Pasożyty ludzkie: Rodzaje, objawy, leczenie
Pasożyty ludzkie to bardzo wstydliwy ale, jak się okazuje, powszechny problem. Z badań przeprowadzonych przez WHO wynika, że aż 85 proc. osób może nosić w sobie przynajmniej jednego pasożyta. Skąd się one biorą i jak skutecznie je leczyć?
Pasożyty ludzkie: Przyczyny
Do zarażenia się pasożytami może dojść podczas jedzenia nieumytych warzyw i owoców lub surowego mięsa czy ryb. Pasożyty znajdują się także w basenach, jeziorach czy rzekach. Warto także zwracać uwagę na wodę i w żadnym wypadku nie stosować tej niezdatnej do picia. Popularną drogą przenoszenia się pasożytów jest także kontakt dotykowy - dlatego tak ważne jest stałe dezynfekowanie rąk.
Trzeba pamiętać o tym, że potencjalnie niebezpieczna jest każda rzecz, która miała kontakt z dużą liczbą osób. Dotyczy to więc m.in. koszyków w sklepach, pieniędzy, poręczy w komunikacji miejskiej, bankomatów czy długopisów np. w banku. Na pasożyty szczególnie narażeni są również właściciele psów i kotów. Zwierzęta bardzo często są nosicielami wielu chorób, dlatego należy pamiętać o systematycznym odrobaczaniu czworonoga.
Pasożyty ludzkie: Rodzaje
Szacuje się, że w naszych organizmach żyć może nawet 300 różnych pasożytów. Do najpopularniejszych pasożytów można zaliczyć glistę ludzką, owsiki, lamblie, tasiemca i włosogłówkę ludzką.
Glista ludzka
Może występować nawet u 20 proc. osób. Zazwyczaj jednak pojawia się głównie u dzieci, bo to właśnie one mają największy problem z przestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Glista ludzka pasożytuje w układzie pokarmowym. Jej najbardziej okazałe okazy mogą mieć nawet 40-50 cm długości. Trzeba pamiętać o tym, że jaja glisty są bardzo żywotne, co oznacza, że w sprzyjającym dla nich środowisku mogą pozostawać aktywne przez wiele miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet lat.
Owsiki
Podstawowym objawem jest męcząc uczucie swędzenia w okolicy odbytu. U dziewczynek i kobiet może pojawić się swędzenie w okolicach pochwy. Pasożyt ten pojawia się głównie u dzieci w wieku przedszkolnym, jednak uwaga - bardzo łatwo przenieść się może na pozostałych członków rodziny. Dlatego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią higienę. Owsiki należą do rodziny nicieni i charakteryzują się niewielką długością. Do zakażenia dochodzi poprzez przeniesienie jaja do ust, najczęściej właśnie na nieprawidłowo zdezynfekowanych i umytych dłoniach.
Lamblia
To pasożyt, którym najłatwiej zarazić się poprzez spożycie niezdatnej do picia wody, np. z jeziora lub rzeki. Pasożyta przenoszą głównie zwierzęta, w wodzie — bobry, na lądzie - muchy. Poza akwenami pasożyt często pojawia się w parkach, piaskownicach, a także na owocach i warzywach. Lamblia pasożytuje m.in. w dwunastnicy, pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych.
Tasiemiec
Istnieje kilka gatunków tasiemca, m.in. tasiemiec nieuzbrojony, uzbrojony, szeroki i bąblowcowy. Dla człowieka najniebezpieczniejszy jest tasiemiec uzbrojony. Wywoływać może bardzo groźną chorobę - wągrzycę. Do zakażenia pasożytem najczęściej drogą pokarmową, na skutek spożycia surowego mięsa. Uzbrojony tasiemiec zwykle osiąga długość około 4 metrów.
Włosogłówka ludzka
To dość trudny do zdiagnozowania tasiemiec. Szacuje się, że aż 25 proc. przypadków włosogłówki ludzkiej przebiega bezobjawowo. Pasożytem można zarazić się na wakacjach w tropikach. Jego jaja przenoszone są przez muchy, co oznacza, że mogą znajdować się na wszystkich produktach i przedmiotach, po których chodziły owady. Aby nie dopuścić do zarażenia, trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie, zwłaszcza rąk oraz, co najważniejsze - o dokładnym myciu spożywanych warzyw i owoców.
Pasożyty ludzkie: Objawy
Pasożyty nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania. Mogą przez wiele miesięcy rozwijać się niemal bezobjawowo. Kiedy zaś pojawią się pierwsze symptomy, są one zwykle na tyle mało charakterystyczne, że łatwo mogą zostać pomylone z innymi dolegliwościami.
Wyszczególnić można jednak pewne objawy, które mogą być wspólne dla wielu pasożytów. Czujność powinna wzbudzić przede wszystkim nagła utrata kilogramów oraz brak apetytu. W przypadku zarażenia się pasożytem pojawić się może także:
- silny ból brzucha,
- krew w kale,
- widoczne resztki jedzenia w kale,
- stan podgorączkowy,
- wzdęcia,
- biegunki,
- swędzenia,
- nudności,
- uczucie zmęczenia,
- podkrążone oczy,
- anemia,
- wymioty,
- silny kaszel,
- duszności
Pasożyty ludzkie: Leczenie
Leczenie przede wszystkim zależy od gatunku pasożyta. Podczas całej kuracji należy rygorystycznie przestrzegać zasad higieny osobistej. Należy często myć ręce oraz, co najważniejsze - unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami. Dzięki temu unikniemy przeniesienia się pasożyta na inne osoby. Leczenie pasożytów zwykle opiera się na podaniu choremu leków przeciwpasożytniczych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia w krótkim czasie można zabić pasożyta, a następnie wydalić go z organizmu.
***
Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!
ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij.
Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!