Reklama

Oto najczęstsze przyczyny zgonów w Polsce i na świecie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) kompletuje i analizuje informacje na temat przyczyn zgonów w poszczególnych państwach. Zgromadzone dane pozwalają specjalistom stworzyć listę 10 dolegliwości i schorzeń o najbardziej śmiercionośnym charakterze. Co wynika z raportów WHO?

WHO co jakiś czas podaje do informacji publicznej listy 10 dolegliwości i schorzeń, na które najczęściej umierają ludzie - w Europie i na świecie. W Polsce kompletowaniem podobnych informacji zajmuje się także Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Zakład Higieny. Zestawiając ze sobą dane udostępnione w poprzednich latach przez WHO oraz dane dostępne w najnowszym (marcowym) raporcie Narodowego Instytutu można wyciągnąć zaskakujące  wnioski.  Na co najczęściej umierają pacjenci w naszym kraju i poza jego granicami?

Najbardziej śmiertelne choroby na świecie

Według informacji przekazanych w raportach Światowej Organizacji Zdrowia główną przyczyną zgonów na świecie jest choroba niedokrwienna serca znana również jako choroba wieńcowa. Ta dolegliwość jest przyczyną ponad 15,5 proc. zgonów rocznie. Na drugim miejscu niechlubnej klasyfikacji znajduje się udar (11,1 proc. zgonów),  z kolei na trzecim przewlekła obturacyjna choroba płuc (5,6 proc. zgonów). 

Reklama

Kolejne miejsca w zestawieniu WHO zajęły: infekcja dolnych dróg oddechowych, choroby noworodków, rak tchawicy, płuc i oskrzeli i choroba Alzheimera.

Najbardziej śmiertelne choroby w Europie

Lista najbardziej śmiertelnych chorób w Europie prezentuje się nieco bardziej przewidywalnie. Na pierwszym miejscu - podobnie jak w przypadku klasyfikacji światowej - znajdują się choroby układu krążenia,  a więc choroba niedokrwienna serca oraz udar. Drugie miejsce zajmują jednak nowotwory.  Według informacji przekazanych przez organizację w Europie największą śmiertelnością  odznaczają się nowotwory: płuc, jelita grubego,  piersi i prostaty.

Trzecie miejsce zajęły choroby układu oddechowego, a więc zapalenie płuc oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc. Na te dolegliwości łącznie umiera 5 proc. Europejczyków. 

Najbardziej śmiertelne choroby w Polsce

Jak wygląda sytuacja w Polsce? W naszym kraju podobnie jak w Europie i na świecie najwięcej pacjentów umiera na choroby układu krążenia. Według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Zakładu Higieny, w 2021 roku zmarło na nie ponad 92 tys. osób. Drugie miejsce - pod względem śmiertelności - zajmują nowotwory (ponad 47 tys. pacjentów), trzecie natomiast choroby układu oddechowego (13 tys.). Polska lista pokrywa się więc z listą europejską.

***
Zobacz również:

Miesiąc urodzenia a podatność na choroby. Sprawdź, na co musisz uważać!

Poranny udar atakuje podczas snu. Sprawdź, kto jest na niego narażony

Wylew krwi do mózgu - czy to zawsze oznacza udar?

Udar mózgu. Pierwsze sygnały mogą pojawić się już 10 lat przed jego wystąpieniem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyczyny śmierci | choroby serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama