Reklama

Pięć nowych faktów o chorobach oskrzeli

Myślimy, że głównymi wrogami oskrzeli są bakterie i dym z papierosów... Naukowcy odkrywają nieznane dotąd zagrożenia i wyjaśniają, jak się bronić!

Środki czystości szkodzą jak papierosy

Norwescy badacze sprawdzili, że regularne wdychanie chemii może doprowadzić do takich samych zmian, jakie występują po 20 "paczkolatach" (czyli po 20 latach palenia codziennie paczki papierosów).

Eksperci radzą: do sprzątania używaj przede wszystkim ciepłej wody, a jeśli już musisz wspomóc się jakimś środkiem, to lepiej, żeby był on w płynie, niż w proszku. Podczas aplikowania chemikaliów wstrzymuj oddech, a tuż po - oddal się na 5-10 min, zostawiając otwarte okno.

Oskrzela niszczy też refluks

Reklama

Cofające się z żołądka kwasy drażnią śluzówkę i prowokują kaszel. Ale bardziej groźne jest to, że mogą powodować mikrozakrztuszenia, a w następstwie włóknienie, twardnienie oraz zmniejszanie się oskrzeli.

Eksperci radzą: jedz małą kolację min. 2 godz. przed snem. To nie tylko chroni cię przed refluksem i włóknieniem, ale też zapewnia bardziej swobodne oddychanie nocą (bo pełny żołądek nie uciska przepony).

Swobodny oddech może wrócić dzięki... woni owoców

Okazuje się, że oskrzela, tak samo jak nos, są wrażliwe na zapachy. W najnowszych badaniach ustalono, że niektóre wonie mogą wpływać na nie niczym leki o działaniu rozluźniającym i rozszerzającym. Są to zapachy wydzielane przez owoce takie, jak: banany, gruszki, morele (i inne zawierające tzw. maślan amylu).

Eksperci radzą: gdy ciężko ci się oddycha (np. przy astmie), powąchaj obrany ze skórki banan lub przekrojoną gruszkę.

Oskrzela wzmacniają się dzięki kwasom omega-3 i witaminie D

Te naturalne składniki ryb morskich, oleju lnianego, orzechów i produktów mlecznych powodują, że oskrzela są dobrze wyposażone w ochronne substancje przeciwzapalne.

Eksperci radzą: 2 razy w tygodniu jedz makrelę, śledzia lub sardynki, codziennie dodawaj 1 łyżkę oleju albo garść orzechów do sałatki lub ryżu, pij też 1 szkl. mleka.

Zmieniają się stosowane leki

Nowoczesne inhalatory działają na zasadzie "2 w 1" i dostarczają obu potrzebnych (np. przy astmie) leków: przeciwzapalnego i rozszerzającego oskrzela. Gdy choroba oskrzeli powoduje ciężkie objawy, zwalczyć je można nowoczesnymi lekami biologicznymi w zastrzykach.

Eksperci radzą: jeśli chorujesz na astmę - kontrolę nad chorobą mogą ułatwić ci informacje dostępne na stronie www.mojaastma.org.pl; POChP - www.oddech.pl


Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy