce rowerowej. Jeśli dolegliwości są bardzo uporczywe, lepiej ich nie bagatelizować, bo mogą świadczyć o kłopotach z krążeniem krwi i o tendencji do żylaków. Lekkie objawy z powodzeniem pokonasz sama.

Postaraj się znaleźć przynajmniej 10 minut dziennie na odpoczynek z nogami uniesionym ku górze – to poprawia krążenie i zapobiega obrzękom. Stosując proste oraz tanie naturalne sposoby i leki bez recepty złagodzisz dokuczliwe objawy.

Bolące stawy i mięśnie

Dają ci się we znaki drobne letnie kontuzje bądź naciągnięcia mięśni i ścięgien po dużym wysiłku? Oto rady, jak je zwalczyć.

● Okłady - w aptece można kupić plastry borowinowe. Torebkę z plastrem zanurz w gorącej wodzie na ok. 15 minut. Ogrzany wyjmij z wody i przyklej do bolącego miejsca na ok. 30 minut (dodatkowo okryj się kocem).

Reklama

● Zioła - wypróbuj maść z arniki. Znakomicie łagodzi niewielkie urazy oraz bóle mięśni i stawów po nadwerężeniu.

● Leki -w bolące miejsca wcieraj maści przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Przygotuj sobie kąpiel z dodatkiem soli leczniczej. Znakomicie rozluźnia mięśnie i stawy.

Sposób na obrzęk nóg

Siedząca praca, dieta bogata w sól, dostarczanie organizmowi małej ilości płynów mogą powodować powstawania obrzęków nóg. Jak je zmniejszyć?

● Okłady - najprostszym sposobem jest przyłożenie do opuchniętego miejsca kostek lodu owiniętych w bawełnianą ściereczkę. Obrzęki zmniejszają też okłady z liści kapusty – trzeba je schłodzić w lodówce i rozbić tłuczkiem, by puściły sok.

● Zioła - na obrzęki pomaga picie herbatki z melisy lub rozmarynu. Łyżkę ziół zalej filiżanką wrzątku. Pij 2 razy dziennie.

● Leki - smaruj nogi leczniczymi żelami, np. z wyciągiem z kasztanowca.

Warto pić dużo niegazowanej wody mineralnej. Organizm łatwiej wtedy pozbywa się nadmiaru toksyn, dzięki czemu sprawniej działają również żyły.

Przeciwdziałamy skurczom i drętwieniu łydek

Bolesne skurcze łydek często dają o sobie znać w nocy, zakłócając odpoczynek. Zwykle świadczą o tym, że w organizmie brakuje wapnia, potasu lub magnezu. Czasem pojawiają się, bo za mało pijemy. Mogą je wywołać także cukrzyca, wahania ciśnienia krwi, leki przeczyszczające. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć.

● Okłady - do bolącego miejsca przyłóż kompres nasączony wodą z dodatkiem poprawiających krążenie olejków: lawendowego, majerankowego lub imbirowego.

Ten ostatni możesz też wsmarować bezpośrednio w bolący mięsień: wystarczy, że jego 4 krople rozpuścisz w odrobinie oliwy lub oleju.

● Zioła - możesz zmniejszyć częstość występowania skurczów oraz ich nasilenie, popijając herbatkę ziołową. By ją przygotować, wymieszaj po 3 łyżki rumianku i dziewanny z 2 łyżkami krwawnika. Dodaj jeszcze 2 łyżki suszonych liści poziomki (kupisz w sklepie zielarskim).

Następnie łyżkę mieszanki zalej filiżanką wrzątku. Parz pod przykryciem przez 15 minut. Przecedź. Pij 3 filiżanki herbatki dziennie. Najlepsze efekty uzyskasz, stosują napar przez 3 tygodnie.

● Leki - jeśli zlecone przez lekarza badania wykażą niedobory ważnych dla zdrowia pierwiastków – trzeba je uzupełnić. W aptece bez recepty dostępne są suplementy diety.

Gdy poczujesz kurcz w łydce, szybko zacznij masować mięsień. Uciskaj go delikatnie w kierunku od bocznej krawędzi łydki do środka. Jeśli musisz długo siedzieć, unikaj zakładania nogi na nogę.

Konsultacja: lek. med. Grzegorz Prasałek

Naj
Dowiedz się więcej na temat: leki | skurcz | nogi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy