Papaja - źródło cennych właściwości
Papaja to egzotyczny owoc, który zachwyca swoim wyglądem, a jeszcze bardziej smakiem. Co więcej, wykazuje szereg cennych właściwości prozdrowotnych. Chętnie wykorzystywany w kosmetyce i medycynie naturalnej. W Polsce niestety rzadko spotykany i mało popularny. Jeśli masz szansę zjeść lub kupić papaję, nie wahaj się ani chwili! Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości tego owocu i tłumaczymy, dlaczego warto jeść papaję jak najczęściej.
Papaja to tropikalny owoc, zwany również melonowcem właściwym. Papaja charakteryzuje się wyjątkowo oryginalnym smakiem, wyglądem i bogactwem wielu ciekawych właściwości. Dobroczynne działanie zawdzięcza wartościom odżywczym, które występują w jej składzie, a mianowicie:
• Witaminy: A, B6, C, E i K;
• Minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód, potas i cynk;
• Kwasy tłuszczowe: nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone;
Jak widać, papaja to źródło cennych dla zdrowia składników odżywczych. Niestety w Polsce to nadal mało popularny owoc. Można go dostać od czasu do czasu w dużych supermarketach lub sklepach ze zdrową żywnością. Jeśli jednak masz możliwość kupna papai, nie wahaj się ani chwili. Twój organizm na pewno ci się odwdzięczy.
Papaja to również owoc, który poprawia pracę układu trawiennego. To dzięki enzymowi, który posiada – papainie. To właśnie papaina przyspiesza przemianę materii, redukuje wzdęcia i chroni jelita przed szkodliwym działaniem toksyn. Łagodzi również inne dolegliwości układu pokarmowego. Regularne spożywanie papai przyspiesza również spalanie tłuszczu i wspomaga odchudzanie. Jeśli chcesz poprawić pracę układu trawiennego lub zrzucić kilka zbędnych kilogramów, pij codziennie smoothie z papai i zielonej herbaty.
Do przygotowania koktajlu potrzebne będą:
• Dwie papaje;
• Szklanka wystudzonej zielonej herbaty.
Sposób przygotowania:
1. Zaparz w szklance zieloną herbatę.
2. Następnie odstaw do wystudzenia.
3. Obierz papaje ze skórki i pokrój w małe kosteczki.
4. Wrzuć owoce do blendera i dolej herbatę (bez liści).
5. Zmiksuj składniki.
Łagodzi stres
Okazuje się, że regularnie jedzona papaja może poprawić również nasze samopoczucie. To dzięki działaniu witaminy C, której spore ilości znajdziemy w papai. Witamina C spowalnia produkcję kortyzolu, czyli hormonu stresu. W efekcie wzmacnia nasze zdrowie psychiczne i poprawia samopoczucie.
Poprawia wzrok
Papaja pozytywnie działa również na wzrok, gdyż posiada cenny przeciwutleniacz, jakim jest beta-karoten. Ta substancja nie tylko wzmacnia oczy, ale także wspomaga leczenie chorób oczu, m. in. zaćmy. Jedna papaja dziennie lub smoothie z pewnością poprawią twój wzrok.
Ten egzotyczny owoc wykazuje również właściwości przeciwnowotworowe. To dlatego, że zawiera duże ilości likopenu – czerwonego barwnika owoców i warzyw, który eliminuje wolne rodniki z organizmu, wywołujące nowotwory. Badania dowodzą, że spożycie likopenu w dużych ilościach może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka: prostaty, szyjki macicy, płuc i trzustki.
Poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego
Wspomniany likopen nie tylko chroni organizm przed rakiem, ale także przed chorobami układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego. Likopen dostarczany do organizmu w dużych ilościach wzmacnia pracę serca i poprawia krążenie krwi. W konsekwencji zmniejsza ryzyko wystąpienia wylewu i zawału. Co więcej, obniża poziom złego cholesterolu we krwi.
Pozytywnie działa na skórę
Papaja zawiera spore ilości witamin A i E, które odpowiedzialne są za dobrą kondycję naszej skóry, a konkretnie: zatrzymują degenerację komórek i hamują proces wczesnego starzenia. Ponadto, obecny w papai beta-karoten zapewnia skórze gładkość i jednolity kolor. Natomiast witamina C stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra na długo pozostaje jędrna. To jeszcze nie wszystkie składniki papai, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry. W tym oryginalnym owocu znajdziemy również spore ilości różnorodnych olejków, które dogłębnie nawilżają skórę i łagodzą objawy chorób skórnych, np. łuszczycy. Chcesz przetestować na własnej skórze właściwości papai? Zmiksuj dwie średniej wielkości papaje z dwoma łyżkami jogurtu naturalnego. Maskę nakładaj na dowolny obszar skóry. Wykonuj zabieg minimum trzy razy w tygodniu przez miesiąc.
Papaję wykorzystuje się również do leczenia wrzodów żołądka i infekcji dróg moczowych.
Mimo że papaja to rzadko spotykany owoc, warto szukać jej w sklepach. Regularnie spożywania nie tylko poprawi naszą kondycję zdrowotną, ale i umili nam czas swoim pysznym smakiem.