Reklama

Osiem oznak niezdrowych nerek

Nerki to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Odpowiedzialne są głównie za oczyszczanie organizmu z toksyn i filtrację krwi. Ponadto, regulują poziom elektrolitów i ciśnienie krwi. Od ich pracy zależy zdrowie całego organizmu, dlatego tak ważne jest, by o nie dbać i kontrolować ich zdrowie. Jednak, jak każdy narząd, narażone są choroby, których objawy nie zawsze są charakterystyczne. Warto wiedzieć, jakie symptomy mogą świadczyć o zaburzonej pracy nerek i co może być przyczyną problemu. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze.

Choroby nerek mogą objawiać się w różny sposób. Najpopularniejsze symptomy to:

• Problemy z oddawaniem moczu;

• Jasny kolor moczu;

• Częsta potrzeba oddawania moczu w dużych ilościach;

• Częste oddawanie moczu w nocy;

• Uczucie ucisku podczas oddawania moczu;

• Obrzęki.

Problemy z nerkami nasz organizm może również sygnalizować w inny sposób. Oto kilka z nietypowych, ale jednak często spotykanych objawów nieprawidłowo pracujących nerek:

Metaliczny smak w ustach

U osób, których nerki zaczynają źle funkcjonować może się pojawić metaliczny (lub inny) smak w ustach spowodowany zatrzymaniem w organizmie zbędnych produktów przemiany materii. W przypadku poważnych uszkodzeń może wystąpić duża zmiana w odczuwaniu smaku oraz osłabienie apetytu. Jeśli objaw długo się utrzymuje, należy zgłosić się do lekarza.

Reklama

Zmęczenie

Zmęczenie to częsty, choć mało znany objaw źle pracujących nerek. Warto wiedzieć, że zdrowe nerki produkują EPO (erytropoetynę) - hormon produkujący czerwone krwinki, które transportują tlen do tkanek organizmu. Jeśli liczba czerwonych krwinek jest niska, organizm nie otrzymuje dostatecznej dawki energii, co powoduje uczucie zmęczenia. Utrudniona praca nerek oraz zmęczenie mogą być również wynikiem anemii.

Ból

Częsty objaw chorych lub źle działających nerek to również ich ból. Pojawia się zwykle w plecach, w miejscu, gdzie znajdują się nerki. Ból, w zależności od przyczyny, może być słaby lub promieniować do kręgosłupa, utrudniając normalne funkcjonowanie. Silny ból jest najczęściej oznaką zapalenia nerek lub obecności kamieni nerkowych, które wymagają usunięcia.

Duszności

Duszności i problemy z oddychaniem to kolejne objawy, które mogą świadczyć o problemach z nerkami. Powodem tego typu dolegliwości jest najczęściej zmniejszona ilość krwinek czerwonych, które odpowiedzialne są za dostarczanie tlenu do wszystkich komórek organizmu. W konsekwencji w płucach gromadzą się toksyny, co utrudnia ich prawidłową pracę i oddychanie.

Problemy z koncentracją i zawroty głowy

Jeśli nasz organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu, cierpią na tym m. in. nasze nerki. Objawem mogą być problemy z koncentracją i zawroty głowy. Odczuwasz tego typu dolegliwości? Warto zwiększyć aktywność fizyczną i więcej przebywać na świeżym powietrzu. W ten sposób uzupełnisz niedobory tlenu w organizmie.

Wysypki na skórze

Wysypki i podrażnienia skórne również mogą sygnalizować nieprawidłową pracę nerek, a konkretnie problemy z oczyszczaniem organizmu z toksyn. Zbędne produkty przemiany materii, które powinny zostać wydalone z organizmu, m. in. za pośrednictwem nerek, gromadzą się w organizmie, wywołując wysypki i inne dokuczliwe zmiany skórne. Jeśli objawy są nasilone, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Możesz próbować je również łagodzić domowymi sposobami: pić więcej wody i zielonej herbaty, które doskonale oczyszczają organizm ze szkodliwych substancji.

Nerki należą do grupy najważniejszych narządów w naszym organizmie. Ich zdrowie warunkuje zdrowie całego organizmu. Nie powinniśmy zatem ignorować żadnych objawów, które mogą świadczyć o ich zaburzonej pracy lub chorobie. Jeśli, któryś z wymienionych wyżej objawów utrzymuje się przynajmniej tydzień, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy