Pięć powodów, dla których warto jeść kurki
Te grzyby słoneczną barwę zawdzięczają dbającemu o dobry wzrok beta karotenowi. A dzięki dużej ilości witaminy D wzmacniają kości!
Lubimy je ze względu na aromat i dlatego, że unikają ich robaki, więc podczas obierania nie trzeba wiele odrzucać. Kurki mają jeszcze inne zalety!
Zawierają witaminy z grupy B oraz D, kwas foliowy, przeciwutleniacze, fitosterole, a nawet nienasycone kwasy tłuszczowe. Są bogate w minerały: wapń, magnez (13 mg w 100 g), fosfor, potas, sód, cynk, miedź, mangan, fluor i selen. Porcja (półtorej garści) ugotowanych kurek zawiera kilkakrotnie więcej żelaza niż taka sama ilość ugotowanych buraków lub szpinaku, uważanych za najlepsze źródło tego minerału!
Działają bakteriobójczo. Badania dowiodły, że zawarte w kurkach związki unieszkodliwiają bakterie, np. gronkowca złocistego czy paciorkowca kałowego - "sprawcę" ropni zębowych, zakażeń układu moczowego, prostaty i infekcji wsierdzia (czyli błon wyścielających jamy serca).
Zapobiegają wielu chorobom cywilizacyjnym dzięki witaminie D. Niewiele jest naturalnych źródeł tej witaminy, a kurki do nich należą. Jej niedobór często dotyka osób dojrzałych. I wiąże się z ryzykiem cukrzycy, nadciśnienia czy niebezpiecznej otyłości brzusznej.
Wzmacniają kości, bo zawierają wszystko, co jest im potrzebne: witaminę D oraz wapń (15 mg w 100 g), fosfor (57 mg w 100 g) i mangan (0,286 mg w 100 g).
Budują mięśnie, bo dostarczają białka. Nic dziwnego więc, że - jak wszystkie grzyby - były kiedyś nazywane "leśnym mięsem". Kilogram grzybów dostarcza tyle samo białka, co pół kilograma mięsa.
Chronią skórę przed promieniami UV. A to dzięki likopenowi - przeciwutleniaczowi, który większość osób zna jako składnik pomidorów. Niszczy on wolne rodniki, powodujące przyspieszone starzenie się skóry.
Nasza rada: Kurki gotuj od 5 do 15 min, smaż, piecz lub marynuj. Dla smaku i dla bezpieczeństwa! Pozbędziesz się w ten sposób aż do 91 proc. kadmu - metalu, który grzyby wchłaniają, jeśli rosną na zanieczyszczonej ziemi.
Uwaga! Kurki, jak inne grzyby, mają ścianki zbudowane z ciężkostrawnej chityny. Osoby z wrażliwym układem pokarmowym nie powinny ich jeść częściej niż raz w tygodniu, szczególnie w tłustych sosach.
Kurkowe ABC
Najwięcej zdrowych składników zawierają kapelusze. Staraj się nie myć kurek zbyt długo. Są jak gąbka, namoczone stracą aromat. Lepiej oczyścić je na sucho z piachu i igliwia, a potem tylko opłukać małymi porcjami wykładanymi na durszlak, pod silnym strumieniem wody.
W czasie smażenia nie sól ich, bo puszczą więcej soku, stwardnieją i tracą smak. Posól już usmażone tuż przed podaniem. Jeśli chcesz je zamrozić, obgotuj, bo surowe po rozmrożeniu mogą być gorzkawe. Suszone kurki po namoczeniu w wodzie smakują jak świeże, można je dusić i smażyć.
Przepisy pełne minerałów
Marynata z miodem
Oczyść kurki, opłucz. Obgotuj 1 min we wrzątku ze szczyptą soli i cukru. Odcedź. Układaj grzyby w wyparzonych słoikach. Zagotuj 4 szkl. wody, dodaj cukier, sól, przyprawy i ocet. Gotuj ok. 15 min. Dodaj miód, wymieszaj. Przecedź zalewę. Zalej kurki w słoikach. Zakręć, odwróć do góry dnem. Są gotowe po min. 2 tygodniach.
Tarta kurkowa
Zagnieć szybko ciasto z mąki, wody, masła, soli i tymianku. Uformuj kulę, owiń folią spożywczą. Włóż na 1/2 godz. do lodówki. Oczyść kurki, większe pokrój na kawałki. Wymieszaj śmietanę, jajka i przyprawy. Posmaruj formę, wylep ciastem. Podpiecz, aż się zrumieni (8-10 min w temp. 200 st.), rozłóż grzyby, zalej mieszaniną jaj i śmietany. Piecz jeszcze 25 min w 190 st.