Reklama

Reklama

Pięć chorób, które mogą zacząć się od pieczenia w ustach

Nie tylko refluks i nadkwasota, wywołują tę dolegliwość. Pieczenie może być też objawem innych, znacznie poważniejszych chorób, które rozwijają się w organizmie.

Gdy pieczenie utrzymuje się 3-4 tygodnie i dokucza ci codziennie, a także skarżysz się na inne dolegliwości (przeczytasz o nich niżej), umów się na wizytę u lekarza. On skieruje cię na odpowiednie badania albo od razu wyśle do specjalisty. Bo najpierw trzeba określić podstawową chorobę i zacząć ją leczyć. Wówczas pieczenie szybko zniknie.

Cukrzyca

Pierwsze symptomy tej choroby pojawiają się właśnie w ustach. Pieczenie języka i wewnętrznych części policzków, suchość w ustach, skłonność do krwawień dziąseł to typowe sygnały. To wina wysokiego stężenia cukru we krwi, który powoduje wrażliwość jamy ustnej.

Reklama

Dodatkowe objawy: Odczuwasz zwiększone pragnienie, czujesz, że twoja skóra staje się coraz bardziej sucha i swędząca.

Depresja

Badania potwierdziły, że pieczenie w jamie ustnej jest odpowiedzią organizmu na długotrwały stres i sygnalizuje nerwicę, stany lękowe oraz depresję. Pieczeniu towarzyszą drętwienie języka, kłucie w jamie ustnej podczas jedzenia, zaburzenia smaku.

Dodatkowe objawy: Zdarza ci się popłakać, gdy oglądasz ulubiony serial, nie masz ochoty na rozrywki, które kiedyś lubiłaś (czytanie, krzyżówki), nie chce ci się wychodzić z domu, a umycie włosów odkładasz z dnia na dzień.

Niedoczynność tarczycy

Gdy tarczyca zaczyna niedomagać, nierównowagę hormonalną pierwsza zaczyna odczuwać jama ustna. Pieczenie języka, trudności z przełykaniem, afty wskazują na niedoczynność a nawet na chorobę Hashimoto.

Dodatkowe objawy: Szybko się męczysz, jest ci wiecznie zimno, przytyłaś, masz chrypkę.

Choroba Sjögrena

To choroba autoimmunologiczna skóry, która objawia się pieczeniem, wysuszeniem i swędzeniem w jamie ustnej. Często skarżysz się na stan zapalny dziąseł.

Uwaga! Choroba Sjögrena jest także objawem choroby reumatoidalnej (np. RZS).

Dodatkowe objawy: Skóra całego ciała staje się sucha jak pergamin, masz suche oczy i częste zapalenia spojówek, czujesz się też zmęczona i rozbita, bolą cię mięśnie i stawy. Możesz mieć powiększone węzły chłonne.

Awitaminoza

Brak witamin: A, K, a zwłaszcza z grupy B, powoduje wysychanie błony śluzowej jamy ustnej, co objawia się pieczeniem języka, trudnością w przełykaniu jedzenia, pękającą skórą na ustach i zajadami.

Dodatkowe objawy: Wypadanie włosów, kruche paznokcie, częste infekcje, kłopoty z pamięcią, bóle stawów, pogorszenie wzroku, kłopoty ze snem.

Ulga w 5 minut!

Gdy pieczenie jest tak dotkliwe, że uniemożliwia ci jedzenie, a nawet mówienie, zastosuj prosty trik - zjedz mały kubeczek jogurtu naturalnego wprost z lodówki. Możesz też ssać przez 5 min łyżeczkę oleju kokosowego, który łagodzi stany zapalne.

100 rad

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy